| gmxromania78 a întrebat:

Salut, am ceva pe inima si ma framanta la culme!
De foarte mult timp, de 3-4 ani am observat ca nu sunt bagat in seama deloc, de nimeni. Incerc sa ma integrez, sa spun o gluma, degeaba, nimeni nu ma asculta sau poate da dar refuza sa asculte pana la capat, oricine ar fi.
Sunt in clasa a XI-a si sunt mai timid de fel, dar ma enerveaza faptul ca nu-s bagat in seama, si nimeni nu vrea sa vorbeasca cu mine...
Unele momente chiar vor sa vorbeasca cu mine, le place sa stea de vorba cu mine (ma refer la colegii de clasa), dar asta se intampla la cine stie cat timp.
Intrebarea mea este: De ce sunt asa de "invizibil" in fata oamenilor/colegilor? Vreau sa am si eu putina atentie, dar nu se poate.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| PaulSeby91 a răspuns:

Ai pus o intrebare chiar dificila de raspuns, poate nu le place felul cum te porti poate ai fost prea insistent cand ai incercat sa te integrezi si se gandesc mai bine sa te evite ......etc., nimeni nu are cum sa iti spuna de ce esti "invizibil" decat daca te cunoaste personal. Culmea eu nu imi doream atentie si totusi pentru ca eram ala cuminte si la locul meu inca din clasa 9 am primit mai multa atentie decat era necesar si ma refer in sensul rau al cuvantului, uite pot sa iti zic cateva lucruri care s-ar putea sa te ajute: poti sa incerci sa vorbesti cu colegii mai mult pe net si poate vor vrea sa vorbeasca si in realitate, poti fie sa fi bun la sport sau bun la ore si sigur vei primi atentie, sau poti sa joci jocuri online cu colegii tai si asa veti avea mereu subiect de discutie. Dar zau daca vrei cu disperare atentie atunci nu vei avea mai deloc atentie, relaxeazate nu iti mai pasa de ce cred altii, fa lucrurile asa cum vrei tu fara sa urmezi pe cineva ca intr-o turma iar pentru acele lucruri care le faci indiferent de parerea altora acele lucruri vor conta mai mult decat crezi. Sper ca te-am putut ajuta chiar si daca numai un pic.

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Oamenii sunt numai pentru ei. Circarii si cei rai ies in evidenta. Cei buni nu vor iesi nici cand in evidenta. Nu sta in firea lor. Cam acelasi lucru l-am patit si eu. Numai ca dupa o varsta nu mai bagi in seama. Mie n-a avut cine sa-mi spuna si m-am "ofticat"mult timp. Dupa, cand mi-am dat seama ca n-am de ce sa-mi fac complexe si chiar mi-am impus uneori ideile s-a schimbat situatia. Sa-ti povestesc ceva. Eu am fost militar si din cauza ca sunt un om bun si calm au crezut ca sunt prost. In grupa vecina (la facultate) era unul care facuse box. Peste un an de zile ne teroriza pe toti cu asta. Intr-o zi i-am zis: Moise, de cat sa ne tot torturezi cu schemele tale de box hai sa facem un meci pe bune si cine pica, pica. L-am batut bine si de atunci colegii m-au privit cu alti ochi.
Trage concluzia.

| lpavel a răspuns:

Incearca sa fi si tu mai vesel,iar daca nu esti bagat in seama undeva, nu sta prea mult in preajma lor, mergi in alta parte, la alti colegi si sa nu pui la suflet daca sunt zile când nu esti bagat in seama, tu sa nu-ti pierzi buna dispozitie si gaseste ceva de facut chiar si asa...
Daca esti tot timpul posomarat nu prea esti bagat in seama pentru ca aduci starea proasta si peste ceilalti, asta NU se spune dar se simte.
Daca ai ceva probleme te poti destainui unui prieten adevarat, intre mai multe persoane nu poti spune asta ca vei fi considerat un ciudat!
Când iesi cu prietenii colegii trebuie sa dai mereu o impresie de buna dispozitie iar când vei ajunge sa fi mai apropiat de ei atunci nu va mai conta dar acum ei au impresia ca tu esti mai retras si nu au nevoie de tine.
Schimba asta! Fi mai vesel, mai curajos, mai saritor la orice, arata-le ca tu NU esti un nimeni sau oarecare! Bafta!

| gmxromania78 explică (pentru lpavel):

Multumesc!

| lpavel a răspuns (pentru gmxromania78):

Mi-a facut placere! Acest cuvant valoreaza cat 1000 de fundite... big grin

| milan9 a răspuns:

Este necesar să-ţi faci prieteni buni. Este întotdeauna nevoie de ei (deşi se spune că în viaţă poţi avea doar unul sau doi prieteni cu adevărat buni, la bine şi la greu, mai mulţi de atât fiind un lucru foarte rar, depinzând de firea noastră).

