| andratudose5000345 a întrebat:

ROG SERIOZITATE, CINE ARE RĂBDAREA DE A CITI TOT CE AM SCRIS...ESTE BINEVENIT CU UN SFAT...MULȚUMESC ANTICIPAT!
Buna TPU. Nu stiu ce sa zic despre asta dar o consider o situație jenanta, și pentru mine și pentru ai mei dar am nevoie de un sfat.
De câteva zile, tata tot vorbește cu o vecina din bloc si îl mai auzeam cum o invita la cafea când vorbea cu ea la telefon și am zis ca nu e ok ce se întâmpla.
Și m-am gândit sa ma uit in mesajele tatei cu acea căminista ca altfel n-am cum sa-i zic, tata ii zicea ca o iubeste, ca ar muta munții din loc, ca dacă ar fi cunoscut-o mai de demult ar fi luat-o de nevasta ca o vrea și ca o adora și avansuri de genul asta iar nenorocita lua chestiile astea in gluma, dar mai și răspundea la avansuri, pe lângă faptul ca scrie ca ultima analfabeta. Eu luna asta plec in tabăra și ce am văzut in mesaje si-ar fi aranjat o ieșire la cafea. Nu i-am spus nimic tatei ca nu știe ca m-am uitat in telefonul lui, și ar fi urat sa-i zic ca am făcut asta. Și faza e ca și ea zicea ca îl adora și ca îl iubeste ca pe,, un vecin", ce sa zic...caminista. Și ma gandeam sa o ameninț de la alt cont de Facebook, sau de pe alt Nr de tel dar mi-e ca s-ar duce la poliție. Și mamei nu vreau sa-i zic..as răni-o.și plus ca tata cu mama au 25 de ani de căsnicie, nu pot strica asta..plus ca rudele ne-ar arata cu degetul și oamenii cunoscuți. Nu stiu ce sa fac, sunt disperata nu stiu cum sa scap de nenorocita asta, de scroafa asta măritată. Va rog am nevoie de mare ajutor!

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Discret și diplomatic fă-l pe taică-tău să înțeleagă că știi povestea. Ar trebui să înțeleagă și să inceteze.

| andratudose5000345 explică (pentru sierra1):

Și cum as putea deschide acest subiect cu tata intr-un mod subtil?

| sierra1 a răspuns (pentru andratudose5000345):

Asta e deja bucătărie internă, te descurci tu. Tu-ți cunoști cel mai bine familia. Soluții magice și universale nu exista.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi la tatal tau si sa ii spui ca sti.
Sa ii explici ca daca nu o mai vrea pe mama ta poate sa ii spuna,sau sa o lase da sa nu isi bata joc de ea. Explicai ca esti suficient de mare sa intelegi ce se intampla si daca nu isi reglementeaza situatia cat mai repede o sa trebuiasca sa vorbiti toti trei (tu, mama si tata).
Nu de alta dar nu este corect fata de mama ta care poate il spala si ingrijeste plus ca ai spus si tu, incep vecini si neamurile sa vada ceia ce e rusinos. Avea un oras intreg de femei daca tot ii era de o aventura, cu care sa se intalneasca o seara da nu o vecina, mai in varsta cu care isi da intalnire pe scara blocului ca si pustani.

| Holiday a răspuns:

Te-ai gandit ca poate tac-tu s-a saturat si el dupa 25 de ani de scroafa de acasa si ii pare mai misto alta?laughing
Ideea e sa stai calma si sa nu te bagi unde nu-ti fierbe oala. Nu faci bine nimanui. Du-te in tabara, vezi-ti de activitatile tale si lasa alti oameni, chiar daca sunt parintii tai, sa-si rezolve problemele si sa-si vada de treburile lor.

| andratudose5000345 explică (pentru Holiday):

Faza e ca aceasta,, alta" e măritată, are copii și e mai bătrâna decât mama, și nu cred ca ești in măsura s-o insulți pe mama

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

E usor sa spui ca s-a saturat dupa 25 de ani de ea. Poate si femeia aia s-a saturat sa ii tot spele izmenele de 25 de ani in coace da nu a prins-o ficasa cu altul sti...
Daca totusi vroia o aventura sa zic, avea la dispozitie poate un oras intreg unde sa caute o femeie pentru o noapte.Da gandeste-te si tu la fata asta cum se simte cand o chicotesc vecini pe la spate ca taicaso umbla dupa vecina in timp ce ele ii spala sosetele.
Lumea poate sa fie rea si sa te faca sa te simti prost, plus ca e mama ei.O data ce a aflat iti dai seama ca oricat ar vrea nu poate sa nu se bage.

| Hammurabi a răspuns:

Sau ia legătura cu "pocnitoarea" și spune-i că dacă-i mai răspunde la avansuri lui taicătu o să-i spui bărbatului ei ce face și o să-i arăți mesajele. laughing

| RainmakerX a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun asta dar probabil mama ta stie oarecum situatia atata timp cat tu ti-ai dat deja seama.

In primul rand, mama ta stie clar interesul tatalui tau fata de ea, stie cum a evoluat relatia dintre ei, stie daca acea scanteie mai exista. Lucrurile de genul se observa din modul in care se comporta tatal tau mai demult fata de cel de acum, se observa si daca nu dorm impreuna...

Nu o ameninta si iti spun si de ce. Chiar daca ai avea cont fals, ar fi evident ca esti ori tu, ori mama ta. Amenintatul, chiar si pe Facebook, este un lucru grav.

Nu iti propun sa-i zici tatalui tau dar nici mamei tale.
Daca ii spui tatalui atunci nu se stie cum reactioneaza, e periculos. Poate va bate pe amandoua.

Daca ii spui mamei tale atunci e clar ca ii desparti.
Concluzia ar fi sa-i lasi asa cum sunt caci mama ta trebuie sa observe sau a observat deja. Este mult mai desteapta decat crezi, orice om care a trecut prin viata este mai destept decat copilul sau. E normal datorita experientei.

Mergi in tabara, e ok. Bucura-te macar ca au ai tai resursele/banii sa te trimita. Daca ar fi despartiti atunci nu ar avea la fel. Chiar daca nu se mai iubesc, impreuna sunt mai puternici.

Invata mult, socializeaza si la un moment dat o sa ajungi undeva bine. De acolo poti s-o ajuti mult mai usor pe mama ta.

| Justme1997 a răspuns:

Casnicia este deja dusă pe râpă in momentul il care o înșală pe maică-ta. Mai bine îi spui ei fiindcă nu are rost să se mai chinuie să stea într-o căsnicie în care nu e iubită. Nu contează că au fost nu stiu câți ani ori că vorbesc vecinii etc. Părerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti face griji, taicãtu vrea doar sex de la acea femeie, nu se v-a desparti de Mama ta. Acelea sunt doar vrãjeli

| Necunoscuta33 a răspuns:

Ar fi bine sa stai de vorbă cu tatăl tău siguri sa discutați te pup