| Chinezu12345 a întrebat:

Am o problema si am nevoie de ajutor. Eu si prietena mea ne-am despartit dupa o relatie de 3 luni, cam putin. Dar am continuat sa vorbim si ne-am vazut mai rar, toate astea timp de o luna. Intr-o seara am intrebat-o daca pot sa o vad si de acolo a inceput toata cearta si reprosurile si tot. Mi-a dat block pe Instagram si Facebook. Ne-am certat pe Wapp, acolo vorbim cand nu ne putem suna. Culmea este ca pe Wapp nu am primit block, imi citeste toate mesajele dar nu mai raspunde, nici la mesaje si nici la telefon. Intrebarea mea este: de ce le citeste si nu raspunde? De ce nu mi-a dat block pe Wapp? Ce trebuie sa fac ca sa ma ierte? Ajutati-ma va rog frumos, simt ca innebunesc si nu stiu ce sa mai fac. Fara raspunsuri inutile va rog. Cel mai bun raspuns si convingator raspuns primeste FUNDA! Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

ORi i-ai zis ceva chiar aiurea ori face pe printesa sa te pui la picioarele ei sa-i implori iertare

| anonimg a răspuns:

Fără fundă!

Un el și o ea nu au voie să se certe niciodată. Păi acesta este motivul pentru care ne facem relații: că nu avem cu cine ne certa? Când ne facem relații și nu ne potrivim, atunci ne despărțim dar fără să ne certăm.
Știi că și Adam a dat vina pe Eva pentru că a mâncat din fructul oprit? Dar el a mâncat de bună voie, în mod conștient și hotărât știind că nu este bine ce face; pe cand Eva a fost înșelată. Adam a făcut-o pentru că o iubea pe Eva. Dar această iubire a dus în final la ceartă, la acuzații împotriva ei: "Omul a răspuns: „Femeia pe care mi-ai dat-o ca să fie lângă mine, ea mi-a dat din pom şi am mâncat.""(Geneza.3:12)
El a mărit vinovăția ei foarte mult, pe când vinovăția lui a făcut-o să pară cât mai mică și nesemnificativă, spunând simplu: "am mâncat". Dar a lui a fost cea mai mare vină. Pământul și atmosfera au început să se degradeze nu după ce a păcătuit Eva (ea păcătuind prima dintre ei doi), ci numai după ce a păcătuit Adam. Pentru că el era răspunzător înaintea lui Dumnezeu chiar și pentru Eva.
Ce vreau să spun este că bărbatul trebuie să știe să conducă, să stăpânească relația. Într-o relație, bărbatul trebuie să aducă dragostea; iar femeia va împodobi relația cu această dragoste și va face ca această dragoste să fie frumoasa, plăcută pentru bărbatul ei, pentru toată casa. Dar dacă bărbatul vine cu inima goală înaintea femeii pe care i-a dat-o Dumnezeu, atunci cum putem să ne simțim sătui și împliniți în relație? Cum să nu existe ceartă?
Cearta vine de la sine ca și spinii și pălămida: este suficient să nu facem nimic ca aceasta să apară. Dar trebuie efort ca și atunci când suntem indispuși să nu manifestăm nici temperament și nici cuvinte distrug relația. Fără efort nimic bun și frumos nu se construiește.
Bărbatul este mai răspunzător decât femeia, pentru ca el a fost înzestrat cu capacități mai mari decât ea. Femeia în general este mai sentimentală, mai visătoare; pe când bărbatul este mai rațional. De aceea este bărbatul cel mai răspunzător; și aceasta este ceea ce îl face să fie bărbat: puterea de a ține în frâu lucrurile atunci când acestea o iau la vale. El este stâlpul casei.
Tinerii nu au fost învățați de părinți cum să fie raționali, și cum și în relații să manifeste această calitate. Când vine un duh de ceartă chiar din interiorul nostru, noi trebuie să îl stăpânim. Noi trebuie să ne gândim: "Dacă îmi dau drumul la gură spunând cuvinte care l-ar răni pe celălalt -chiar dacă am dreptate- vor duce relația pe un făgaș mai bun?" Dacă nu, atunci trebuie să ne stăpânim. Va fi mai greu la început, dar obiceiul bun va prinde rădăcini și vom vedea că efortul depus va fi răsplătit cu un caracter apreciat nu doar de către femeia și copii care ți-i va da Dumnezeu, dar și de către ceilalți oameni.
Trebuie să știi că și relațiile de felul acesta trebuiesc făcute cu scopul căsătoriei, și nu cum își fac tinerii de azi relațiile doar ca să nu mai fie singuri, sau forțați de hormoni sau de societatea degradantă care îi acuză că la 15-15 ani încă mai sunt virgini.
Noi trebuie să fim raționali chiar dacă sub noi pământul va fi de fier și deasupra noastră cerul va fi de aramă. Numai în situații critice se formează un caracter frumos.

