| anonim_4396 a întrebat:

sad Cu cateva zile in urma, m-am taiat la mana si a vazut mama.Nu sunt nebuna, sa nu credeti, doar eram trista.Cand m-a intrebat ea ce am facut, i-am zis ca m-am zgariat in niste crengi, dar se vede ca nu sunt zgarieturi alea.Pana la urma am fost nevoita sa ii spun adevarul.Si ma simt groaznic pentru ca am facut-o sa se simta asa.Acum nu mai are incredere in mine si ii e frica sa ma lase singura si 2 minute.Au parintii mei probleme destul, dar eu am pus capac pe toate.Mama cel putin ea fost socata cand a auzit toate astea, dar tot a insistat sa-i spun ce s-a intamplat.Ma simt vinovata...Nu pentru mine, pentru ei. Daca nu as avea pe nimeni in lumea asta, sa nu credeti ca eram inca in viata. Dar nu ma sinucid, pentru ca exista persoana care tin la mine si prefer sa sufar decat sa ii intristez pe ceilalti.Insa de data asta am reusit sa o fac, fara sa vreau sad

Răspuns Câştigător
| LoveMusic a răspuns:

I`ai socat si inteleg ca iti pare rau. Dar nu o mai face! Mama ta a fost fiinta care ti-ai dat viata, care ti-a fost alaturi, care te-a sprijinit si te-a iubit atat de mult.De ce ai facut asta?! Supararea trece! Stii? Un zambet nu costa nimic, dar poate cumpara totul. Ei, gandeste-te cat de... mizerabil se simte mama ta si tatal tau.Stai de vorba cu ei, si promite ca nu se mai intampla. Ajuta`i sa treaca peste asta odata cu tine! Succes! sad

33 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Citeste romanul "Pe aripile vantului"de M. Mitchel ca sa inveti cum trebuie tratate marile incercari ale vietii.Eroina, de cate ori este in impas, isi spune:"La asta am sa ma gandesc maine".

Abh
| Abh a răspuns:

Esti neinteleasa? Pe naiba! Tu esti cea care nu intelege ca toti trecem prin deceptii, toti am fost raniti, toti am pierdut ceva drag, insa majoritatea alegem sa le rezolvam fara sa ne taiem cu lama. Viata merge mai departe, nu esti tu centrul universului si nici nu esti unica, ai aceleasi sentimente ca noi toti, gandesti ca orice alt adolescent.
E ceva normal sa nu mai aiba incredere in tine, n-ai ce face decat s-o recastigi incetul cu incetul, in timp.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Incearca sa recastigi increderea parintilor tai, in viata se ivesc multe probleme, e o lupta continua in care trebuie sa invingi, daca esti invins trebuie sa pornesti de la capat si sa nu te dai batut. Fa din mama ta cea mai buna prietena si ajutati-va una pe alta sa depasiti aceste momente critice.Mult curaj si succes, sunt alaturi de tine!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Vorbeste cu mama takiss Si spune-i ca nu sti ce a fost in acpu tau cand ai facut astawinkingSi primite-i ca nu se va mai intamplakiss
Succes scumpo!love struck

| Linda a răspuns:

Poate ca parintii tai nu ti-au arata suficienta dragoste. Spune-le in ce mod ti-ar place sa te iubeasca. Impartaseste-le sentimentele, temerile, fricile tale, fii aproape de ei. Eu am avut un prieten de care sa-mi placa la 22 de ani, nu te grabi prea tare, fericirea adevarata vine cu timpul.

| Arthur a răspuns:

Normal ar trebui sa ii ajuti in momentele grele, nu sa ii sperii. Moda asta cu sinucisul e o tampenie, si asa avem o viata scurta si nu apucam de multe ori sa ne bucuram prea mult de ea.

| Leea1234 a răspuns:

Te inteleg...si eu pe la 16 ani, am avut o tentativa de a -mi incheia socotelile cu viata, din fericire parinti mei nu au aflat, si nu vor afla niciodata!
acum ma bucur enorm, ca nu am dus pana la sfarsit planul, aveam sa pierd atatea bucurii pe care urma sa le traiesc!
pentru ce...pentru un baiat?!
capul sus...si sa nu-ti mai treaca prin cap asemenea idei, intr-adevar, viata e grea, dar nu trebuie sa ne dam batuti!
acum faptul este cosumat, si tebuie sa-i recastigi increderea mamei tale!
du-te la ea, asezati-va la masa, si spune-i tot, spune-i cum ai ajuns si sa faci o asemenea fapta, ca ea nu are nici o legatura cu intentia ta, si cel mai important spune-i ca ti-ai invatat lectia, ca ti-ai dat seama ca nimic nu merita sa-ti iei viata, si mai spune-i ca cel mai rau iti pare, ca i-ai facut sa sufere promite-le ca nu ai sa-i mai dezamagesti vreodata, si ca ai sa faci tot posibilul sa fie mandrii de tine!
ei vor fii mandrii de tine, indiferent de ce le vei face, sunt parintii tai, si te vor iubii oricum!
dupa, discutia pe care se presupune ca o vei avea cu mama ta, incearca sa faci si fapte vizibile, sa inveti mai bine, in primul rand, sa o ajuti cate putin pe mama ta, sa-ti simta dorinta de a fii iertata!
si sa nu crezi ca ea nu-si va da seama... o mama isi simte puiul!
succes!

