| AlexDorinel a întrebat:

Salut,azi in timp ce mâncăm mi s-a făcut rau din cauză că am inceput sa mă gândesc că ce voi face eu când mami și tati vor muri și voi rămâne de a dreptul singur in societate.

Eu incerc sa-mi ajut părinții în fiecare zi cum pot, incerc sa i fac sa-i vad fericiți tot timpul.

Va rog sa-mi dați și mie niste sfaturi, ce ar trebui sa fac/să nu fac.

P.S:am 16 ani

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trecem prin singuratate. Bani sa ai si casa - mie mie scarba de romance si nu tolerez chestia de familist cu una. Respect parintii si cand mor traiesc cat ma tin puterile. Femeile sant niste pramatii care te baga in pamant

Bula
| Bula a răspuns:

Daca cineva s-a nascut, atunci SIGUR va muri.
Dar nu se stie cand si din ce cauza.
Moartea este partea finala al vietii si trebuie sa traim constienti de acesta.

Ce poti face?
In loc sa te framanti, pregateste-te fizic si sufleteste.
Deoarece moartea poate veni la orice moment, trebuie sa inveti inclusiv sa te intretii singur!
Eu am invatat inca la 12-14 ani sa-mi spal /cos hainele, sa-mi fac de mancare, sa muncesc pentru bani de buzunar etc. La varsta ta m-am mutat de acasa si m-am descurcat aproape singur. Mi-a fost de foarte mare folos ce am invatat inainte.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie să nu te mai gândesti la lucrurile astea si sa fi in continuare un copil bun ce isi vede de scoala si de responsabilitatile pe care le are.
Părinții tăi nu vor muri azi, maine.Vor mai trai zeci de ani de acum in colo cand tu deja vei fi batran si vei avea soție si copii mari.Asa ca nu te mai îngrijora de asta.

| Frank51 a răspuns:

Eu am pățit asta mult mai devreme, înainte de 10. Deja la 12 știam că și eu voi fi bătrân când vor muri, voi avea familie, copii, probleme de adult, iar ei vor muri împăcăți, fericiți, și știind asta, nu mă va afecta chiar atât de rău. Important este să nu îi pierzi mai devreme decât trebuie, sau să nu te piardă ei pe tine, în rest trebuie să te comporți normal și să te bucuri de fiecare clipă.

| Lukasssz a răspuns:

Incerca sa iti faci amintire frumoase cu ei :cea mai dureroasa parte e atunci cand persoanele cu care ai cele mai multe amintiri devin amintiri :/

| Meme10Meme a răspuns:

Poate ii poti ajuta mergand la scoala

| FantasyBoy a răspuns:

La 16 ani ar cam trebui sa te desprinzi de parintii tai, daca te-ai atasat atat de mult de ei, muta-te si nu-i mai contacta, asa nu vei sti cand au murit, si nu vei mai suferi.

Răspuns utilizator avertizat