| Rain1 a întrebat:

Azi cand am venit de afara am aflat ca paruntii mei vor sa divorteze din cauza ca tata se imbata iar mamei nu-i place asa ca vrea sa mearga la tribunalcrying((((((((((((((((((((. Spuneti-mi ce as putea sa fac ca nu vreau sa stau si sa privesc.Plus ca tata nu s-ar putea descurca singur intr-o casa.Plz nu vreau sa aleg fiindca sigur as alege tata din cauza ca mi-e frica pentru el ca nu va face fata si in acest cartier am eu toti prietenii dar pe de alta parte as alege sa stau cu mama ca ma intelege mai bine, sunt mai aproape de scoala si pot sa vb cu ea de tata ma mai ascund cu mai multe.Si sa fie cv mai usor de facut ca am 12 ani.Eu m-am gandit sa-l fac pe tata sa nu mai bea dar e imposibil.Nu stiu cum l-am mai rugat de cateva ori dar degeaba cu vb buna nu merge iar eu simt ca morrrrrrrrrrrrrrr. mai bine nu ma mai nasteam.crying

Răspuns Câştigător
| MirunaC a răspuns:

Uite calmeaza-te, nu te panica.Au avut o cearta si probabil ca lucrurile vor sta mai bine maine dimineata.Trebuie sa nu te panichezi si sa incerci sa dormi pentru ca nu iti face bine atata agitatie. Daca mama ta nu a plecat de acasa nu cred ca este atat de grav, adultii mai spun anumite lucruri doar pe moment sau la nervi.Sunt sigura ca mama ta se va gandi mai mult inainte sa ia o decizie pentru ca are un copil de 12 ani si nu cred ca i-ar fi usor sa te creasca singura. Ceea ce ai putea tu sa faci ar fi sa discuti maine separat cu ei. Tatalui tau incearca sa ii spui ca ar fi bine sa renunte la alcool pentru ca nu iti doresti sa pierzi pe niciunul dintre ei si ca iti place sa fiti o familie unita.Mamei tale spune-i ca o intelegi pentru ca gandeste-te ii este si ei greu sa il vada baut mai ales daca se intampla foarte des.
Momentan insa calmeaza-te si incearca sa dormi.Toate necazurile se rezolva intr-un fel sau altul iar oboseala nu ajuta la rezolvarea lor.Sunt aici daca mai ai nevoie de vreun sfat sau o incurajare:*

| Rain1 explică (pentru MirunaC):

De fapt mai am o sora de 1 am jumate.

25 răspunsuri:
| MirunaC a răspuns:

Pai vezi? 2 copii.sunt sigura ca mama ta e doar nervoasa si dezamagita.nu va pleca cu 2 copii pur si simplu.

| sabin89 a răspuns:

Tatal tau lucreaza (are servici)? Dar mama?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ziceam si eu cand se certau dar... uita acum mama are probleme cu serviciul vrea sa isi dea demisia, maine e ziua verisoarei mele si mi-am facut multe planuri si am intrebat-o pe mama daca ne lasa si a zis NU hotarat...eu cum sa ma simt? Incearca sa vorbesti cu parinti tai ..adui pe amandoi intr-o camera si spune-le ce ai pe suflet ..trebuie sa se gandeasca si la tine

| Rain1 explică (pentru anonim_4396):

Da dar una e cand e ziua cuiva si tiai facut niste planuri si a zis nu iar alta e cand ai putea trai separat cu unul dintre parinti si nu cu ambii

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rain1):

M-am gandit si eu la asta cu cearta..cand se cearta imi vine sa imi iau campi. vorbeste cu ei..nu ezita.te pup

| Gabitzu246 a răspuns:

Si eu am patit tot cam asa crede-ma stiu prin ce treci incearca sa vorbesti cu parintii tai, iar daca tot nu merge eu zic sa stai cu mama ta ca este mai bine, imi pare rau ca aud asta, mai ales ca esti la o varsta frageda

| AiEnmaYuuki a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie ca tine, dar aveam 9 anisad. Motivul a fost aacelasi ca si la tine.Din pacate nu stiu daca ai putea face ceva, asta numai daca mama ta e decisa. Vorbeste cu ea, incearca sa vezi daca nu puteti ajunge cumva la un acord comun.Trebuie sa te inteleaga, si sa gasiti impreuna o metoda de al schimba pe tatal tau.Inca mai e speranta. Daca ii explici mamei tale ca ii vrei impreuna si ca te-ai simti singura. Sper ca te va intelegehappy

| Robyi a răspuns:

