| IMihaitza a întrebat:

Salut! Mai am 1 săptămâna și împlinesc vârsta de 18 ani!
Problema e ca nu mai rezista cu ai mei in casa!
Eu am doua surori, iar cu ele ambii părinții se comporta normal, deși una dintre surorile mele, care este mai mică cu un an decât mine, le-a făcut o grămada de prostii in ultimii 3 ani!
Eu am fost mereu cel cuminte din familie!
Mereu i-am ajutat si im înțeles!

Problema e tatăl meu. E o fire mai complicata si nu ii place de prietena mea! Sunt cu ea împreuna de 2 ani!
Nici măcar nu încerca sa o cunoască si spune o grămada de chestii urate despre ea. I-a spus chiar si in fata!
Nici nu are rost sa zic ce cuvinte a folosit, ținând cont ca totuși este fata!

Mereu îmi spune sa plec de acasă ca lui nu ii pasa!
Dacă încerc sa fac curat nu e bine sa ii ajut cu ce pot!
Dacă stau in casa nu e bine! Dacă ies nu e bine!
El oricum are o problema și cu alcoolul!
Știu da poate câțiva dintre voi veți spune sa încerc sa vorbesc cu ei! Dar degeaba am încercat, tata nici nu sta sa asculte dacă ii spun ceva ce nu ii convine mai ca m-ar lua si la bataie!

Eu am vorbit cu bunicul meu și a zis ca dacă e sa plec la 18 ani el ma susține. Are 2 apartamente și a zis ca in unul pot sta eu, cu condiția sa plătesc ce consum!

Cu ai meu chiar dacă o sa stau in casa niciodată nu vor fi multumiți! Iar sora mea orice le-ar face tot preferata lor va rămâne!

M-am saturat sa ma simt ca un străin in casa asta pentru ca așa face el sa para! Se îmbata și vorbește foarte urat și cu mama și blestema și înjura etc, face asta urlând sa audă toți vecinii!

Dacă ar fi sa plec as avea susținere și dacă as avea nevoie m-ar ajuta cu și mai mult bunicul meu!

Am 18 ani și se comporta cu mine de parca as avea 11.
Nu am fost genul de băiat care sa le vina in casa nopțile sau sa lipsesc nopți de acasă. La ora maxim 10 am fost mereu in casa! Nu le-am făcut probleme grave, ca acum toți mai greșim!
Degeaba!
Nu primesc nici o încurajare, la școala îmi spune ca o sa raman repetent ca nu trec clasa, deși am avut mereu medii peste 9!
La școală de șoferi la fel nici o încurajare.

Nu știu ce sa fac, dar as fi mai liniștit sa știu ca stau singur!

Cu bunicul meu am vorbit ca el e trecut prin viața și a zis ca el ma susține dacă vreau sa ma mut singur!

Nu vreau sa nu mai vorbesc cu ai mei și sa uit de ei! Dar nu mai pot sa stau sa ascult înjurături și orice as face sa nu fie bine!

Voi ce ziceai sa fac?!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai trecut prin multe greutati, iar sentimentele tale sunt valide.
Imi pare rau sa aud aceste lucruri.
Auzisem o vorba in engleza:
,, Some disconnections are blessing"
Ceea ce e extrem de adevarat.
O relatie toxica, indiferent cu cine este, te trage in jos.
Nu conteaza ca sunt parintii tai.

Nu ti-au respectat partenera, ceea ce e extrem de grav.
E grav in gemeral ca umilesc persoane.

Favorizeaza unul dintre copii, ceea ce e iarasi extrem de grav.

Daca i-ai povesti toate aceastea unui psiholog si-ar face cruce.
E extrem de grav felul in care s-au purtat si inca o fac (din cate am citit).
Nu te simti legat de ei pentru ca sunt,, parintii tai". O relatie toxica trebuie parasita.
Aaa ca cel mai bine e sa te muti in apartamentul propus de bunicul tau, eventual cu partenera si sa va traiti viata in continiare.
Si sa nu mai ai tangente cu parintii tai (aceste e sfatul meu).
Interactiunea cu ei nu iti face bine iar daca nu vor sa asculte, nu mai are rost). Macar poti invata din greselile lor in cazul in care vei fi si tu tata. happy
Adica:
-sa nu favorizam copii
-sa ne sustinem copiii si sa ii iubim
-sa nu umilim oameni
-sa nu abuzam copiii, indiferent ca e fizic, emotional, social etc
-sa nu avem vicii, cum ar fi dependenta de alcool

Things will get better soon

Si daca vrei, ar fi iarasi o idee buna sa consulti un terapeut (asta daca situatia financiara iti permite, desigur).
Rau nu poate sa iti faca. Ba din contra, te poate ajuta mult.
Mult succes in continuare happy

| IMihaitza explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc de sfat! Prietena mea a mai grăit și ea, dar nu fata de ei la fel cum greșim toți!
Doar ca nu mi se pare corect sa o umilească in fata mai ca mai ave puțin și ii dădea și una!

