| qMentosanCuCola a întrebat:

Am si eu o intrebare care ma tot macina...Parintii mei sunt divortati iar eu stau la mama..sora mea e majora si vrea aa se mute singura.Ma pot muta cu ea si ce acte am nevoie? DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Doar in cazul in care mama ta este decazuta din drepturi te poti muta (legal) la sora ta.
Dar te poti muta linistit daca mama ta este de acord si daca crezi ca ai conditii mai bune acolo!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te poti muta doar cu acordul mamei.Nu sora este tutorele tau.Trebuie sa iti faci mutatie daca ai buletin.Iar sora sa te ia in spatiu. Daca este proprietar pe casa/apartamentul unde se muta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De mutata de poti muta daca e de accord si mama ta. daca vrei sa fie neaparat legal si cu acte, atunci sora ta trebuie sa devina tutorele tau legal, asta inseamna ca mama ta sa fie decazuta din drepturi ceea ce e extrem de complicat

| crbogdan a răspuns:

Ai nevoie de imputernicire sau ceva de genu de la mama ta facuta la notar cum ca sora ta raspunde si are grija de tine asta daca esti minor, daca esti minor iti faci mutatia daca vrei doarlaughing