| ioana08 a întrebat:

S-ar potrivi 2 persoane de religii diferite adica unul ortodox si celalalt pocait? big grin intrebarebatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| rael a răspuns:

Depinde foarte mult de ei dar parerea mea e ca cel de religie pocaita va incerca sa-l atraga pe celalalt la religia lui si eu una nu le dau sanse sa reuseasca pastrandu-si fiecare religia, eventual doar daca vor imbratisa ambii aceeasi religie ( indiferent care )
Din experienta mea, asta am vazut ca se intampla cu cuplurile pocait + alta religie, orice alta combinatie avand sanse mult mai mari de reusita.

21 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pai depinde cat de ferventi credinciosi sunt si unul si celalalt. Exista varianta sa nu fii habotnic si atunci accepti religia celuilalt in ideea ca tot crestini sunt si unul si celalalt. Daca, in schimb, credinta este extrem de puternica intr-o parte atunci si celalalt va fi absorbit ca sa nu mai auda discutii in casa. Daca nici unul nu este extrem de credincios, dar totusi tine la religia lui ca principiu de viata sau mostenire de familie atunci merge mai bine. Necazul e cand apar copiii. La ce religie sa fie botezati... ce zic parintii... Daca exista iubire si intelege exista si o situatie de compromis - fiecare in religia lui si copiii... (mai ales daca e vorba de pocaiti) pot alege mai tarziu daca vor sa treaca la religia unuia sau altuia din parinti.
Ideea e ca daca oamenii se iubesc pot trece peste multe, dar e destul sa apara primele semne de neintelegere si atunci orice lucru marunt poate scandal. Iar diferentele religioase sau cele de limba pot fi printre cele mai acute probleme, alaturi de... gatit, curatenie... si alte lucruri minore.
Vreau sa spun la noi in familie exista casatorii in care sotii nu sunt de aceiasi religie. Fratele meu este ortodox si sotia catolica (copiii au fost botezati catolici). Eu sunt ortodoxa si sotul catolic (fiica mea a fost botezata ortodoxa). Nu ca am fi pus la cale asa ceva... S-a intamplat. Prietenul nostru cel mai bun era preot ortodox si asa ca ni s-a parut firesc ca el sa ne cunune si sa boteze copilul... E adevarat ca sotul meu nu este un credincios fervent... si deci ii era indiferent unde ne cununam... Am incercat sa-ti dau raspuns la intrebare... Vezi tu ce intelegi

pupimik
| pupimik a răspuns:

Cum zicea si rael... una din cele 2 persoane trebuie sa treaca la religia celeilalte...altfel.nu prea merge.
Gandeste`te doar la nunta. Pocaitii petrec pana la 12 noaptea, nimic mai mult.La nunta respectiva nu se bea deloc. Ce fac invitatii din partea ortodoxului? Dar familia? E un pic mai greu. Si chiar daca ar trece unu` la religia celuilalt...nu stiu in ce masura ar fi familiile de acord.Oricum...cand e vorba de iubire... e vorba de 2 persoane... el si ea... iar daca ei se iubesc...nu ar trebui sa existe nici un impediment.

| yami a răspuns:

Parerea mea, intotdeuna se vor isca discutii pe tema asta, din propria experienta.si,de obicei, pentru ca sa nu mai fie problema, unul trece de partea cealalta a credintei.normal nu ar trebui sa nu se poatriveasca, dar cu timpul nu exista sa nu se simta diferenta... exista, totusi, numai un Dumnezeu, indiferent de ce religie suntem, si asta nu trebuie sa stea in cale unei relatii, dar. uneori sunt prea diferite opiniile, traditiile, si se uita esentialul...

| simona24 a răspuns:

A fi pocait nu este o religie...este un cult...asa ca mai bine informeaza'te despre ce e vb in acest cult sa nu iti para rau mai tarziu...va puteti casatori si daca fiecare isi pastreaza religia lui...

