| danidni a întrebat:

Salut! Ce pot să fac că de 5 zile m-am despărțit de iubită (relație de 3 ani) si o visez continuu. Ce pot sa fac, relatia era una toxică, arunca mereu vina pe mine la orice, am renunțat la box pentru ea care imi placea si il practicam de 4 ani si câștigam bani, ca o deranja pe ea, doi ani din relație nu am mai iesit cu nici un prieten, nu am vorbit cu vreo fata in afara de ea, pe scurt am facuf tot posibilul sa fie bine, dar ea gasea motiv de cearta din orice. Nu stiu cum sa fac sa o uit. Am mai avut o despartire de 2 luni aproape in care ea isi facuse alt iubit, dar eram in acelasi stadiu ca acum sa ma gandesc mereu la ea si am insistat ca un nebun sa ne impacam pana a vrut. Nu mai are rost, se certa mereu cu mine din motive total absurde si imi dadea block si stergea pozele cu noi de pe rețelele sociale si se impaca cu mine abia dupa ce ma chinuiam o jumătate de zi cel putin sa o impac, eram orb după ea. Inaintea fiecarui eveniment din viata mea ea il strica suparandu-se.Doar isi batea joc. Mama ei ii lua apararea mai mereu care tot din motive absurde se tot certa si cu mine. De exemplu ca eu am numai zile importate ( se referea ca am avut bac, sala, oraș pentru permis, si cateva marunțișuri), asta a fost replica care m-a dat peste cap inainte de un test psihologic pentru facultate si l-am picat, numai pierderi mi-a adus relatia asta si am fost cat de fidel am putut. Sunt multe de scris, as scrie o carte... Eu am 19 ani si ea 18. VA ROG SA MĂ AJUTAȚO SĂ O UIT, o visez si la pranz si seara si imi trec numai amintiri prin cap.

Răspuns Câştigător
| foreverinyourmind5 a răspuns:

Buna! Crede-ma ca am trecut printr-o situație mult mai urâta decât a ta, dar asemănătoare.La o vârsta mai frageda. dar din experiența mea, ca fata iti pot da un singur sfat in legătura cu tipa aceea.
Persoanele ca ea sunt nesigure pe ele, și vor sării mereu din relație in relație, sau pot avea mai multe relații in același timp.Asta din cauza ca nu este suficient de matura, și ii s-a oferit mereu ce a vrut. Mama ei nu ar trebui sa se bage in relația voastră ținând cont ca ea are 18 ani și tu 19 cu astfel de detalii, având in vedere și lucrul asta, ea nu este capabilă sa rezolve lucruri din viața ei și apelează mereu la mama ei.
Sfatul meu este sa iti iei gândul de la ea, cu orice preț pentru ca ea nu se va întoarce niciodată in viața ta și dacă ar vrea sa facă asta vreodată sa nu o mai accepți înapoi, pentru ca oameni de genul nu își schimba niciodată caracterul.
In privința cu cariera ta, reia doar ceea ce iti place cel mai mult sa faci și nu renunța la activitățile tale doar sa ii faci pe plac cuiva, pentru ca exista timp pentru orice. Și pentru a face anumite sporturi și pentru a sta cu o persoana.

| danidni explică (pentru foreverinyourmind5):

Bună! Exact, o voi uita cu orice preț, nu merită nimic fata asta, doar a facut din mine o marionetă. Sunt sigur ca voi trece peste chiar dacă e greu si sunt la fel de sigur există fete cu suflet bun. Ea garantat acum se distrează cu nu stiu cine, dar va vedea ea cum va fi razbunarea mea peste ceva timp. Mulțumesc mult pentru sfat!

Răspuns Apreciat de Editori
| Together a răspuns:

1. Trebuie sa accepti ca nu o sa mai fie in viata ta.

2. Nu o mai cauti. Deloc.

3. Cauti pe altcineva. E mult mai usor sa treci mai departe cand e altcineva care tine la tine.

4. Iti vezi de pasiunile tale. Daca boxul te facea fericit si erai bun, te intorci la box.

5. Lasi timpul sa treaca. O sa dureze cam 1 an jumate pana o uiti. E foarte neplacut acum dar trece incet-incet. La 6 luni o sa fie mult mai usor decat acum, la 1 an si mai usor, la 1 an jumate o sa-ti amintesti ca ai tinut la ea, dar n-o sa mai simti nimic.

