| yulya031 a întrebat:

Salut, am nevoie de un sfat (sau mai multe). Sunt intr-o relatie serioasa si ne-am facut planuri de viitor.Eu sunt intr-a 12a, iar el a terminat scoala. Vrea sa plece in Italia cat eu fac a 12a si cand o termin, sa ma cheme si pe mine acolo ca se stabileste.Si nu stiu daca sa plec straight face pentru ca asa nu-mi mai pot face studiile si o si rup de tot cu ai mei...In caz de nu ma inteleg cu el acolo, n-am unde sa ma intorc. Daca raman aici sa fac facultatea, il pierd pe el si tot ce am contruit pana acum si voi incerca sa duc o viata chinuita aici oh go on Sfaturi va rog.

Răspuns Câştigător
| SunnyDay79 a răspuns:

Eu zic ca trebuie s ai o discutie serioasa cu el si cu parintii tai.Eu zic sa ramai in tara pentru a -ti face studiile si dupa aceea mai bine sa pleci pentru ca nu o sa rezisti in tara asta si sa iti iei si parintii daca nu intoarcete o data pe an si stai timp de 3 luni. Dupa ce termini clasa a-12-a sa ramai pentru a vedea daca evolueaza relatii a ta cu iubitul. Dar iti spun ca nu ar trebui sa iti parasesti familia pentru un baiat caci acela cand se satura de tine te insala(nu toti fac asa)si tot tu o sa fi cea dezamagita in plus nu o sa ai unde sa stai si o sa iti pierzi si familia.Eu sper sa alegi decizia corecta si eu iti urz mult noroc in tot ceea ce faci!

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cat timp aveti impreuna? Daca sunteti de 3-6 luni impreuna, nu aveti nici o sansa, si o relatie mai veche se poate rupe din cauza distantei (hmm, ca un elastic?). Si un an este lung, si multe se pot intampla. El si-a inceput viata sexuala? Un motiv in plus de ingrijorare.
Parerea mea este sa ramai acasa, cu parintii, pana poti sta pe picioarele tale, singura. Si daca iti gasesti pe cineva sa te casatoresti aici, pana termini toate studiile si nu numai vei fi mult dependenta de parintii tai. thinking

mira
| mira a răspuns:

Ofera-i si timpului o sansa ca sa rezolve el problema. Poate te indragostesti tu de altcineva. El nu vrea sa faca o facultate? Tu fa-ti studiile daca ai posibilitatile materiale necesare.Cu alt aplomb poti pleca apoi in Italia.

| anad a răspuns:

In ambele situatii ai de pierdut! Lasa-l sa plece daca vrea si o sa vezi cum evolueaza relatia voastra pe parcurs. S-ar putea sa apara alte probleme si oricum tu vei face ce te va lasa inima atunci, la momentul deciziei finale!

| Denisa_3969 a răspuns:

Lasa-l pe el sa plece si in timpul asta de un an, o sa vezi daca se va schimba ceva in relatia voastra sau nu, iar cand o sa termini tu liceul, ii potri explica ce simti si il poti "ruga" sa va face-ti un viitor in Romania, pentru ca totusi, crede-ma, o relatie incepe greu dar se poate termina extrem de repede, nu-ti merita nimeni iubirea 100%. In primul rand ai grija de tine si fa-ti studiile, pentru ca dupa poti ramane cu ochii-n soarehappy! Eu iti doresc multa bafta.