| anonimvirtual89 a răspuns:

Nu conteaza religia...tot ce conteaza e sa te iubeasca si sa il iubesti. DRAGOSTEA invige totul.BAFTA

| jahjah a răspuns:

Binenteles! big grin Daca se plac si se iubesc, de ce nu? Sa nu existe probleme cu casatoria doar... pentru ca din cate stiu, se face diferit la ortodoxcsi si diferit la pocaiti thinking

| ancootza a răspuns:

DA! bineinseles chiar daca sunt de religii diferite cat crezi in iubire totul se poate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt crestin ortodoxa iar sotul meu e musulman, si ne potrivim de minune, de 4 ani, fiecare cu religia lui, eu i o respect pe a lui, el pe a mea, el e de acord cu multe lucruri din crestinism iar eu din religia lui, in curand voi naste si toi tine neaparat ca copilul sa fie botezat in biserica, sotul nu prea e de acord dar eu i ma inchis gura, asta e datoria mea.deci da cred ca rewligia nu are a face, eu cu sotul meu nici macar o data nu ne am contrazis pe baza religiei, dar noi .ne iubim mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt intr-o situatie:eu sunt ortodoxa iar prietenul meu e penticostal... el urmeaza sa se boteze, si atunci numai poate fi cu o persoana de alta religie...ma intreaba ce sa faca.sa se boteze sau nu.si daca il pun sa se boteze eu trebuie sa merg dupa el... ajutati-ma si pe mine.nu siu ce sa fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare cu religia lui exista orgoliu dc eu si nu tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa va ganditi foarte bine ce e de facut. Eu sunt casatorita de 7 ani, iar sotul meu, lune trecuta s-a "botezat" la penticostali. Eu sunt ortodoxa, copiii (avem 2 copii) sunt botezati ortodocsi. Parintii lui au trecut la aceasta secta in urma cu 8 ani si sunt convinsa ca ei l-au atras in aceasta secta, pentru ca daca nu cunosti Biblia si istoria Ortodoxiei, este foarte simplu sa te atraga sectarii, citindu-ti 2 pasaje din Biblie si interpretandu-le cum vor ei. Insa daca cunosti istoria crestinismului, Biserica, Invataturile Sfintilor Parinti, Sfanta Scriptura stii ca toate sectele sunt infaptuite de diavol, tocmai pentru a se infaptui cele scrise in Sfanta Scriptura. Eu lupt sa-l aduc pe sotul meu inapoi la adevarata credinta, iar daca nu voi reusi, chiar de il iubesc enorm, sunt hotarata sa il parasesc pentru a-mi salva copiii. Trecerea unui ortodox la sectari, in opinia mea, este un blestem care va merge asupra multor generatii, iar ca mama ai o raspundere in fata lui Dumnezeu pentru calea pe care o vor urma copiii tai in viata.
Eu cred ca ar trebui sa-i arati ce inseamna crestinism adevarat, care este drumul ce duce la adevarata mantuire. Penticostalii hulesc duhul sfant, prin "vorbirea lor in limbi", iar hulirea duhului sfant nu poate fi iertata niciodata. Ei nu cred in Sfanta Traditie, dar intreaba-l cum a evoluat Biserica fara traditie, de la Adam pana la Moise, de la Moise pana la Domnul Isus, de la Apostoli pana la tiparirea primei Biblii? Cum s-au pastrat cuvintele Sfintei Scripturi pana a ajunge a fi tiparita, daca nu prin viu grai, prin Sfanta Traditie?
Studiaza invataturile Sfintilor Parinti si incearca sa intelegi cuvintele Domnului, pentru ca altfel vei trece (negresit!) si tu la panticostali!
Asta daca il iubesti cu adevarat! daca nu, mai bine lasa-l si cauta-ti un baiat ortodox. E cel mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca sau potrivit daca sau iubit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da depinde daca vrea unul dintre ei sa se dea in religia celuilalt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! si eu sunt in aceeasi situatie.sunt casatorita de 7 ani iar sotul meu s-a hotarat sa treaca la penticostali fara sa tina cant de parerea mea si a familiei noastre...ca si cum i s-ar fi spalat creierul...eu am suferit enorm in urma deciziei lui dar lui nici ca i-a pasat.il iubesc enorm dar s-a ajuns la o ruptura in viata noastra.eu am decis sa-l parasesc pentru ca stiu ce inseamna sa fi crestin ortodox.in urma acestei probleme am cercetat mult biserica si m-am informat la diferiti preoti.toti m-au sfatuit sa ma rog lui D-zeu sa nu-mi pierd si eu credinta ca vom arde in iad si eu si copii mei daca as face asa ceva.problema cea mai grava e ca nu ma lasa nici pe mine sa traiesc si ma supune aproape zi de zi unor discutii de genul,, oare esti placuta lui D-zeu asa'' sau ''in felul asta vei arde in iad'' fara motiv.la nivel psihologic nu mai rezist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Referitor la intrebarea ta Ioana.Parerea mea este ca intrebarea ta nu este bine formulata. Ea ar suna cam asa: S-ar potrivi 2 persoane de religii diferite adica unul crestin ortodox si celalalt ratacit? Ce intelegi tu prin cuvantul"pocait" si "crestin ortodox"? Daca imi raspunzi la intrebare o sa-ti spun si viziunea mea referitor la potrivirea acestor doua persoane. (mai multe raspunsuri la intrebarea ta ai putea gasi si in cartile Parintelui Cleopa, intereseaza-te si ai sa vezihappy )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merge!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o poveste de dragoste cu un baiat care e penticostal,el deja este botezat,eu respectiv sunt ortodoxa,imi este foarte greu,el ma cerut in casatorie,si mi-a cerut sa trec in religia lui,de nu trec mi-s zis ca trebuie sa ne despartim cu toate ca ne iubim foarte mult,am avut multe probleme,ne-am despartit de foarte multe ori,dar ne-am impacat si sintem si acum impreuna, mie imi este foarte greu sa trec in religia luui, din simplu motiv.nu pot, stiu deja cei religia ortodoxa si cei cea penticostala, am inceput sa citesc biblia.si tot nu stiu ce sa fac... unde sa apuc.si ce decizie sa iau,il iubesc foarte foarte mult vreau sa-mi petrec viata doar alaturi de el, si stiu ca totusi va veni momentul vind va trebui s aiau decizia concreta si asta va fi curind, ce sa fac?
sfatuitima.

