| cosmin_8766 a întrebat:

Am si eu o rugaminte, vreau si eu un sfat. Iubesc o minora de 17 ani si vreau sa o iau acasa, si ea e de acord, problema e ca nu stiu daca pot pati ceva din punct de vedere legal. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Daddythedog a răspuns:

Cosmin,am 2 vesti, una buna, una rea. Vestea buna: o poti lua acasa. Vestea rea: trebuie consimtamantul parintilor si casatorie. Minorul cu varsta cuprinsa intre 16-18 ani, are capacitate de exerciciu (discernamant) restransa, deci ai un avantaj. Al doilea avantaj este ca minora cu varsta cuprinsa intre 16 si 18 ani se poate casatori din punct de vedere legal dar trebuie sa fie si consimtamantul parintilor sau tutorelui in grija caruia se afla iar dupa casatorie, minora dobandeste capacitate de exercitiu deplina, deci devine majora. happy

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 17 ani are discernamant. Daca ea este de acord si va declara asta IN SCRIS in cazul unei anchete, nu poti pati nimic.

| bobby_7474 a răspuns:

Pai stii ca e minora,? ea nu poate sa ia inca decizii de una singura,parintii ce zic? daca nu sint de aceiasi parere mai tr sa ai rabdare, ca altfel esti pasibil de pedeapsa, pot sa intreb citi ani ai?

| InoTkd95 a răspuns:

Din punct de vedere legal nu ai avea ce sa patesti deoarece este ai acordul ei...

| pyar a răspuns:

Pai nu mai puteti astepta un an? big grin Daca parintii ei nu alerteaza politia nu va va face nimeni probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cosmine,legal,inseamna corupere de minori,pedepsita de cod penal, daca nu ma insel, intre 2. si 5 ani,mai ales ca banuiesc ca vreti sa va casatoriti,fapta exclusa fara acordul parintilor sau tutorelui legal,daca fata e singura,fara parinti,etc, este alta problema. Sfatul meu:cauta si consulta un avocat de incredere, sa nu ai probleme.

| flo28 a răspuns:

Eu zic sa mai asteptati un pentru orice eventualitate pana atunci macar mai vedeti cum e viata si poate se mai schimba ceva

| delia_8567 a răspuns:

Daca si parinti ei sunt de acord ca ea sa mearga la tine nu poti pati nimic.doar daca ea te va reclama.Iar daca se afla din alta parte aceasta, daca ea va spune ca vrea si ca sunt de acord si parinti nu poti pati nimic.