| TsunamiiiYay a întrebat:

Diferenta dintre un pocait si un crestin ortodox?

Răspuns Câştigător
| MishuD a răspuns:

Dogmatic nu e mare diferență, inițial termenul de pocăit a apărut in limbajului ortodox ca insulta (culmea) la adresa altor creștini, in principal evangheliști și adventiști.
Singura diferență între toți creștinii ăștia e doar locul unde își plătesc "taxele", ca fiecare confesiune d-asta cere bani. Asa ca marea rivalitate între ele nu ține de credință atât cât tine de bani.

| AC4S4 a răspuns (pentru MishuD):

Nope, nicio confesiune crestina nu cere bani. happy

| MishuD a răspuns (pentru AC4S4):

Haha, inocentă creatură mai ești. Ai văzut Mercedesuri la popime? Sceptre de aur si bijuterii cu diamante? 100 de biserici la fiecare școală si case parohiale cu piscină si terenuri de tenis?
Toate astea crezi ca se cumpără cu rugăciuni, smerenie pocăință si iubire de aproape? Nope, se cumpără cu BANI!

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

" nicio confesiune crestina nu cere bani."

Intr-adevar, nu cere, ia cu japca. Si fraierii apoi se roaga cu burta goala. Mai nasol e ca primind de la stat, practic fura si din banii celor care nu dau nici doi bani pe povestile lor. Aici ar trebui umblat mai degraba daca tot e de schimbat vreo lege.

| AC4S4 a răspuns (pentru MishuD):

Spun doar ce spune legea. Niciun credincios nu este obligat să dea bani la biserică.

| BoloDesteptul a răspuns (pentru MishuD):

Nu am avut așa ceva la un păstor de pociaiti. Cunosc unul, are o casa modestă și umblă cu un Ford Galaxy din 2005. Daca asta numești tu bogăție și avere și nu stiu ce atunci ai dreptate. Despre preoții ortodocși, nu prea mai găsești care sa ii slujească lui Dumnezeu, într-adevăr fac asta pentru bani

| mentholinks a răspuns (pentru AC4S4):

In Germania unde sunt eu iti opreste bani din salariu pentru religie daca nu te declari ateu.

| Mayar a răspuns (pentru MishuD):

Aberatii mai mari nu ai putut zice?
Tu habar nu ai de istorie, de cum au aparut pocaitii? Ca prima data s-a dat startul la catolici - martin luther - 1527 si apoi si la ortodocsi?
Ca au scos aproape tot -de aceea picturile din bisericile catolice au fost zugravite, atata arta distrusa! Au scos icoane, sfinti. Au scos pe Maica Domnului! Sunt diferente enorme, iar ignoranta ta ma dezamageste...

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Conform bibliei, pocainta inseamna indreptare,nu secte,religi,indreptarea ta ca individ,sa nu isi urasti aproapele,sa faci acuze false pe TPU despre aproapele tau,asta nu te face crestin,multi crestini cred ca iisus sunt ca ei asa ca devin farisei,vezi ura in ochii lor, e un om care uraste nu poate intra in imparatia lui iisus, asta spune el, un om care iubeste viata asta nu va avea parte de urmatoarea, spunea un preot vai de crestini care au stiut ca exista si pacatuiesc in continuare

| Mayar a răspuns:

Pocaitii 's-au inventat' dupa 1700 de ani de la Iisus si au mutilat religia ortodoxa, scotand si dezmembrand parti de care nu aveau chef.
Nu e permis sa dai ca exemplu intamplari (tampite din cate am vazut) din viata ta personala in timpul slujbei! Doar la final in partea personala adusa de preot numite 'predica', dar pocaitii nici nu au slujbe, pentru ca le-au mutilat si pe acelea.
La ortodocsi, preotii tin slujba si explica ortodocsilor invataturile lui Dumnezeu, pe cand la pocaiti, orice cioban prost si fara scoala in domeniul religiei poate sa spuna ce ii tuna in cap.
The list goes on...
Deci e o maaare diferenta intre un pocait si un ortodox.

| AC4S4 a răspuns:

Cei doi termeni nu fac parte din aceeasi categorie pentru a fi comparati.
Ortodoxia este o confesiune crestina.
Pocait este cel care se pocaieste (ii pare rau de pacate si renunta la ele).

Ca si cum ai zice care este diferenta dintre o floare si un caine.

| Superior a răspuns (pentru AC4S4):

"Pocait este cel care se pocaieste (ii pare rau de pacate si renunta la ele)"
Pocait inseamna sa il accepti pe IIsus si sa fii un om bun.

| Mircea08 a răspuns:

Diferente sunt intre toate religiile, partea proasta e ca ei sustin ca sunt crestini ceea ce nu este adevarat

Răspuns utilizator avertizat
| Jay1 a răspuns:

Toţi cred în Dumnezeu asta e important apoi depinde de fiecare personal după credinţa tare şi faptele milostive.

| Saiko10 a răspuns:

Tot oameni sunt, un ortodox poate sa fie pocait.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Ambii sunt sectanti, proveniti dintr-o religie straina, respectiv cea iudaica.

| Andrei_Eduard_1995 a răspuns:

Un pocait este un om nefericit sufletește pe deplin, neîmplinit duhovniceste.Un creștin ortodox nu este un om împlinit duhovniceste, suntem mai rai ca ei chiar, pentru că noi știm despre ceea ce e bine, dar nu respectăm. Pocaitii nu mărturisesc credință prin semnul sfintei cruci și a împărtășanie, iar creștinii da.Crestinosmul este singura religie ce nu s-a schimbat,decât în textele biblice, ca lumea sa inteleaga mai bine.Ei sunt numiți pocaiti, dar daca era pocait, rămânea în ortodoxie, poate se tindea in monahism, dar nu se ducea la asa relor păgână!

| Suriken a răspuns (pentru Andrei_Eduard_1995):

Ortodocsi sunt tot sectancti.

| Andrei_Eduard_1995 a răspuns:

Daca un ortodox e gay un sectant ce e un drac?