| Miruna0909 a întrebat:

Buna seara! Vreau sa îmi descarc gandurile si starile mele actuale, alaturi de voi.
Eu sunt o persoana destul de introvertita, nu prea imi place să vorbesc cu oamenii, colegii, îmi este frică sa fiu judecată si sa fac ceva gresit încât să râdă de mine, atunci când as avea o conversatie cu ei.
Ma consider si o persoana destul de neatragatoare (nu ma consider urata, dar mă consider ca nu am nimic special, pentru a le stârni oamenilor interesul).
Când vreau sa socializez si sa ma bag in seama cu colegii de clasă, ei ba se fac că nu mă aud, ori abia asteaptă să termine conversatia cu mine, ca sa vorbească cu altcineva, sa scape. Am observat de atatea ori, cand se face vreo glumă prin clasă sau nu neaparat in clasa, in orice colectiv cu mai multi oameni, fiecare zâmbeste la cel carora li se pare lor atractiv/a, in schimb la mine nu zâmbeste nimeni, nu se uită nimeni la mine, nu am observat nimeni sa imi zambeasca (deși râd si eu, nu stau suparata).
Alt exemplu, cand ies afară cu vreo prietena, doua, trei, și intamplator sa ne intalnim cu o alta persoana, fie coleg/a fie cunostiintă, acea persoana sta de vorba numai cu prietenele mele, fac contacte vizuale cand vorbesc, pe mine nici nu intentioneaza sa ma privească, apa-i sa vorbeasca cu mine ceva…
Nu știu de ce se comporta asa respingator lumea cu mine, nu inteleg ce fac gresit, poate ca sunt urâtă, sau am fața stâmbă, fața enervanta? Totuși, ma prefac si eu că sunt fericită si incerc sa zambesc la orice glumita sau chestie de genu, dar tot nu ma observa nimeni, si nici nu ma abordeaza

2 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Uită-te in jur, in mod sigur sunt și alte persoane care nu prea sunt băgate in semă, araată-le interes, pune-le intebări, astfl le vei faceo bucurie și te vei simți si tu mai bine dacă iti focalizezi atenția și asupra altora.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca am discutat despre toate astea.Incearca sa intelegi ca nu te va observa nimeni daca stai acolo doar de decor.Este normal cand vorbesti cu cineva sa te uiti la acea persoana, nu sa treci cu privirea, constant, prin tot grupul de oameni ca in filmele indiene.Si nu trebuie sa te imprietenesti cu colegii de scoala daca ei sunt asa de nesimtiti, iti sunt de ajuns prietenele pe care le ai acum, crede-ma.