| Marean24 a întrebat:

Acum 2 ani. Ana care avea sa-mi fie sotie. si avea sa fie si mama. a murit intr-un accident... pe trecerea de pietoni in fata ochilor mei. Dupa un an am incercat s-o iau de la capat cu alte fete.mi-am zis cine stie poate gasesc alta Ana, dar nu a fost asa.Am facut niste mici cumparaturi si am venit mai repede, cand ajung o gasesc in pat cu altcineva. nu aveau nici o jena apoi la fel..si multe altele.
Acum parca sunt un robot. servici-casa-servici.Depresia. cred ca e un cuvant mai adecvat.mai ales ca sunt singur de Craciun. sad
La 24 de ani. nu am noroc la fete happy adica am dar cu fete..care sunt inteligente. arata bine dar nu au acel ceva.
ceva ce merita sa iubesti. Totul a devenit monoton
Poate imi dati un sfat. pentru ca observ ca nici prietenii nu ma pot scoate din depresia asta.
Craciun fericit tuturor si iubitii pe cei dragi mai ales prietenele/sotiile. familia.
Nu stiu daca am selectat bine categoria. dar poate ma ajutati multumesc mult! Cat mai multe sfaturi happy

Răspuns Câştigător
| amethystmoon a răspuns:

Nu vreau sa-i deranjez pe cei care ti-au raspuns inaintea mea sau sa incerc sa le desfiintez parerile, dar cred ca e mult prea greu sa-ti imaginezi ce simte cineva care a trecut prin ce ai trecut tu fara sa fii trait asta inainte. Si e ok sa o "idolatrizezi". E ok sa-ti fie dor de ea. Si e ok sa nu umbli cu toate pitipoancele de dragul de a umbla. Daca ai face-o, ai umbri relatia pe care ai avut-o cu Ana. E ca si cum ai invata sa iubesti din nou, nu? Acorda-ti timp. Si nu uita ca pentru cea care va reusi sa ajunga din nou la inima ta va fi greu sa concureze cu cineva care nu mai e si pe care ai iubit-o atat de mult. Si fara sa vrei va simti la un moment dat ca faci comparatie. E inevitabil sa nu faci... Dar pana sa ajungi acolo, mergi la un psiholog (stiu ce zic, e domeniul meu), nu e nimic rusinos, cum cred unii. Ti-as recomanda si niste carti, dar nu o s-o fac aici. Ti-am lasat adresa mea de mail in privat si m-as bucura daca am putea sa mai vorbim... Si, cheer up, o sa fie bine!

13 răspunsuri:
| miolina a răspuns:

Nu fii cu mintea incordata ca trebuie sa-ti gasesti rapid o prietena. Relaxeaza-ti mintea, ca un fel de joaca cu fetele de aceeasi varsta cu tine. Si, poate, intr-o zi, iti vei gasi perechea ideala, fara ca tu sa-ti dai seama. Ai in fata ta o viata. Ai 24 ani. Rezolva mai incet problema. Incearca sa conversezi cu mai multe fete. Si multa miscare.

| Marean24 explică (pentru miolina):

Miscare fac. depinde ce intelegi tu prin miscare. Eu fac jogging si box de 10 ani. deci fac miscarehappy

| anonimg a răspuns:

Imi pare rau pentru Ana.
Tu spui: "iubitii pe cei dragi mai ales prietenele/sotiile. familia." Este de dorit lucrul acesta, si ese bine sa facem asa. Dar exista ceva mai inalt de atat, de iubit mai mult de atat. Este vorba de relatia cu Dumnezeu. Ne bucuram si ne dorim ca totul sa fie bine pe acest pamant; relatiile dintre noi sa fie ca si cum raiul ar fi pe pamant. Dar uitam ca Acela care ne-a creat, care i-a creat si pe cei dragi ai nostri, si care a creat si relatiile dintre noi... uitam deci sa Ii aducem cinstea cuvenita. De fapt, aproape ca L-am uitat cu totul, si aici pe pamant parca nu mai avem nevoie de El. Ne agatam de dragostea oamenilor ca si cum L-am da si pe Dumnezeu pentru aceia pe care ii iubim. Dar este corect sa fie asa? Chiar daca noi L-am uitat, Tatal nostru ceresc nu ne-a uitat. Viata si moartea sunt in mainile Lui, si trebuie sa avem incredere ca El alege ceea ce este mai bine pentru noi. Iar daca suntem in viata asta inseamna ca inca mai beneficiem de harul Sau.
Cauta sa iti faci mai intai o relatie cu Dumnezeu, si apoi "toate celelalte lucruri ti se vor da pe deasupra".
Poti merge si mai departe ca strain de Dumnezeu, si poate ca vei gasi din nou o alta Ana, dar fara Dumnezeu viata nu poate fi frumoasa, nu poate fi fericita...

