| HippieWorld a întrebat:

Salut.As avea si eu nevoie de un sfat sau o parere.
Sunt in relatie cu un tip de aproape 3 ani.La inceput am decis sa fim amici sa ne cunoastem mai bine, iar apoi am inceput sa avem o relatie.Era foarte atent, interesat de persoana mea si intre noi nici nu intra vorba de fete.
Intre timp m-a inselat.Imi spunea ca a avut o relatie cu acea fata,deci imi recunostea,iar apoi imi spunea ca nu e adevarat,ca, cand mi-a spus el asa ceva.In fine am trecut, cu greu am trecut si peste asta.Cand se ducea la club lasa telefonul la toate t####le si ma sunau si ma injurau.A zis ca s-a dus la baie si l-a uitat, in fine am trecut peste.Intr-un final l-am prezentat parintilor.Au fost de acord, il considerau un fiu. Tatal meu acum a plecat.El lucreaza in strainatate.De o luna noi nu ne-am mai intalnit.Numai vine pe la mine pentru ca imi spune ca e la servici,chiar si duminica cand de obicei era liber,ma rog daca mie imi spune asta, la barul de la cativa metri distanta de mine vine.Ma rog, noi nu vorbim mai mult de 6-7 sms pe zi.Inteleg are treaba e ocupat, dar la inceput era si mai ocupat ca acum si vorbeam non stop.A fost ziua lui.I-am facut urari atat eu cat si parintii mei.Nu ne-a raspuns,am crezut ca e ocupat, dar el dadea pe fb like-uri la o dansatoare de la cluburile pe care le frecventeaza.Mereu imi spune ca il consider prost.Dar nu stiu cu ce.L-am respectat, nu am vorbit cu alti baieti si nici nu l-am inselat.Mereu am trecut cu vederea.In ultimul timp chiar nu il mai inteleg,nu ii convine sa imi spuna pe unde se duce si ce face, pentru ca mi-a zis ca cine sunt eu sa il intreb.L-am sunat si i-am zis ca nu trebuie sa procedeze asa cu mine si ca ar trebui sa se schimbe.Mi-a zis ca nu are cu ce sa se schimbe.Chiar numai pot.Am impresia ca am stat cu doi baieti diferiti,numai e ca la inceput.El nu stie sa vorbeasca altceva cu mine decat de fete, cluburi si asa mai departe. Tata desi e o persoana dura l-a acceptat cu bratele deschise.Eu nu stiu ce sa mai fac...daca il intreb ce face si ce a mai facut intre timp imi spune ca il tin sub papauc cu intrebari,daca ii raspund mai scurt imi zice ca nu am chef sa vorbesc cu el.I-am zis ca daca nu tine la mine ne despartim asta e nu suntem nici primii si nici ultimii care fac asta,imi zice ca daca nu tinea la mine de ce mai statea cu mine. Daca ii spun ca ar trebui sa fie mai dragut cu mine,imi zice ca ma uit la prea multe filme si ca am senzatia ca traiesc in ele, ca cine sunt sa il intreb pe unde se duce si face ca nu sunt maica'sa nici sorusa sunt nimeni.Asa mi-a zis.Am incercat sa il inteleg de ce face asa dar numai reusesc, am privit toate perspectivele posibile.Nu stiu ce sa mai fac si cum sa procedez,simt ca o iau razna,relatia noastra a inceput sa fie asa de mai bine de o jumatate de an. Daca ii trimit mesaj bine, daca nu el imi trimite peste o zi ....nu il mai inteleg.

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Esti chiar prostuta ca stai in situatia asta.
Cand un baiat are in cap distractie, o fata cuminte care il asteapta acasa nu mai e deloc interesanta.
Din ce ai spus, cred ca e atat de dezinteresat de tine, incat e suficient de liniste si asa, nu se strofoaca sa va despartiti, cel putin nu pana cand nu reuseste sa o 'combine' pe alta, eventual una din lumea lui, de prin club. Atunci sa vezi ce repede ti-ar da "eject".
Nu-l mai baga in seama 2-3 zile, vezi cum se comporta, si daca vine doar cu un sms banal, ia tu initiativa si da-i papucii. El ti i-a dat de mult, dar te tine de fraiera.
Nu mai spera sa revina la normal relatia, daca s-a ajuns aici.

| Mayar a răspuns:

Cand te-a inselat prima data, era deja o dovada ca nu da un ban pe tine, ca tu nu contezi, ca nu e mutumit de tine, ca nu stie sa te aprecieze. Apoi, cand te-a mai si mintit in fata, pur si simplu si-a batut joc de tine, iar tu l-ai lasat. Nu cred ca s-au terminat barbatii in lumea asta, deci nu inteleg de ce nu i-ai dat cu papucii in cap... Chiar daca relatia voastra a ajuns sa fie cat de intima posibila, asta nu inseamna ca esti legata de el cu un lant.
Daca nici nu mai voia sa te vada, nici macar sa te auda zilnic, e clar ca tu nu mai esti nimic pentru el. Din moment ce mergea pe la cluburi si alte cele, e clar ca e un destrabalat si ca tu nu faci nimic in ochii lui. De ce iti place tie sa fi carpa cuiva? Chiar asa fain ti se pare?

