| anonim_4396 a întrebat:

Sa va povestesc o intamplare. De vreo trei saptamani mi-am luat raspunderea ca sa ingrijesc o ditamai gospodaria,inclusiv sa mai ajut la cumparaturi doi batrani care locuiesc aici. Nu mi-e greu sa fac asta. Pun suflet si imi place ce fac. Rudele batranilor va spun direct ca aproape toti sunt plecati prin strainate,iar pe cine cheama refuza sa vina sa ajute spunand ca au familia lor si nu are timp. Totul se rezuma la niste simple telefoane de la distanta. Nimic mai mult. Din patru copii,numai unul ii viziteaza si ii ajuta. Si el stabilit in strainatate. Dintre nepoti, numai doi ii viziteaza si ii mai ajuta.

Acum urmeaza partea interesanta pentru ca la cateva zile dupa aparitia mea in casa, apare si persoana care mi-a dat si imi da multe batai de cap. Aici vorbim despre nepoata batranilor si la inceput,cand ne intalneam prin curte,totul se rezuma la un simplu buna,ce faci,bine. Ma gandeam ca fiind revenita din Italia cine stie ce figuri are in cap. Si nu vreau sa creada batranii ca umblu dupa nepoata lor. Fata era in concediu in tara si mai tarziu am aflat ca ea a fost crescuta de bunici. Si de multi ani este stabilita in strainatate. Si mai mereu o vedeam urmarindu-ma de dupa perdea si mai mereu cauta pretexte sa se bage in seama. Dar eu mereu sec chiar daca imi doream sa vorbim mai multe. Dar nu puteam de alte urechi... daca intelegeti ce vreau sa spun.

Acum cca o saptamana am avut ocazia sa vorbim mai mult pentru ca am avut ocazia sa iesim in oras.

A fost super, m-am simtit al naibii de bine in prezenta ei. Am uitat sa zic ca diferenta dintre noi este de 5 ani. +5 ani. Eu am 25 de ani.

La intoarce,in taxi, am vorbit din nou despre vrute si nevrute. A spus ca sunt diferit de alti baieti si ca ii par baiat de treaba. Aaa...si ca ar vrea sa mearga pe munte si ca nu are cu cine. Tot ea m-a intrebat daca as vrea sa o insotesc... Ce barbat burlac ar putea refuza asta? Normal ca am acceptat gandindu-ma ca asa o voi cunoaste mai bine.

A ramas ca ma va cauta ea cand stabileste sa plecam pe munte. Dar asa a ramas pentru ca... tipa parca a intrat in pamant. Ne-am mai vazut a doua zi,era grabita,apoi pa. De atunci nu mai stiu nimic de ea. Stiu doar ca s-a certat cu batranii si a plecat furioasa. Nu, nu a murit pentru ca din surse am aflat ca este la nu stiu ce ruda prin nu stiu ce localitate. Si nici nr de tel nu i-am cerut gandindu-ma ca inca fiind in aceeasi casa...

Dar..nu inteleg. Acum,dupa ce m-a facut curios,dupa ce m-a intaratat si facut hormonii sa tropaie, a uitat ce a vorbit cu mine? Partea proasta este ca nu s-a tinut de cuvant. Partea si mai proasta este ca nu pot sa mi-o scot din cap. Pun botul la toate kkturile si ma simt precum un pustan de 16 ani.

Acum vreau sa o o uit si nu stiu cum sa fac. Spuneti-mi, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Simplu.
Gandeste-te, ce vine usor, pleaca usor.
Ai avut o aratare, printr-o persoana care te-ar fi lasat fara nici un cuvant, poate la momente si mai grele.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cere-le batranilor numarul de telefon al nepoatei si vorbeste cu ea!

| Printesa10TM a răspuns:

Poate poti sa faci rost de numarul ei.

| n1445 a răspuns:

Poate tipa s-a certat cu batranii chiar din cauza ta.

| anonim_4396 explică (pentru n1445):

Nu cred ca asta e problema. Daca era asta problema zburam din casa a doua zi. Eu cred ca ori fata s-a simtit prost cum am auzit certandu-se cu batranii si a ales sa stea departe o perioada, ori vorbeste gura fara ea. Am auzit ca se certau, dar nu am stiut ca atata de rau incat sa plece. Mai tarziu am aflat ca s-au certat foarte urat. Numai ei stiu ce s-a intamplat.