| Andreeush a răspuns:

Lasă-o un timp în pace, poate o să se gândească ce are de gând să facă.

| Bondarel99 a răspuns:

Cam misogin raspunsul de mai sus.

Mai, daca fata asta te-a blocat peste tot si iti face asa e clar ca te uraste. Intrebarea e ce i-ai facut tu de nu te poate ierta. De la ce v-ati certat?

| Raven a răspuns:

A) Ori nu vrea să mai fiți împreună dar îi place să te vadă milogindu-te, perpelindu-te și dându-te peste cap să-i intri în voie caz în care mesajele tale disperate o ung pe inimă deși tu n-o mai interesezi.
2) Ori vrea să te pedepsească o vreme, caz în care s-ar putea întoarce la tine, după ce va considera că te-ai târât suficient.

| Demidol a răspuns:

Poate nu stie cum se da block pe Wapp.
De ce ti-ar raspunde daca ai suparat-o? De ce ti-ar raspunde daca nu vrea sa te vada? Tu nu intelegi ca ea a rupt-o definitiv cu tine?

| OrdanKarris a răspuns:

S-a enervat ca ai cerut voie. Mami, pot iesi afara sa ma joc? NU. In loc sa-i ceri voie, trebuia sa-i spui ferm: Hai sa ne vedem in seara asta, locul X, ora Y. Nu ii cere voie, nu ii cere permisiune, nu o intreba, nu ii oferi optiune de a refuza, nu pune pe umerii ei greutatea de a decide, nici macar pentru o simpla intalnire.

Probabil relatia voastra a durat atat de putin pentru ca pari genul de om care i-a facut toate mofturile, si-a cerut permisiunea daca poate face x, y, z cu ea si daca ea este de acord. Acum poti sa o injosesti putin. Spune-i ca se comporta ca un copil imatur si needucat. Ti-a dat block aiurea peste tot fara avertizare si fara motiv intemeiet. Spune-i ca poti sa faci si tu exact la fel. Spune-i ca are o singura sansa sa remedieze situatia cu tine, apoi tu ii vei da block peste tot si nu ii vei mai acorda a 2-a sansa. Spune-i ca are de ales daca vrea sa mai salveze ceva sau daca vrea ruptura completa si permanenta. Spune-i ca ori se comporta ca un om normal si sa vorbeasca clar, ori tu nu mai esti interesat de a mai continua. Spune-i ca nu vei fi tinut ostatic in propria relatie. laughing Nu e garntat dar s-ar putea sa ai o supriza, si anume sa te caute ea disperata, sa-ti faca ea pe plac. Sau s-ar putea sa rupa complet legatura. Oricare ar fi finalul, nu poate fi mai rau decat e acum. Bafta.

| qwertpro a răspuns:

Salut,faptul ca nu ti-a dat block si pe wapp inseamna ca ea nu vrea ca tu sa dispari din viata ei.Cand o persoana vrea sa rupa orice legatura cu cineva si sa il excluda complet din viata ei, îi da block peste tot si nu-i mai atrage atentie.Ea nu avea astfel de intetii, se vede ca ti-a dat block doar ca sa te faca sa intelegi ca ai suparat-o, si cel mai probabil asteapta de la tine niste mesaje pe wapp in care sa iti ceri scuze.Multi oameni fac asa.Ea nu a renuntat complet la tine,ci doar vrea sa te invete minte astfel.Ce poti anume sa faci ca sa te ierte nu cred ca iti poate spune cineva de aici pentru ca nu cunoastem motivele certii,modul in care aceasta s-a desfasurat,partile implicate,dar daca simti ca ai vina,cea mai buna optiune ar fi sa-ti cere scuze sincer,sa-i spui ca ai inteles ce greseala ai comis(daca ai comis vre-una) si ca de acum vei fi mult mai atent.Poti sa-i spui ca tii la ea si nu ai vrea ca sa dispara din viata ta,insa sa nu-i arati ca esti dependent de ea caci apoi ar ptuea profita de acest lucru,Faptul ca nu ti-a dat block pe wapp nu e intimplator,ea stie bine de ce a facut-o.Daca tu nu ai nici-o vina ci ea doar face "mofturi",cel mai bine ar fi sa dai aceasta relatie in trecut,sa uiti de ea si sa nu mai traiesti cu ziua de ieri. Ceea ce a fost stricat nu mai poate fi reparat complet iar vremurile de candva nu vor mai fi niciodata,caci trecutul trebuie sa ramana acolo unde este el. Unii oameni trebuie sa plece din viata noastra,cacii unii doar trec pe langa ea,si ramane doar amintirea despre ei,dar foarte putini ne vor fi alaturi mereu.Tu nu ai trecut inca peste aceasta despartire,si se vede ca inconstient sau constient vrei sa repari relatia stricata pentru ca iti este frica sa faci o schimbare in viata ta,dar e foarte important sa intelegi ca nu trebuie sa tot privesti in trecut caci tu ai fost deja acolo odata si ai vazut unde s-a ajuns. Poate nu e ea persoana potrivita pentru tine si sunt sigur ca soarta ti-a pregatit pe altcineva, doar ca nu o cunosti tu inca, dar o vei cunoaste neaparat. Faptul ca vei tot tine legatura cu ea si va veti tot vedea iti va provoca doar durere si tristete, si ei la fel, si cel mai probabil din acest motiv ea s-ar putea sa vrea cu timpul sa te excluda din viata ei.Tu stii cel mai bine cum trebuie sa procedezi in situatia data.

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut, pai din cat am înțeles eu ..blok pe insta si Facebook e cam ciudat avand in vedere ca pe wapp iti vede mesajele, probabil.are pe altul si nu vrea ca tu sa stii ..si seen-urile de pe. wapp le.citeste probabil.de plictis ..cam aiurea asa bro, si eu am patit din astea la greu ..eu zic sa nu te mai arunci asa in relatii kamikaze incearca sa o cunosti cat de cat dupa relatie, parerea mea este ca nu e de nasu tau si sa iti cauti pe.cineva care chiar te apreciaza! Bafta bro( nu uita sfarsitul nu-i aici mai sunt fete )

| Chinezu12345 explică (pentru AnOnImuSS1):

Am prins-o cu altul acum seara. E ok

| abcddcba a răspuns:

Daca te-a blocat peste tot dar inca a lasat o portita, fii sigur ca inca mai tine la tine. Daca nu o mai interesa deloc de tine putea sa te blocheze bine mersi peste tot, insa dupa cate ai spus a lasat o mica usa deschisa, adica wappul. Le citeste pentru ca inca e curioasa de tot ce spui/simti si inca tine la tine daca nu te blocheaza nici acolo. Incearca sa nu mai tragi atat de mult la ea. Poate cand te vede ca stai la picioarele ei te tine si mai mult asa. Asteapta putin timp fara sa-i mai dai semne iar apoi daca inca nu a dat ea, incearca din nou (Asta doar daca chiar o iubesti indeajuns)
Mult succes!

| Chinezu12345 explică:

Update: Am prins-o cu altul acum seara. Nu mi-a mai raspuns la telefon si nici la mesaje. Nici inainte si nici dupa. Am vazut-o cu altul la ea in casa si in masina la ala. M-a vazut ca o vad si i-a picat fata instant. Nici acum nu raspunde la nimic, doar da seen. Probabil e calare ala pe ea acum. Macar am aflat adevarul despre femeile astea, nu toate, doar unele de astea ieftine.