Nu ai cum sa nu suferi acum, si o sa tot doara o vreme, mai ales cand te gandesti sau vezi ca e cu altcineva. Orice ar fi, nu o mai cauti. Nu iti faci decat rau, ea nu te mai vrea oricat ai trage de ea. Nu ai cum sa fii fericit langa ea, e doar o iluzie.

Fa asta si o sa fie bine.

| danidni explică (pentru Together):

Mulțumesc, așa am să fac

10 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Deci pare greu, reteta e usor simpla: revino la obiceiurile tale de dinainte sa o cunosti, redescopera-te pe tine, iesi cu prietenii la o bere sau un meci, fa-ti cont pe un site si iesi cu alte fete, participa la evenimente live unde sa cunosti ale fete si cand vei descoperi ca exista si alte fete pasnice, atente la nevoile tale o vei uita cu usurinta. Viata inseamna mult mai mult decat o relatie. Ai varsta la care poti gasi orice de calitate

| Violleta2022 a răspuns:

Bucura-te de libertate, fiindca o relatie toxica ar fi dus numai la probleme, necazuri si nefericire!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar ea gasea motiv de cearta din orice. De ce ai rămas cu ea?
eram orb după ea. De ce? Ce nevoie îți satisfăcea acea relație?
Doar isi batea joc. Și tu acceptai. De ce?
am fost cat de fidel am putut. Adică cât ai putut?
as scrie o carte... De ce nu o scrii?
o visez si la pranz si seara. Pune visele pe hârtie.
Când te forțezi să o uiți, ceea ce faci este să întărești memoria.
Ai o treabă importantă acum? Nu ai. Caută treaba importantă.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Revino frumos la box, ai grija de tine. Zi mersi ca scapi de ea din timp. Felicitari!

| Hammurabi a răspuns:

Auzi, tu trăiești pe o planetă pe care există doar o singură fată?
Ai 19 ani. Eu am 32.
Vrei să-ți povestesc eu cât de frumoasă e viața atunci când nu-ți blochezi creierul pe niște amintiri și pe niște idei fixe, care oricum nu sunt în favoarea ta?
Du-te în fața unei oglinzi și dă-ți singur un reset.
Că altfel, riști să irosești un timp prețios, de care o să-ți pară rău mai târziu.

| cristimihailov a răspuns:

Potibsa mergi la terapie pentru urmatorii zeci de ani sau poti sa iti gasesti una mai buna

| Mopmop a răspuns:

Daca vrei scrie mi in privat si o sa vb pe wattsap
Am cateva zile de concediu si am timphappy

| Kiran a răspuns:

Singurul lucru pe care il poti face fara sa te ranesti si sa devii un "vanator de carne" (doritor doar de "sex" si sa iti distrugi psihic noile partenere) ar fi sa continui "omagierea" momentelor cu ea, odata ce era "toxica", aveai motive mai multe sa o placi, era diferita si iti placea modul ei de a se comporta, de ce vrei sa o uiti cand e in joc 3 ani de relatie, okay. a fost rea si nepasatoare probabil, dar aduti aminte primul an, primul vostru sarut, s-a.m.d. Nu trebuie sa fii fidel si sa faci chestii universale, precum vorbitul cu ea intr-un mod special, cumva ai parut o tinta usoara, cateodata trebuie sa impui autoritatea si daca se supara, sa stii "pastila" de a o impaca, demonstreaza-i ca poti fi si super ok, dar si super rau daca incearca sa te controleze. O sa te tina sentimentele si gandul la ea cam o luna, doua daca nu o mai contactezi / vezi, in timpul asta nu prea e bine sa realizezi ceva important, o sa ai gandul mereu la ea, o sa o vezi in comportamentul / vorbele altora, dar cu timpul o vei inlocui.

| SeogulBogdanrDeOtel a răspuns:

Bunăstarea Danidni!
Ai prea mulți "înotători" in cocos.
Problema e ca nu se scurge și e prea multa.
Lasă Gherla asta de femeie și fa box!