| dwe12_1231 a întrebat:

SAll TPU! Am nevioe de ajutor va trebui sa merg cu avionul intr-o luna in Germania dar mama mea se teme de avion(nu fiindca e spatiu inchis sau de moarte si pur si simpu de tulburente si i mai e frica ca poate face infart la decolare sau la aterizare)
Va rog mult ajutati-ma!(ar putea sa anuleze excursia)
Funda XD

Răspuns Câştigător
| okapy a răspuns:

Spune-i mamei tale ca avionul este mult mai sigur decat o masina. Este adevarat ca pentru prima data este putin cam infricosator dar dupa aia va fi totul ok! La decolare si la aterizare te va zdruncina putin, dar nu-i nimic pentru ca iti vei pune centura de siguranta si nu ti se va intampla nimic. Atunci cand vei fi sus iti vei putea desface centura si te vei putea relaxa citind o revista, mancand ceva sau pur si simplu ascultand muzica pentru ca avioanele au in dotare si casti. Te asigur ca privelistea va fi de neuitat si mama ta va fi de acord sa va intoarceti tot cu avionul. In plus sa se gandeasca la timp: cu avionul faci cateva ore iar cu masina cateva zile, si Doamne fereste...au fost atatea accidente...

5 răspunsuri:
| Pământul a răspuns:

As vrea foarte mult as te ajut, dar nu ne-ai spus cu ce sa te ajutam. Vrei sa o convingem pe mama ta sa nu renunte la excursie? Vrei sa-ti oferim informatii cu care sa o ajuti (caz in care i-ai putea spune ca avionul e cea mai sigura cale de transport si nu poti sa faci infarturi deloc, in mare parte pentru ca nu exista infarturi; deloc; poate infarcturi, dar alea nu le faci de la avion asa). Vrei sa te luam pe sus sa te ducem noi in excursie? Ofera mai multe detalii, poate o intrebare clara, iar noi o sa incercam sa te ajutam, dar ce-ai facut acum este execrabil.

| JohnnyBi a răspuns:

Sau mergeti cu autocarul...e in jur de 100 euro drumul dus si parca la biletul dus-intors ai reducere. si asa in pauzele de drum mai vezi si alte tari, chiar daca stai mai mult sa te uiti pe pereti. eu personal pana in Germania cu autocarul as merge

| Maiiiaaa a răspuns:

Intr-adevar, e mai bine cu avionul decat cu autocarul, dar daca mamei tale i se face rau puteti merge cu autocarul ca sa nu anuleze excursia. Cred ca nu prea te-am ajutat, pentru ca nu am inteles cum sa te ajut.

| euniky a răspuns:

Nu va face nici un infart la decolare sau aterizare ori cat de frica iar fi! si in avion vorbeste mult cu ea si distragei atentia ...de exemplu spune-i ca fumezi si atunci sigur nu ii mai pasa de zbor laughing, deci ori cat de frica iar fi ea nu va face infart! apropo ...se vand sticlute de coniac in avion XD Good luck!

| AndreiIulian a răspuns:

Ok, in primul rand daca mama ta a mai fost cu avionul si a prins turbulente, este posibil sa faca o,, fobie" de avion. Daca esti cu dumeaei, ii poti nlatura acest lucru vorbind cu ea cand o vezi ca se panicheaza.
De obicei, pentru prima data, se merge cu cineva, fix din acelasi motiv.