| Marean24 explică (pentru anonimg):

Eu sunt din Bucuresti. sunt multe fete si fac tot posibilul sau il faceam. sa gasesc o fata cu care poti imbatrani. poate e prea devreme dar asa gandesc eu. in fine fac totul pentru a fi o persoana mai buna din punct de vedere fizic cat si psihic. muncesc tot ce am, am facut cu mana mea singur singurel. si mereu am vrut sa fiu pe locul 1 pentru a castiga mai mult pentru a oferi ceva mai bun acelei persoane care va aparea la un moment dat. Miscare fac. pentru unele fete/femei este important si fizicul atat cat si modul de a gandi. asa ca mai citesc si eu din cand in candwinking.Cu fetele stau si stateam bine in sensul ca am de toate. bani masina casa. muncite de mine singur singurel la fel si fizicul. dar nu stiu de ce mereu gasesc fete care sa ma insele/ sa ma faca sa ma simt prost. adica faci totul pentru acea persoana absolut totul. mergi in oras. la biserica impreuna si tot te inseala sau. isi bate joc de tine, nu mai inteleg ce am. ce se intampla fac tot ce imi sta in putinta din toate punctele de vedere. Chiar daca am servici sau alte treburi pe cap. faceam eu mancare in relatiile anterioare sau impreuna. dar degeaba
nu spun ca intr-o relatie nu exista certuri. exista bine si rau asa ca de ce nu ar exista si certurile?
Dar mereu. sunt mai bun. decat bunhappysi totusi mereu eu ma gasesc sa ma cuplez cu fete. diferite sa le zicem, oricum multumesc pentru raspuns

| amethystmoon a răspuns (pentru Marean24):

Nu vreau sa-i deranjez pe cei care ti-au raspuns inaintea mea sau sa incerc sa le desfiintez parerile, dar cred ca e mult prea greu sa-ti imaginezi ce simte cineva care a trecut prin ce ai trecut tu fara sa fii trait asta inainte. Si e ok sa o "idolatrizezi". E ok sa-ti fie dor de ea. Si e ok sa nu umbli cu toate pitipoancele de dragul de a umbla. Daca ai face-o, ai umbri relatia pe care ai avut-o cu Ana. E ca si cum ai invata sa iubesti din nou, nu? Acorda-ti timp. Si nu uita ca pentru cea care va reusi sa ajunga din nou la inima ta va fi greu sa concureze cu cineva care nu mai e si pe care ai iubit-o atat de mult. Si fara sa vrei va simti la un moment dat ca faci comparatie. E inevitabil sa nu faci... Dar pana sa ajungi acolo, mergi la un psiholog (stiu ce zic, e domeniul meu), nu e nimic rusinos, cum cred unii. Ti-as recomanda si niste carti, dar nu o s-o fac aici. Ti-am lasat adresa mea de mail in privat si m-as bucura daca am putea sa mai vorbim... Si, cheer up, o sa fie bine!

| OoBunnyoO a răspuns:

Imi pare rau pentru pierderea ta, este trist ce ti s-a intamplat.
Poate te axezi prea mult pe fosta ta relatie si orice relatie noua, te astepti sa decurga la fel ca si cea cu fosta ta prietena. Poate pe fetele pe care le intalnesti le compari prea mult cu Ana. Cred ca din cauza faptului ca relatia ta cu Ana, a fost de o durata scurta si nu a apucat sa se instaleze monotonia, ai ajuns sa o idolatrizezi. De asemenea, dupa pierderea unei persoane, in special in astfel de circumstante (ma refer cand moartea intervine), ajungem sa vedem persoana respectiva, intr-o lumina mult mai buna, decat daca ne-am fi despartit de ele in alte circumstante (de exemplu, daca v-ati fi despartit sau tu ai fi intalnit pe altcineva). Si de regula, dupa ce pierdem o persoana, ne amintim numai lucrurile placute cu ea, nu ne mai amintim certurile sau daca ni le amintim nu ni se mai par asa grave, ne autoinvinovatim in toate cazurile, etc.
Parerea mea este ca tu nu ai trecut peste socul suferit. Incearca sa renunti la aceasta idolatrizare si sa treci peste. Evident, nu inseamna sa o uiti de tot, dar ci sa constientizezi ca nu mai ai ce sa faci si sa o pastrezi in sufletul tau, ca o amintire placuta, ca o experienta placuta, dar nu ca un model.
Fiecare fata pe care o intalnesti o sa fie diferita de ea, nu va exista o alta Ana, va exista o alta fata. Iar fiecare relatie va fi diferita. Daca la Ana, acel ceva era de exemplu rasul ei, mersul ei, etc, incearca sa gasesti la urmatoarea fata alt "acel ceva", poate modul de a gati, felul in care spune glume, etc. Ideea este sa nu cauti acelasi lucru in ea, pe care il gaseai special la Ana. Fiecare fata are ceva special si incearca sa accepti ideea asta.
Cred ca primul pas ar fi sa te desparti de acest model pe care ti l-ai creat si pe care il urmezi si sa continui sa cunosti fete pe care sa nu le mai compari mereu. La un moment dat o vei gasi pe fata cea potrivita pentru tine.

