| Ramo137 a întrebat:

Buna seara, am si eu o nelamurire. Parintii sunt divortati, mama locuieste in Romania, tata in Anglia. As dori sa plec la tata in Anglia impreuna cu sora mea care este minora, in vacanta 7 zile.
Ce acte imi trebuie, ce imputernicire. Daca mai trebuie tata sa semneze ceva.
Eu sunt majora, as dori sa merg impreuna cu sora mea. Putem sa mergem cu buletinele provizorii? (carte de identitate). Sau ce trebuie sa fac ca sa putem merge, ce acte trebuiesc facute?
Va multumesc si dau funda.

Răspuns Câştigător
| alyyyyy2018 a răspuns:

Daca dupa divort custodia voastra a ramas doar mamei, atunci trebuie imputernicire doar de la mama. Daca au drepturi amandoi, atunci trebuie imputernicire de la amandoi ca va permite sa iesiti din tara.
Sa inteleg ca tu nu esti minora, ci doar sora ta. In acest caz, parintii trebuie sa te imputerniceasca pe tine ca merge sora ta cu tine, iar tie itj trebuie cazierul. Cazierul se scoate gratis pe loc. Dar sa nu mergi la aeroport fara cazier ca nu va va lasa sa treceti. A patit asa recent cineva.

| Ramo137 explică (pentru alyyyyy2018):

Cum se face imputernicirea?
si cazierul cum il fac?
Multumesc mult

| alyyyyy2018 a răspuns (pentru Ramo137):

Se merge la notar si spun ca te imputernicesc pe tine sa poata calatori sora ta cu tine unde vrei. Se plateste.
Iar cazierul se scoate gratis de la politie.
Cu drag.

| Ramo137 explică (pentru alyyyyy2018):

Trebuie sa merg cu mama presupun sa ma imputerniceasca. Multumesc foarte mult!

5 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Pana la anul merge doar cu buletinul, dar in cazul surorii tale cred ca ii trebuie aprobare si din partea mamei.

| PowerOfReich a răspuns:

Poti merge doar cu buletinul, iar in cazul in care sora ta este prin hotarare judecatoreasca in custodia mamei tale trebuie doar sa te imputerniceasca pe tine, iar in cazul ei ii trebuie pasaport.