| anonim_4396 a întrebat:

Am avut de curând accident pe trecerea de pietoni. Mama vrea sa faca reclamatie omului dar eu nu vreau sa ma bag, ea poate face plangere chiar dacă nu a fost de fata și fără sa fiu de acord? sau fără sa dau vreo declarație?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta pe care o ai, urmarile accidentului si cine a fost vinovat.
Daca esti minor sub 14 ani atunci mama ta poate face plangere penala si fara sa o semnezi tu, dar vei fi ascultat referitor la aceasta.
Daca esti minor peste 14 ani atunci va trebui sa semnezi si tu plangerea.
Daca esti major numai tu ai dreptul sa faci plangerea, in schimb mama ta poate face un denunt penal.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Reclamatie pentru ce? Daca te a atins inseamna ca accidentul a fost raportat la politie, daca nu ar trebui urgent...

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ea poate face plangere, iar daca esti tu esti monor i se va lua in considerare.

| kopli a răspuns:

Da, poate sa faca. Dar intrebarea este: tu de ce nu vrei sa o faca? Vrei sa fie toti soferii inconstienti sa faca mereu accidente?