| nuckelave a răspuns:

Da s-ar potrivi am invatat si la scoala ca religia diferita nu trebuie sa staia in calea dragostei sau a prieteniei

| magda a răspuns:

Da, si sora mea s-a casatorit cu un barbat din Spania care e de religie catolica, ea fiind ortodoxa. Religia pe care o ai nu conteaza atata timp cat crezi in adevaratu DUMNEZEU, si iubirea e la fel de mare ca si credinta voastra

| leode a răspuns:

Buna ioana
pot sa-ti spun din proprie experienta k se poate casatoria. Eu sunt ortodox iar sotia baptista si suntem casatoriti de 2 luni. Am avut tot felul de piedici dar le-am trecut impreuna pentru ca asa am vrut noi am facut si nunta religioasa nu la ortodoxi nici la pocaiti ci la evanghelici (biserica germana) toata lumea a fost profund impresionata de ce frumos a fost la ei...SUPER daca te mai pot ajuta cu sfaturi sa-mi lasi mesaj si o sa-ti raspund daca o sa stiu si o sa pot... parerea mea e k mi-am gasit jumatatea si chiar nu ne pasa de religii la urma urmei D-zeu nu e nici pocait nici ortodox si e unul singur asa ca religia nu trebuie sa fie o piedica pentru voi!