Iar eu trebuie sa suport aproape in fiecare zi numai tensiune in casa

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pleaca si stai singur ramai mostenitor dupa cu proprietate. Poti munci

| Violleta2022 a răspuns:

Daca te consideri capabil sa te sustii pe picioarele tale, ia-ti servici intai si apoi te poti muta singur sau cu iubita ta, cu care poti imparti cheltuielile de intretinere ale apartamentului.
Pari a fii destul de matur in gandire si determinat sa-ti iei viata in mani si sa realizezi ceva, asa ca, succes si viitor prosper!

| Sophieka a răspuns:

Revin si eu mai tarziu cu un raspuns situatiei tale.

Răspuns utilizator avertizat
| FantasyBoy a răspuns:

Cred ca glumesti...ai sansa sa locuiesti singur intr-un apartament, macar o perioada, fara sa platesti chirie, si mai intrebi ce ai de facut?!

| Hope1992 a răspuns:

Zici ca esti eu acum cativa ani, din pacate eu am devenit dupa cum nu trebuia si le-am facut numai probleme familiei mele.
De uitat nu ai cum sa uiti de familia ta, tot o sa iti fie dor de ei si cand o sa te simti bine o sa uiti tot ce ti-au facut.
Daca poti, incearac totusi sa te indepartezi o perioada, asa o sa vezi situatia cu alti ochi.

| felixf a răspuns:

E simplu, tatal tau probabil si-a dorit fete in viata lui si nu baiat. Tatal tau este frustrat, dar aici nu e vorba de el ci de tine. Ce sa faci? Ori il accepti pentru ca este tatl tau si nu te tot compara cu ce face sora ta, ori pleci. Nu ti-as recomanda sa pleci decat daca stii sigur ca te poti descurca. Mai bine mai stai un pic, termina bacul, gaseste-ti un job si dupa te poti muta. Abuzul verbal dupa 18 ani il poti utiliza oricand impotriva tatalui tau, insa tot asa nu iti recomand, fiindca este vorba de un parinte. Dar cu viata ta fa cum crezi ca este mai bine. Sau o alta alternatova este sa intri la o facultate si sa pleci din orasul natal.

| IMihaitza explică (pentru felixf):

Eu nu vreau sa ii fac rău, și am încercat sa îl accept așa cum e, dar când văd câta răutate și cu câta ura scoate cuvinte pe gura nu știu, încep sa nu îl mai pot accepta

| yooshi a răspuns:

Pleaca, move out and live your life. Abuzul verbal si emotional is not okay.O sa fie greu dar o sa te descurci.

| IMihaitza explică (pentru yooshi):

Cumva o sa ma
Descurc sunt conștient ca o sa fie greu! Dar M-am saturat am avut mai mukte iubite, de fiecare a zis câte ceva, sora mea cu cati a fost nu a zis nimic.

Nu vorba doar de asta, dar cred ca se putea și sa discute cu mine nu sa ma înjure sa ma facă in toate felurile, după sa mai aud cum înjura încă vreo doua ore!

Dacă nu era rău, nu mai ajungeam sa cer părerea aici! Țin prea mult in line și deja nu mai am nervi pentru nimic! Ma enervez repede etc. Ma gândesc la câte scoate pe gura și câte face și mereu am stări aiurea. Prefer sa ma îngrijorez de plata facturilor decât de asta

| Dolila a răspuns:

Nu zic nu, poți să pleci, cumva tot te vei descurca. Dar ce sper eu este că știi că odată ce scapă de unul îl ia pe următorul căci nu se poate abține.

| IMihaitza explică (pentru Dolila):

Ce vrei sa spui cu asta?

| Dolila a răspuns (pentru IMihaitza):

Că același tratament pe care l-ai primit tu, îl vor primi și surorile, din păcate.