| ChereX a întrebat:

Merg in vacanta cu parintii in Bulgaria si as vrea sa iau si o prietena cu mine. Avand in vedere ca parintii ei sunt divortati are cumva nevoie de alte acte in afara de buletin? Sau de procura de la parinti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este minora are nevoie de declaratia parintelui caruia i-a fost incredintata prin hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila, autentificata de un notar public, prin care acesta isi da acordul sa plece in strainatate si indica un insotitor major, poate sa fie oricare dintre parintii tai ori chiar tu daca ai peste 18 ani. In acest sens sunt prevederile Legii nr.248/2005, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:

d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv."
Cel indicat ca insotitor va trebui sa aiba asupra lui si certificatul de cazier judiciar. Numai bine!

11 răspunsuri:
| maryellen91 a răspuns:

Daca e majora nu!

| Mentaaaaa a răspuns:

Daca are sub 18 ani, va avea nevoie de procura de la parintele care are custodia ei.

| iuli a răspuns:

Are nevoie de procura de la ambii parinti(chiar daca sunt divortati) cum ca sunt de acord sa iasa din tara insotita de parintii tai. Aceasta procura se face la notar. Pentru informatii exacte ar trebui sa contactezi un notar.
Succes si vacanta placuta!

| Krisha a răspuns:

Da are nevoie de procura de la parintele care o are in custodie precum ca unul dintre parintii tai are drept asupra ei. happy

| Andruşcă a răspuns:

Ca un copil cu varsta mai mica de 18 ani sa iasa din tara are nevoie de buletin(sau un pasaport pe care e trecut) si sa fie insotit de ambii parinti. Daca e insotit doar de un parinte e nevoie de acordul scris al celuilalt parinte, daca e insotit de altcineva e nevoie de acordul scris al ambilor parinti.Nu conteaza ca parintii sunt divortati sau nu. Daca unul dintre parinti e decedat, e nevoie doar de acordul celuilalt parinte.Deasemenea, daca copilul n-are parinti e nevoie de acordul persoane/persoanelor care-l cresc(tutorii legali).
Deci prietena ta are nevoie de procura de la ambii parinti altfel nu o sa-i dea voie sa iasa.

| dany7300 a răspuns:

Dar cati ani are. daca are sub 18 ii trebuie o procura scrisa de unul dintre parintii ei. funda big grin

| aligatorrr a răspuns:

Are nevoie de procura de la parinti, facuta la un sediu de notariat

| CopilaLui a răspuns:

Pai. ea are nevoie de procura de la parintii ei si pasaport! sper ca te'am ajutath bye bye :*

| teodor_7331 a răspuns:

Ea are nevoie de voia tutorelui, fie ca sunt parintii fie ca e doar unul. Dar tutorele trebuie sa fie "cu acte" adica sa fie trecut ca tutore oficial. In schimb, nu vad de ce nu i-ar da amandoi voie din moment ce nu merg cu unul dintre ei. Nu ar trebui sa ma bag in asta dar ai inteles in mare, sperhee hee

| Eva_5705 a răspuns:

Are nevoie de rpocura de la ambii parinti. happysi bineinteles buletinul ei.Si cred ca trebuie sa stie si traseul...si copie de pe buletin a insotitorului...Toate astea in cazul in care e minora bineinteles.
sper ca ti-am fost de folos.big grin succes

| ChereX explică:

Multumesc mult, tuturor pentru raspunsurile voastre >big grin