Pai la tribunal poti alege aman2. happy In timpul saptamanii esti la mama, in weekend la tata happy Sau o saptamana la mama, o saptamana la tata. Nu e vina ta ca se despart...Nimeni nu se desparte de tine. E o neintelegere intre parinti. Tu nu ai nicio vina. sad

| Andradutsa a răspuns:

Nu te baga tu, chiar nu ai ce sa faci. intelege-o si pe mama ta. poate ca esti micuta si nu prea intelegi, dar iti spun atat: ca femeie e aiurea si nici nu te simti bine, cand barbatul tau bea in fiecare seara si se baga in pat langa tine mirosind a bautura. te inteleg, prietena mea a patit exact la fel ca si tine, numai ca ea are 20 de ani...
succes si fii tare:*

| Rain1 explică (pentru Andradutsa):

De fapt mama doarme cu mine in camera din cauza ca patul meu e de 4 persoane si al lor e de 2 iar sora mea nu ar incapea.asta e printre partile bune ca nu ii aud ca se cearta sau cv de genu.si legat de ce ai zis toti spunca sunt mica si altele dar nu pot sa ma uit ca la un film si sa astept finalul care se va termina rau daca nu inchid tv.adica mie chiar nu-mi sta in fire sa nu fac nimic cand vine vorba de familie.cand era mama suparata si nervoasa pe mine inainte sa se nasca sora mea ca nu faceam curat in camera si era la mine doarhaine si farfurii, tavi, pahare, etc si ca doar ea facea cand a fost ea cu tata plecati am facut curat nu doar in camera ci si in toata casa ca sa o vad fericita.stiu ca poate nu o sa fie prea fericita daca va ramane impreuna cu tata dar la fericirea mea nu se gandesc? plus ca somea are 1 an jumate. la ea o sa aiba un efect mult mai rau decta la mine.deci nu o sa stau cu mana in san sa privesc cum semneaza ei niste hartii tampite care distrug viata oamenilor.si tata nu se imbata chiar in fiecare seara totusi sa nu exageram.si plus ca mama sigur sar muta cu mamaia ca oricum e singura iar eu tot asa va trebuisa stau cu ea si mereu cand vine la noi sa stea cu sora mea incepe sa ma cicaleasca ca nu facc nimic toata ziua si ca chipurile nu e curat la mine in camera dar fata de cum era inainte e chiar luna.sinoroc ca sta la bloc ca sigur mar pune sa fac curat la animal daca ar avea.straight face

| Andradutsa a răspuns (pentru Rain1):

Poate cum ai zis tu, multi te cred mica, dar aceste greutati si momente rele in viata te maturizeaza mai repede decat ar trebui. imi pare extraordinar de rau pentru tine, si eu am petrecut momente rele in familie, cand ai mei se certau, au fost de cateva ori la un pas de a divorta, dar totul a trecut.
tu fi tare, si gandeste-te ca va fi bine.:*

| MirunaC a răspuns (pentru Rain1):

S-a rezolvat ceva? esti mai bine?

| Rain1 explică (pentru MirunaC):

Pai nu stiu cat sa mai rezolvat ca tata e la munca iar eu sunt doar cu mama.dar sper sa nu mai fie nico neintelegere intre ei.

| Rain1 explică (pentru MirunaC):

Pai nu stiu cat sa mai rezolvat ca tata e la munca iar eu sunt doar cu mama.dar sper sa nu mai fi vreo problema

| MirunaC a răspuns (pentru Rain1):

Sper sa fie bine si sa uite ce s-a intamplat ieri pentru ca nimic nu e mai important decat linistea in familiehappy

| dragosh57 a răspuns:

