| skydi a întrebat:

Salut.Am 21 de ani si iata cu o saptamana in urma am "pierdut" un prieten si anume ca l-am tradat. S-a intimplat astfel.Prietenul meu cel mai bun e casatorit, are sotie, dar inca n-au copii si ne distram impreuna. El e mai mare decat mine cu 5 ani.Chestia este ca la o distractie sotia lui s-a apropiat de mine si spontam m-a sarutat si el a observat aceasta.Eu si sotia lui eram in stare de ebrietate dar nu grav. Cel mai dureros este ca El in mine avea incredere intotdeauna, tinea la mine foarte mult, ii eram ca un frate, dar iata ce cosmar s-a intimplat.Stiu,trebuia sa o refuz in momentul cela pe sotia lui, dar nu am putut, prea repede s-a intimplat si ne-am sarutat.Acum El nu vrea sa ma asculte deloc.Va ma fi oare aceeasi prietenie ca in trecut? Ar putea oare sa ma ierte? Eu niciodata nu am avut ceva mai mult cu sotia lui decat relatii prietenesti.Ma doare mult si imi pare foarte rau ca am pierdut un om cu un suflet mare... Da-ti-mi va rog ceva sfaturi.mersi mult.

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Cu parere de rau, chiar daca esti nevinovat, s-a dus totul. Cand o femeie e la mijloc, cand si-a bagat ea coada, poti spune adio. Indiferent de ce vei spune, indiferent de aparare, femeia e femeie, sotia e sotie.
Singurul sfat pe care ti-l pot da e sa nu mai incerci sa-i explici ca n-a fost vina ta, ca ea te-a sarutat, ca degeaba. Va fi indoctrinat de la nevasta cu cealalta varianta in care tu esti vazut demonul.
Acum, fii lucid. Daca acea fiinta, sotia prietenului tau mai bun, s-a dat la tine, atunci oare merita ea sa fie nevasta lui? Poate il mai inseala si cu alti barbati. Arata-i, dar cu dovezi, ce tine in casa lui. Dar, doar cu dovezi incontestabile, fara vorbe. In cazul asta, vorbele se intorc in defavoarea ta.
Succes, mult succes. Iar de acum, invata sa ai echilibru la lucruri de astea, chiar de esti baut. Femeile tovarasilor sunt ale lor, nu le intersectezi nici macar c-o privire. Ele reprezinta cel mai sensibil punct unde relatiile de prietenie se pot destrama.

21 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Pe undeva mi se pare vina sotiei mult mai mare decat a ta. Acum depinde de el cum va vedea lucrurile iar in timp cred ca se va rezolva.Ca sfat iti dau, ca atunci cand participi la o distractie in care sunt cupluri, si tu sa ai prietena cu tine!

| BRG a răspuns:

Salut din cele relatate de tine am observat că soţia prietenului s-a apropiat de tine şi te-a sărutat, deci clar este vina ei nu a ta, explică-i prietenului tău întreaga situaţie şi spune-i că nu este deloc vina ta. Succes.

| Liviu a răspuns:

Pei daca as fii in locu tau...as face asabig grin
Mas intalni cu sotia lui
Las astepta sa lamurim tot
Si as incerca sa il fac sa inteleaga ca nu ma voi da la sotia lui nici o data'
Astea find zise... Daca zici ca tu chiar nai vrut...
OMU E SUPUS GRESELI

| katala a răspuns:

Prietenul tau ar trebui sa-ti multumeasca (daca e destul de matur), pentru ca datorita tie (indirect), a putut sa-si dea seama ce fel de sotie are! pentru ca ea e principala vinovata, si mai devreme sau mai tarziu tot ar fi facut-o, dar cu altul (sau altii), si nici n-ar fi aflat, sau ar fi aflat prea tarziu, cand nu ar mai fi putut decat sa-si faca inima rea. Si din asta (inima rea) se poate muri ...sa auzim de bine!

| karellen a răspuns:

Daca erati cu adevarat prieteni asa buni ar trebui sa inteleaga si sa aiba incredere in tine - ma ales date fiind circumstantele.

