| xZer0x a întrebat:

am si eu o problema destul de mare, am 17 ani si mi se pare foarte greu sa comunic cu oamenii, ideea e ca aproape toata viata am stat in casa in fata calculatorului si cand am intrat in clasa a9a nu cunosteam pe nimeni deci nu vorbeam iar daca cineva venea sa vorbeasca cu mine evitam pe cat de mult posibil iar daca incercam sa vorbesc ziceam numai lucruri inutile pentru ca ma intimidam foarte tare, acum colegii de clasa nu mai sunt o problema(intru in clasa a11a) dar de cate ori intalnesc o persoana noua patesc la fel, uneori incepe sa imi si tremure barbia, aveti cumva vreo idee cu privire la ce as putea sa fac?

3 răspunsuri:
| Croampa a răspuns:

Trebuie sa faci cat mai mult contact cu persoanele din jur. Cu cat o sa vorbesti mai mult si intalnesti mai multe persoane, cu atat ti se va parea mai usor si pana la urma iti va parea ceva normal.

| Neverwas a răspuns:

Știu cum e cu faza asta.
Nu te mint, va dura mult să înveți să te descurci cu oamenii. Un truc e să te =și găsești o activitate care să te pună în contact cu oamenii. Și eu am fost exact la fel și mi-au luat ani să mă deschid iar un lucru care m-a ajutat foarte mult a fost cursul de teatru. OK, am avut și noroc că toți cei de acolo erau foarte de treabă.
Un alt truc este să îți fixezi privirea în ochii lor; chiar dacă pare înspăimântător, ajută.
Și încearcă să îți ascunzi stinghereala.

| syd a răspuns:

Nici eu nu pot sa spun ca ma descurc prea bine face to face, dar ce cred ca te poate ajuta cel mai mult e sa nu incerci sa pari altcineva decat esti. Daca ceea ce vrei sa spui e natural, te caracterizeaza cu adevarat, sau e parerea ta sincera, nu cred ca ar trebui sa ai prea mari probleme. Si, bineinteles, ideal ar fi sa abordezi subiecte care te atrag atunci cand discuti cu cineva.