Este necesar să fim deschişi, prietenoşi, pentru a ni-i face pe TOŢI cei din jurul nostru prieteni, pentru a ne face viaţa mai uşoară (chiar dacă nu toţi vor trece de-a lungul timpului "probele" prieteniei).

| milan9 a răspuns:

Prietenia pune la încercare o serie întreaga de valori interrelaţionale:
interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, faţă de sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan sinceritatea în legătură cu defectele celuilalt pentru a-l susţine în corectarea lor, delicateţea, empatia, evirtarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc...

În ciuda tuturor deamăgirilor vieţii avem nevoie de a acorda mereu şi mereu şanse şi încredere (în limitele demnităţii şi ale socializării umane) celorlalţi pentru a ne întreţine astfel armonia şi propriul echilibru. happy

| Exilee a răspuns:

Este doar o impresie de a ta.
Esti in clasa a 11-a si aceasta impresie este amplificata din cauza timiditatii.
Tot ce poti sa faci este sa respingi aceste idei prin faptul ca realitatea sta altfel. Incearca totusi sa fii deschis, chiar daca esti timid, ramai in grupul respectiv, gaseste noi motive de discutii dar fara sa te simti stanjenit. Unii sunt mai indrazneti. AU devenit indrazneti! Nu ai nevoie decat de apreciere din partea grupurlui si incurajari. lasa totul sa vina de la sine! Este un an de liceu si incearca sa-i faci pe colegii tai sa inteleaga faptul ca aceasta viata de liceu este unica, reprezinta crema vietii si ca trebuie sa profitati cat mai mult. In acest fel, mentalitatea ti se va schimba, vei putea deveni mult mai deschis fata de restul oamenilor. De tine vine schimbarea, dar nu ai niciun motiv sa te simti descurajat!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
următoarele articole te pot ajuta:
http://www.jw.org/......guratatea/
http://www.jw.org/......-prieteni/

Succes, cu timpul se va primi, fii sigur

| JucărieLEGO a răspuns:

De unde naiba sa stiu care e problema ta? Ah, da, vrei atentie! Nu iti mai dori atentie! Si asa vei rezolva.

| SweetChild1 a răspuns:

Și eu am fost așa mult timp și plângeam și mă simțeam respinsă, până când am realizat că eu mă distanțam de cei din jur. Așteptam să mă bage cineva în seamă, dar nimeni nu o face dacă nu ai un prieten bun. Și profesorii parcă mă ignorau, dar mi-am dat seama că eu nu prea răspundeam la ore și mă închideam în carapacea mea. Anul acesta am rupt această timiditate și m-am împrietenit cu o fată din clasă cu care în alți ani nu discutam deloc, iar acum culmea am devenit cele mai bune prietene. Dacă ți-ai făcut un prieten bun îți este tot mai ușor să te împrietenești și cu alți. Încearcă să rupi această barieră între tine și oameni deoarece, crede-mă tu te distanțezi de ei. Poate nu mă vei crede, dar este adevărat și încearcă. Dacă te ignoră în continuare înseamnă că tot colectivul în care ești e nepotrivit. Dacă mergi la facultate vei da peste alți oameni cu gândire diferită. Sora mea în clasele i-viii era jignită de colegi, o ignorau și o făceau să se simtă prost, dar acum la liceu toți vorbesc cu ea și îmi povestește cât de bine este acum. Asta ține doar de mentalitatea oamenilor. Sper că răspunsul meu o să te ajute și dacă te-a ajutat aștept fundă.

| mircea22b a răspuns:

In filme si carti da bine sa fii un diamant neslefuit, dar in viata reala nu exista un narator care sa explice asta publicului. Invata sa te exprimi, chiar daca mai gresesti.

| YouLossed a răspuns:

Cand cineva o bate,, tu sari ca un erou si o aperi,, iar dupa aia incepi sa faci glume cu ea si ai sa vezi ca o sa te placa,,,,,,, dar daca are pe altcineva e cam greu sa o castigi,... bafta.

| robertadenisaroberta a răspuns:

Depinde...tu simti ca esti izolat, adica esti a XI-a si multi de varsta ta au fite si se cred mari si tari.Probabil ca din cauza timiditatii tale nu intra in vorba cu tine pentru ca esti vazut ca un tip mai... obisnuit, nu chiar foarte popular.Fii mai indraznet, crede-ma, si cauta un prieten asemanator cu tine.Iesiti impreuna, si ai sa vezi ca cercul de prieteni o sa ti se mareasca.Nu conteaza cat de mare trebuie sa fie prietenul tau. Poti sa-ti cauti si unul din generala, la urma urmei conteaza daca va fi alaturi de tine sau nu.Si eu am patit-o intr-a cincea, pentru ca nu socializam prea mult.Dar urmeaza-mi sfatul.Nu zic sa te dai mare, dar incearca sa renunti la timiditate.Fii mai indraznet!

| Alberti_Sorana_2000 a răspuns:

Pai nu trebuie neaparat sa vb cu cei care nu vor sa vb cu tn...incearca sa vb cu cei mai agitati despre cv nou dupa schimbi rafical subiectul....ps ce clasa esti acum si la ce liceu?

| blufen a răspuns:

In primul rand gaseste-ti prieteni adevarati.In al doilea rand cauta sa nu dai atat de multa atentie.