| Marean24 explică (pentru OoBunnyoO):

Stiu ca fiecare fata are ceva special. eu nu m-am certat nici macar o singura data cu Ana.
Si orice fata pe care o gasesc. ma da gata cu niste ''gafe'' sa le zicem ..mai mult decat gafe
Am putut trece peste multe chestii. dar peste asta nu pot pur si simplu vreau dar nu pot. si ajung la concluzia ca nu mai am pentru ce trai.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Marean24):

Tocmai asta este problema ca Ana nu facea nicio gafa, cu Ana nu te certai, nu ai de unde sa stii poate la un moment dat, daca ar fi trait, v-ati fi certat si v-ati fi despartit.
Daca ai o alta relatie cu cineva cu care te mai certi din cand in cand nu inseamna ca relatia nu merge. Este sanatos sa faci asta uneori. Plus de asta fiecare persoana face gafe din cand in cand, nu spun acum sa ramai cu vreo tipa care te-a inselat, dar sunt convinsa ca vei gasi pe cineva.
Cred ca orice sfat ti-am da noi aici, nu te va ajuta. Insa parerea mea este ca ar trebui sa consulti un psiholog, socul prin care ai trecut te-a marcat destul de rau si plus de asta este nevoie de exercitiu ca sa poti sa vrei sa treci peste.

| Marean24 explică (pentru OoBunnyoO):

Am fost, sunt o persoana foarte lucida si constienta de ceea ce se intampla. dar nu prea m-a ajutat

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Marean24):

Inseamna ca nu ai fost la psihologul care trebuie sau nu ai vrut sa treci peste. Daca ajungi la concluzia ca nu mai ai pentru ce trai, inseamna ca nu ai incercat suficient. Si daca in continuare iti compari actualele cu fost prietena, inseamna ca nu ai trecut peste si esti blocat in acel model. Incearca alt psiholog sau urmeaza un tratament de mai lunga durata.

| Exilee a răspuns:

Imi pare rau, si condoleante ( chiar daca ne aflam intr-un mediu virtual)

Eu te-as sfatui incepi sa-L cunosti pe Dumnezeu, sa cunosti tainele crestinismului ortodox, sa incepi o relatie de dragoste cu Dumnezeu happy
Mai ales, ca El este singurul care te poate scapa de bolile sufletului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No, cauta proaste atunci, sa fie mai vesel.

| Kinezuul a răspuns:

Salut foarte tragic ceea ce povestesti, arat te pot sfatuii fii barbat

| Constanteanca a răspuns:

Spuneai ca faci totul pentru ele. Well, asta e problema multor femei, inclusiv a mea.
Femeile se plictisesc de cei care le ridica-n slavi, le pun pe un piedestal si le "idolatrizeaza", cu toate ca e mult spus.
Data viitoare cand vei mai fi cu vreuna bag-o putin in seama cat sa-i starnesti interesul, apoi arata-i mai putin respect, n-o mai pupa in c*r si nu-i mai face toate poftele. Va veni singurica dand din coada la tine sa-i mai oferi putina atentie, am aflat pe pielea mea din pacate. Asa suntem noi, femeile, din pacate.
Sau na, majoritatea.
Vrem "pericol", imprevizibil, nu comoditate.

Cat despre pierderea suferita. Imi pare rau. Vei trece peste, toti o facem la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu. N-o mai cauta pe ea in toate fetele pe care le intalnesti acum ca n-o vei gasi. Vei pierde doar timp pretios. Stiu ca vrei pe cineva ca ea. Chiar daca n-a murit, si eu l-am cautat pe EL in altii dar fara nici un rezultat. Si-am ajuns la concluzia ca am pierdut timp pretios si barbati care poate au tinut la mine doar pentru ca nu erau ca el. Si altii merita o sansa si poate se vor dovedi mai buni. Sau la fel de buni.