Deci, nu are rost sa spun sub o mie de forme : tu esti proasta lui si vad ca iti convine. Oarece sa faci? Hmm... sa ii dai papucii si data viitoare sa casti ochii mai bine! Dupa ce ajungi la chestii intime cu ei, cred ca esti castigata si incep sa te desconsidere, asa ca, pe urmatorul taraie-l cat poti tu de mult pana la marele moment.
Daca n ute desparti de el, sa nu te mai plangi ca te trateaza ca pe o carpa, tu ii permiti asta!

| HippieWorld explică (pentru Mayar):

Am stat cu el pentru ca am crezut ca se schimba.Nu sunt acel gen de fata care sa termine o relatie de la prima abatere,deoarece fiecare dintre noi poate gresi,insa acum am spus asta pentru ca in ultimul o luase prea razna si nu sunt nici acel gen de fata care sa imediat dupa o despartire sa isi faca prieten,poate ca sunt eu mai ciudata sau cu o gandire prea invechita,dar asa am considerat ca e bine, nu i-am permis sa ma trateze chiar ca pe o carpa, ce-i drept nu s-a purat deloc frumos cu mine, dar mi-am impus si eu punctul de vedere. Daca i-am permis sa aiba atitudinea asta, i-am permis pentru ca asteptam si o schimbare.Nu mi se pare normal ca gata daca are o abatere termin cu el si iau altul la rand, niciodata nu voi face asta.Mai intai astept schimbare, daca e sa nu fie schimbare asta e, dar nu inseamna ca sunt carpa daca trec cu vederea peste anumite greseli sau daca incerc totusi sa ma adun.Carpa in viziunea mea e acel gen de fata care....ma rog intelegi la ce ma refer, nu vreau sa folosesc cuvinte obscene.
Cum am mai spus nu s-a comportat deloc bine cu mine, sunt constienta de acest fapt, si am tot continuat asteptand o schimbare, dandu-i de fiecare data o sansa...nu sunt o carpa ca am facut asta, ca mi-am dorit sa fac ceva bine.

| Mayar a răspuns (pentru HippieWorld):

Bama tem ca esti. Doar in cat ai apucat sa scrii aici, am putut numara muuulte abateri. dapoi in 3 ani de zile[bine, aproape 3 ani]!
Unii oameni sustin ca nu isi schimba sub nicio forma modul de a aborda o situatie, dar tot ei se plang ca uite cum sunt tatati. Daca tu asa manevrezi o astfel de situatie, esti luata de proasta. Ori pui capat, ori te bucuri ca esti calcata in picioare. CRede-ma, daca asta nu e bataie de joc, nu stiu ce e... ar mai lipsi sa te si ia la bataie, asta chiar fi cireasa de pe tort.
Imi pare rau de tine, esti o tanara cu un suflet si o minte cum rar mai sunt, parintii tai s-au straduit mult sa te educe si sa te creasca sa devii o astfel de tanara incantatoare, iartu, acum, dai cu piciorul la viata ta si lasi sa fi tratata asa...
Ar fi trebuit de mult sa ii dai papucii. O inselatorie e ceva grav! O alta abatere la fel de grava inseamna finalul. Ei bine, cred ca in cazul tau, s-a trecut de mult deja peste aceasta linie.
Intr-o relatie nu exista egalitate, cineva va trebui sa conduca si cineva sa fie condus, dar, daca ii permiti, te si batjocoreste si asa mai departe. Intelege, nu pot rationa cu un barbat, tebuie din cand in cand sa fi si smechera cu el. Daca chiar nu poti face astea, atunci gaseste-ti un tanar ce va deveni preot. Alta solutie nu ai - sa nu crezi ca zic asta in batjocura! Insa, din pacate... barbati ca lumea... nu mai gasesti,,, doar cei care vor sa mearga pe calea lui Dumnezeu mai raman - ei sunt ultima sansa.

Acum, cu privire la acest individ... sper ca ti-ai dat seama ca are deja pe cel putin inca una + altele de o singura noapte. Iar pe tine, ei bine, stii deja cum te vede si te considera. Daca o sa continui aceasta... situatie, inseamna ca iti place, daca nu, da-i pace, e un gunoi.