| madagascar a răspuns:

Gresala iti apartine si tie si ei, daca pe tine nu te va putea ierta gandeste-te ca de ea poate se desparte din cauza asta pentru ca acum poate sa creada multe altele despre ea, daca ea era fata desteapta iti dadea doua palme si in niciun caz nu trebuia sa bea in compania altor persoane, alcoolul iti ia mintile, poate ea e mare tarfa si vrea sa va certati, poate a facut intentionat ca sa va faca sa va certati ca sa-i demonstreze sotului ce pramatie esti tu, acum nu stiu cine pe cine a sarutat dar sa zici mersi ca esti intreg si ca nu ti-a rupt capul in doua, nu prea vad cale de impacare, dar totul e posibil, lasa putin apele sa se linisteasca, poate isi va da seama ca sotia lui e cam usuratica si la prima gura de alcool sare pe primul venit, si tu nu prea ai ce cauta la distracti cu ei ca se poate interpreta, eu as interpreta, al meu daca sa duce sa bea cu priete ni se duce fara mine si daca chiar trebuie sa merg si eu, nu beau, dar mie nu-mi plac genu asta de "amiciti" asa ca frate frate da branza e pe bani, alcoolul nu e o scuza, trebuia sa vi si tu cu o fata sa ai pe cine sa pupi

| Bishop a răspuns:

Ar trebui sa-i spui ce ne-ai spus si noua, adica cea ce ce crezi cu adevarat, te duci frumos la el si ii spui ca nu accepti cu nici un fel sa te intrerupa, spui ce ai de spus, iti ceri si iertare fara sa te milogesti de el pentru ca asta mai mult ar inrautatii situatia, il intrebi clar, si din inima daca iti mai e prieten si sa iti dea un raspuns in cateva zile, apoi pleci. Si incearca sa vorbesti si cu sotia lui, sa vezi ce spune despre aceasta situatie urata unde ea are o parte mare de vina, sa vorbeasca si ea cu el, sa ii spuna adevarul. Daca ti-a fost asa bun prieten ar trebui sa te inteleaga si sa te ierte...

| bebytzza_9352 a răspuns:

Ce nu trebuie sa uiti niciodata este ca e mult mai usor sa previi decat sa vindeci

e mult mai usor sa ierti dar e mult mai greu sa uiti

o rana se vindeca dar intotdeauna va ramane acolo o cicatrice...cu cat rana a fost mai adanca cu atat va fi si cicatricea mai vizibila...

sadniciodata nu va mai fi la felsad
asta cred eu...si imi pare sincer rau pentru tine, Prieteni Adevarati nu gasesti la orice colt de stradasad:-

| oanecorleone a răspuns:

Spanzurate, daca eram in locul lui te bateam rau. iti dai seama cu sa simtit el atunci cand v-ati sarutat

| LauraSpataru a răspuns:

Eu sunt femeie, dar te-as fi batut, fara gluma, desi las multe de la mine si sunt intelegatoare. Daca ar fi fost vorba de sotul meu, daca ar fi sarutat-o pe prietena mea, nu i-as fi iertat. Pe niciunul. Putea sa fie alta femeie, nu m-ar fi deranjat asa tare, dar cu prietena mea cea mai buna... Complicat... Asta e parere de femeie maritata. Bafta maaaare!

| MindFreak a răspuns:

Eu iti recomand sa ii oferi ceva timp pentru a "digera" evenimentul. Incearca sa-i intelegi sentimentele. Daca sunteti asa buni prieteni precum spui, probabil il cunosti si sti cum sa il abordezi. Cheia e la tine, nu la noi. Tot ce iti pot recomanda eu este sa fi sincer, sa ii spui care a fost situatia atunci. Poarta un dialog cu el dupa ce se mai linisteste, nu incerca sa vorbesti cu el acum.
Si iti mai dau un sfat, si anume sa nu te iei dupa toti messengeristii care iti dau citate pe aici. O prietenie care trece de anumite obstacole devine mai puternica, in niciun caz nu se "cicatrizeaza" sau ramane vreun "nod" sau ce mai abereaza unii pe aici.

