| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena, ea crede ca suntem cele mai bune prietene, in schimb eu nu prea cred. Cu toate ca ea crede ca suntem cele mai bune prietene, ma minte tot timpul si isi bate joc de mine. Toata lumea vorbeste despre ea numai lucruri urate. Chiar si doua prietene de ale mele. Ele nu vor sa fie prietene cu mine doar daca ma cert cu Iulia, prietena care ma minte si isi bate joc de mine. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Si cum sa ma cert cu Iulia? Multumesc!

6 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Hei! nu o mai baga in seama pe Iulia! nu merita! in plus, te poti distra cu prietenii tai adevarati care nu isi bat joc de tine.succes!

| Classy a răspuns:

Din cate am citit, Iulia este o profitoare care DOAR isi bate joc de tine si vrea sa se joace cu inocenta ta...Nu ar trebui sa te iei dupa vorbele lumii, insa de data asta ar trebui sa pui capat acestei prietenii...adica nu trebuie sa te certi cu ea, insa doar sa vorbiti serios pe aceasta tema si sa ii explici ca te deranjeaza ca te raneste! Bafta si sper sa rezolvi.

| mona a răspuns:

Nu i nevoie sa te certi cu ea, ii spui in fata de fapt cum stau treburile, spune-i ca te ai saturat sa fi barfita si batjocorita de tocmai cea care spune ca sunteti cele mai bune prietene si ca nu ai nevoie de astfel de prietene

| didi12 a răspuns:

Deci,aceasta Iulia nu este o prietena adevarata.Atunci,de la bun inceput cu trebuia sa stai cu ea. Fereste-te dintotdeauna de acesti oameni. Daca vrei sa o incerci,spune-i un "secret" despre tine(bineinteles,inventat),incat sa nu fie chiar atat de serios, ca sa zic asa, si asteapta sa vezi daca auzi de la altcineva asta.Atunci poti sa o incerci, si sa vezi, poate sa tina un secret.Asta poti sa faci cu oricine,nu numai cu ea.Iar daca o persoana nu poate sa tina un secret,nu te mai intoarce la ea,pentru ca multi fac aceasta greseala,nu se invata minte.
In fine, sa-ti raspund la intrebare, ca m-am luat cu alte chestii.hee heeNu trebuie sa te certi cu ea.Ci pur si simplu raceste-te fata de ea.Nu mai ii raspunde pe mess, la tefelon.Pe strada doar salut-o.Iar daca de exemplu iti cere sa iesiti afara,spune-i ca iesi cu celelalte doua fete,ca le-ai promis lor si blablabla. Daca iti spune ceva gen:"Nu pot iesi si eu cu voi?",tu ii raspunzi ca asta nu depinde de tine, si nu stii daca celorlalte fete le-ar place sa iasa si ea. Daca tu ii spui toate chestiile astea, ii vei da de inteles ca nu mai vrei sa stai cu ea.Insa un singur lucru nu inteleg:de ce mai stai cu ea daca te minte si isi bate joc de tine?!
Sper ca te-am ajutat.Cu bine!

| Rosaria a răspuns:

Nu e cazul sa te certi cu ea, o cearta doar raneste sentimentele ambelor persoane implicate si nu rezolva lucrurile aproape niciodata. Spune-i mai bine care e problema, roag-o sa isi revizuiasca compurtamentul si sa se schimbe, pentru ca lucrurile nu pot continua asa. Sa tii minte ca esti doar om, si nu vei putea intotdeauna sa impaci pe toata lumea. Daca reusese sa isi schimbe comportamentul, atunci, foarte, bine, ai putea chiar sa-i spui ca va fi mult mai bie s pentru ea daca va fae un efort sa fie placuta si de alti oameni. E foarte posibil sa se poarte asa cum se poarta doar ca sa atraga atentia celor din jur. Spune-i ca va face asta mult mai usor ajutan-du-i pe oameni si fiind draguta cu ei. Nu e nevoie sa te lasi calcata in picioare doar ca sa ii faci pe plac, pentru ca asa ceva nu o va ajuta cu absolut nimic. Sa ai o dicutie deschisa cu ea, si nu o lasa sa evite subiectul sau sa inceapa cearta. Discutati cu calm, si vei vedea ca lucrurile se vor rezolva. Sper ca am putut sa te ajut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai spune.i la Iulia ca pe tine te doare atunci cand isi bate joc de tine si ii spui ca u nu mai poti fi prietena cu o astfel de persoana. Daca ea iti promite ca se va schimba atunci mai dai o sansa si poate prietenele tale o vor accepta si pe ea. Daca nu se va schimba nu are rost sa iti lasi ceilalti prieteni pentru ea.Dca Iulia isi bate joc de tine, las-o si stai cu cele care te fac sa te simti bine.Asta e pararea mea! Bafta!