Chiar mi-ar parea rau ca o tanara, un diamant putem zice, asa cum esti tu - o raritate in sensul bun, sa continue aceasta intreaga... nici nu stiu cum sa ii spun. TE rog, incearca sa gasesti, cum am zis, cel mai bine, un tanar care va urma calea Domnului - nici acolo nu poti fi sigura chiar 100%, dar oricum, sunt sanse mult mult mai mari sa intalnesti o persoana care sa iti aprecieze sufletul si sa te iubeasca in fiecare zi cu aceeasi intensitate, ba chiar mai mult. Esti ca o floare acum, in tinerete - nu lasa ca floarea sa se ofileasca si sa moara!

| DeeaMarry a răspuns (pentru HippieWorld):

Pacat ca nu esti genul de fata care sa se desparte de iubit la prima abatere. Dupa prima sigur vor urma si altele. Ai cazut in capcana cu "poate se schimba".
Sunt o gramada de baieti buni si iubitori, iar tu stai cu un individ care nu da doi bani pe tine,.

| Lawliet14 a răspuns:

Si noi baietii buni, ce facem? Voi fete destul de bune, umblati numai cu vagabonzi. El daca te inseala cat timp e intr-o relatie e un om de nimic nu-l scuza nimic, nici macar faptul ca poate tu n-ai fost perfecta. Pacat de tine, din ultima parte am inteles cat esti de necajita si controlata practic. Si dependenta de un barbat care pana la urma si-a aratat adevaratul caracter. Dar e vina ta pentru ca nu i-ai studiat anturajele. Tatal copiilor tai va fi omul care agata dansatoare din club? Iar intre voi e comunicare ioc, el nu te respecta ca fiinta umana si face ce vrea. Iti zic sincer ca eu as parasi orice fata daca mi-ar arata o astfel de lipsa de respect constanta si m-ar ignora practic. Ce sa mai intelegi de ce face toate astea? Cat de naiva poti sa fi! Daca vrei sa intelegi, umbla si tu cu dansatori din club. Pai da, n-ai voie nici sa te uiti la filme, si sa stii ca exista si relatii d-alea. Stii cand vei fi fericita? Atunci cand un barbat te va pune la acelasi nivel cu familia lui. Inseamna ca te va iubi, el nu te-a iubit niciodata...

Te-am citit si tu pari la un total alt nivel decat el. Pacat.

| HippieWorld explică (pentru Lawliet14):

Pe facebook are poza cu mine la profil si imi comenteaza la poze, dar in realitate nu prea are timp de mine.Imi spune ca are treaba si iar treaba....inainte duminica nu i se punea la servici acum ca prin minune i se pune.

| Lawliet14 a răspuns (pentru HippieWorld):

Si daca are, ce? Tu chiar nu intelegi ca el te-a inselat? Ce mai conteaza altceva? Si daca ai facut tu greseli, el daca nu te mai voia trebuia sa incheie relatia si dupa aia isi putea face de cap cu striptueze. Faptul ca te-au sunat tzatzele atunci de la disco, a fost de asemenea urat. Faza cu telefonul a fost un accident dar el era inconjurat de toate mahalagioaicele. Da' ce, ii vina ta ca rupi relatia cu el sau vina lui? Daca te iubeste de ce nu iarta tot? De cat timp nu se intoarce la tine? De ce tu n-ai habar de programul lui in mare parte? E intr-un cuplu sau nu? Parerea mea e ca nu vei fi niciodata multumita de el. Si el daca-i nemultumit, trebuie sa-ti spun verde-n fata. Dar relatia asta n-are niciun viitor. Eu iti doresc sa mai ramai in relatie cu el ca sa dai cu capul si sa te convingi.

| HippieWorld explică (pentru Lawliet14):

Multumesc pentru sfat... legat de ce mi-ai spus am un cont de ask hipstergirl96...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce am înţeles eu, pot să zic (,) că acest băiat te minte în faţă. Nu îi mai da mesaje, detaşează-te de el. Se spune că omul nu apreciază un lucru decât după ce îl pierde. S-a obişnuit să-l pupi în fund şi el să facă tot ce îşi doreşte. Nu înţeleg de ce ţi-ai lungit atât timp agonia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desparte-te de el. chiar nu te merită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îi spui salut, are balta peşte.

| CatyVany a răspuns:

Cunosc genul asta de "om". Lui i s-a luat...si face tot posibilul sa pui tu stop nu el. O sa te aduca la disperare si nu vei mai suporta. Ori nu i.ai dat ce a vrut...ori s.a plictisit si a gasit ceva mai bun. Macar daca te respecta putin, ai fi trecut mai usor peste ruptura asta....pentru ca e un intreg circuit... Iti place - iubesti - ti se ia - te distantezi - respecti - iti place din nou - iar iubesti -