| slipknot a răspuns:

Nu cred ca prietenia voastra va mai fi la fel.In orice caz, timpul le va rezolva pe toate, poate ca peste ceva timp ii va trece un pic supararea si te va asculta.Baftahappy

| VodkaCoca a răspuns:

Eu zic sa fii multumit ca nu ti'ai luat si una in freza, ca totusi e sotia lui si tu cel mai bun prieten, cel putin eu sa fiu maritata si sa vad sotul ca se saruta cu alta, ca nu ma complic cu prietene bune ca din alea nu imi trebuie ca am fost mereu dezamagita, sa il vad ca se saruta cu alta femeia, pe ea o distrug o desfigurez si el il dau si lui o palma, poate nu doar una ca ma stiu de cand ma certam cu fostul prieten cand stateam cu el in casa si aruncam dupa el cu tot ce prindeam in mana laughing, totusi o chestie de genu asta schimba mult ralatia poate sa si divorteze depinde de persoana, ca iti dai seama ca ala poate sa gandeasca ca daca ea te'a sarutat pe tine fiind prietenul lui cel mai bun poate o face si cu alti, oricum lasa sa treaca un pic de timp sa treaca si el peste momentul asta, poate el crede ca intre voi a fost si ceva mai mult decat un sarut nu crezi? happy, lasa sa treaca un pic de timp si ce ai scris aici spune'i si lui si ar fi bine sa fie si sotia lui de fata. Bafta

| Marcian a răspuns:

Ar trebui sa te asezi la masa cu el si sa-i explici circumstantele evenimentului, daca el nu te crede incearca sa o convingi pe nevasta-sa sa il convinga(profita de faptul ca erati cam ametiti) iar daca nici acum nu te crede sau te crede dar nu te iarta cere-ti scuze di nou, spune-i ca intotdeauna il vei ajuta la nevoie si pleaca.Si daca te iarta va fi oarecum neplacut, stii cum se spune "poate ierta dar nu poate uita". Offff, situatie comlicata!

| marius5600 a răspuns:

Betia nu e o scuza incearca sa vorbesti cu el prin intermediari(prieteni comuni) oricum nevasta-sa e o curva si el e orb trimite-i o lanterna si el se va intrba de ce si tu ii raspunzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e asa prost nu va mai fi prietenul tau. Daca i-ar merge mintea ar fi vazut ca chiar daca ai fi facut dragoste cu ea fara un viol tot n-ai fi avut nici o vina.Trimite-l sa-si rezolve problema cu sotia in primul rind.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vina o aveti amandoi. Mai exact tu si nevasta lui.

| myha_8968 a răspuns:

Nuu eu nu te-as ierta niciodata cred ca daca ii esti prieten trebuia sa-i zici la aia sa te lase in pace daca nu ai facut-o inseamna ca ti-a placut asa ca nuju eu nu te-as ierta

| skydi explică:

Si dureros pentru mine este ca traim intr-un bloc.Il vad in fiecare zi cum vine de la serviciu. Apropo, el cu sotia lui s-au impacat. E totul bine la ei.Am vb cu sotia lui si ea a spus ca a luat toata vina asupra ei.SI e foarte corect Pinkyy'. El crede ca in trecut noi am avut ceva mai mult.Eu de multe ori dormeam la ei acasa, le ajutam etc.Desigur ca el se gindeste acum la trecut... Dar eu nu am avut nimic cu ea.

| rak751 a răspuns:

Dupa ce ai sa ai si tu o sotie totul va reveni la normal, cu conditia sa o mai aiba si el pe a lui.laughing

| adrianadra98 a răspuns:

Dupa ce s-a intamplat nu poate sa fie aceeasi prietenie.Lasa sa treaca timp, o luna sau mai mult, si apoi stai de vorba cu el scurt, direct, la subiect.Va aprecia scuzele tale in timp, nu imediat.Rupe orice legatura, intalnire, convorbire cu sotia lui.Ai grija la alcool.Nu incuraja relatiile cu sotiile prietenilor tai.Imi pare rau pentru situatia creata.