| underground a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare in vederea solutionarii unei polemici, si anume:
Daca un om este ucis pe carosabil (nu pe trecerea de pietoni) in urma unui accident rutier, vehiculul circuland regulamentar, ce anume poate pati conducatorul auto din punct de vedere legal.
Astept raspunsurile voastre,
Multumesc!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se va intocmi dosar penal, pentru ucidere din culpa si se vor face cercetari. Daca in urma probelor administrate va rezulta situatia expusa de tine si nu exista alte elemente, care sa-l invinovateasca pe conducatorul auto, acesta va fi scos de sub urmarire penala si nu va fi trimis in judecata, pe motivul ca lipseste vinovatia, aceasta fiind un element obligatoriu pentru raspunderea penala, conform art. 17 Cod penal, citez:
"ART.17.Infractiunea este fapta care prezinta pericol social, savarsita cu vinovatie si prevazuta de legea penala.
Infractiunea este singurul temei al raspunderii penale." Numai bine!

| harciog a răspuns (pentru Ioandelasal):

Se vor face cercetari si asupra conduitei preventive in cazul soferului, atunci cind accidentul este soldat cu mortaciuni.Si atunci...prin hatisul de legi se va gasi ceva culpabilitate si pentru el.

| raluk27 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Culpa nu e tot o forma de vinovatie? Eu zic ca da.

| Ioandelasal a răspuns (pentru raluk27):

Mi se pare ca n-ai citit, cu destula atentie, raspunsul meu. La toate accidentele auto, din care rezulta decese, se fac cercetari pentru ucidere din culpa. Din cercetari poate rezulta vinovatia conducatorului auto, sub forma culpei mai grave ori mai usoare sau ca acesta nu a avut nici urma de vinovatie. In acest din urma caz conducatorul auto va primi NUP, daca nu s-a inceput urmarirea penala sau SUP daca a fost inceputa, tocmai pe motivul ca lipseste un element esential al raspunderii penale.

| iKronstadt a răspuns:

Chiar dacă șoferul a circulat regulamentar, se va face o cercetare în regim penal. Dacă se constată că șoferul nu a avut vreo vină, totul se termină și nu va exista vreun cazier pe numele șoferului. Dacă șoferul este absolut sigur că nu a greșit cu nimic, să stea liniștit.

| Horia1313 a răspuns:

Daca circula regulamentar si nu depasea viteza, nu va poti nimic.In cazul in care masina va fi avariata si victima are rude, ele vor despagubi.
FUNDA?

| Robertty a răspuns:

Dosar penal! la care se pedepsete cu inchisoarea!

| Debb10FM a răspuns:

Soferul poate pati ceva doar daca fuge sau pleaca de la locul accidentului. Oricum i se va face dosar penal pentru ucidere din culpa. Se vor face investigatii ca sa se decida cine este vinovat : pietonul sau soferul. Funda?

| underground explică:

De asemenea, daca se poate si e cineva putin cunoscator in domeniu, ati putea sa-mi precizati si pe ce lege va sustineti opinia?

| Catalin_Gentalman_1990 a răspuns:

Daca nu fuge de la lucul accidentului si nu este baut nu va pati nimic