Omule incearca sa stai calm si incearca sa iti implici tatal in activitati, incearca sa nu il eviti si sa comunici mult cu el, sa stai impreuna cu el si sa il faci sa inteleaga ca nu e bine ce face. Bafta si sper ca ti-am fost de ajutor happy

| shoBy1 a răspuns:

Daca tatal tau nu intelege ca nu e bine sa bea. Convinge-o pe mama ta ca nu are altceva de facut decat sa ramana cu el datorita tie, tu nu esti vinovata ca ei te-au nascut, si nu trebuie sa suferi tu in urma lor, spune-i mamei tale ca se va indrepta, si ca odata cu varsta tatal tau o sa isi dea seama ca greseste si se va opri din baut, nu i mai lasa sa se certe, si spune-le ca i iubesti, si daca se vor desparti vei fi foarte dezamagita. imi pare rau sa aud asta, eu daca s-ar intampla asa ceva sincer m-as bate cu ei, dar eu am 20 de ani si sunt baiat, si de aceea gandesc asa. FI TARE si ai grija de tine

| shoBy1 a răspuns:

Tu vrei sa gandesti prea matur pentru varsta ta, incearca si arata-le ca esti doar un copil la 12 ani si ca nu te descurci cu un singur parinte.

| broker69 a răspuns:

Draga Ela, multi copii de varsta ta sunt pusi in aceasta situatie si este chiar trist. Sincera sa fiu, chiar nu mi-as dori sa fiu in locul tau. Din pacate, trebuie sa accpeti situatia asa cum este. Incearca sa iti intelegi parinti si respecta-le deciziile. Nu vei rezolva nimic daca ii vei spune tatalui tau sa nu mai bea.Trebuie sa ii fi alaturi, sa il ajuti si sa il intelegi. Este adevarat ca e aproape imposibil sa alegi la care din parinti sa stai dar daca o faci, alege cu inima, nu cu capul. NU alege din interes sau mila.Te poti linisti facand activitati : pictand, dansand, cantand, iesind cu prieteni, etc.
Acestea sunt sfaturile mele, sper ca ti-am fost de ajutor

| Rain1 explică (pentru broker69):

Da dar nu egenulmeu sa stau sa ma uit la lume cum se cearta m-am saturat sa se tot certe lumea in jurul meu.nu mai [ot cred ca o sa fac o data vreo criza.

| ToxiSun a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa gandesti asa"mai bine nu mamai nasteam"este oribil! Crede-ma avem aceiasi poveste si mama voia sa faca acelasi lucru dar eu am intervenit la timp.credema amandoi te iubesc si amindoi ar vrea sa stai cu ei.tu nu trebuie sa stai sa te uiti asa cum ai zis si tu si in nici-un caz nu o sa-l faci pe tatal tau sa nu mai bea.iti recomand sa le spui ca ii iubesti si ca nu vrei ca ei sati strice copilaria si sa se desparta.asta ar cauza multe traume in viata ta credema.si asta ar trebui sa le spui si lor. daca ei fac prostia asta tu de suparare o sa te apuci de fumat poate o sa si bei si nimeni nu vrea asta.stiu ca este jenant sa le spui ca fac o mare prostie si ca ei no sa te asculte si poate o sa-ti spuna ceva de genu"sa nu te mai bagi in treburi de oameni mari"dar tu sa le bagi in cap ca fac o prostie si ca o sa-ti stice copilaria daca o fac.amandoi o sa se mai gandeasca la ce ai spus tu si daca te iubesc no sa se mai desparta crede-ma asa am facut si eu si i-am oprit din a face asa prostie si o ducem bine de 2 ani.SUCCES.si tine cont de ce ti-am spus.desigur daca ai inteles ceva ca m-am cam grabit... :X:X:X

| Mariinellaa a răspuns:

Elena nu mai gandi asa...Imi pare foarte rau pentru tine sad..Incearca sa vorbesti cu ei. Spune-i tatalui tau sa renunte la alcool si mamei tale sa se mai gandeasca pentru ca are 2 copii care o sa sufere sad... Sper ca tziam fost de ajutor.

| Ali_Alynutza_1997 a răspuns:

Nu te gandi in felul acesta incearca sa vorbesti cu amandoi parinti tai dar si cu tatal tau cand este treaz, spune-le ce simti.