| ellene a răspuns:

Eu inteleg...totusi incearca sa nu mai faci prostii din astea cand esti suparata. Eu cand sunt suparata mananc ciocolata...mult mai bine decat sa ma tai. Zic eu.

| xibalba a răspuns:

Cica nu esti nebuna. Mie asa imi lasi impresia. Si cand esti trista te dai. Nu zau, cati oameni nu sunt tristi pe lumea asta? ar inseamna sa fie baltoaca de sange pe strada. A te taia sigur nu e o solutie, iar problemele tale nu se rezolva daca te dai sau daca iti iei viata. Si da, mi se pare normal ca parintii sa nu mai aiba incredere in tine, pentru ca prin gestul facut de tine nu ai dat dovada nici de maturitate, nici de responsabilitate. Si nu ar trebui sa te simti vinovata pentru ei, ci pentru tine. Ca esti responsabila cu ce ti se intampla in mare parte, intelege asta. Daca te sinucizi nu te mai aduce nimeni pe pamant. Nu e ca la scoala. Iei un 3 si pun langa o nota buna sa iti iasa media de trecere. Judeca si tu lucrurile logic si gandeste`te de n ori inainte sa faci ceva, mai ales ceva care e atat de important.

| Deea a răspuns:

Sa te sinucizi?:O

| Deea a răspuns:

Uite. tie ti se pare ca faptul ca te`ai taiat cu cutitul e ceva normastraight face
ei bine.nu e. poti sa te superi dar asta e parerea mea si in legatura cu oamenii emo nu sunt deloc de acordwinking si asta nu e o nedreptate.in fineoh go on...parerile nu se discutawinking

| Sოﺁℓε a răspuns:

Serios nu te inteleg dupa ce sa-ti iei veata e ce sa te tai? eu cand ma enervez raw de tot nu ma tai nici chiar asa de ex ma enervat ceva la scoala ma gandeam tot timpul al chesti chiar atunci schimbam cearsafurile la pat big grin si de nervi am rupt husa aia atata am tras de ea si am rupt-o...

| marry_7650 a răspuns:

Din greseli invatam si asta cred ca ti-a fost invatare de minte, capul sus viata este frumoasa daca nu ar fi si probleme nu ar fi asa palpitanta inca esti mica/c si ai atatea de invatat de la viata happy

| LoveMusic a răspuns:

Stiu ca multe raspunsuri de aici au fost gresit interpretate. eu am inteles. dar nu exista justificare pentru a face asta sad Daca ai avea o fiica, care ar face asta, tu cum te`ai simtit? Asa. pune`te in locul mamei tale, in locul dragii tale mame.Eu nu as putea sa o ranesc asa pe mama. Dar. This is the life!

| Brotacelu a răspuns:

Daca te-a mancat caroseria... ce sa iti mai facem noi, gandeste si tu de cel putin 10 ori inainte sa faci asa ceva.winking

| Klara a răspuns:

Si eu care credeam ca a trecut vremea Tokio Hotel...mai copii mai, voi chiar n-aveti altceva de facut decat sa va taiati cu lama asa, sa va dati ciumegi?

| tudorboy_8929 a răspuns:

Pai eu cred ca esti sincera ca i-ai spus adevarul dar trebuie sa no mai sperii asa de rau si sa nu mai fai asta niciodata chiar daca nu ar mai exista familia ta tu macar nu trebuie sa te sinucizi e naspa sa mori. E mai bine sa traiesti decat sa fii mort.

| hiphopbeatz a răspuns:

Cand "suferi" ia-ti un elastic, pune-l la mana si trage de fiecare data cand simti ca vrei sa te tai.

pace si sanatate!

| betty17 a răspuns:

Foarte curajoasa...

succes

| Psycho a răspuns:

Asa. te-ai taiat.si? ai rezolvat ceva? raised eyebrows ti-a trecut tristetea? nu pot sa inteleg genul asta de persoane frustrate.cu totii trecem prin momente mai grele.da.stiu.si tu stii.si el, si ea, si toti.fiecare persoana in parte are impresia ca problemele ei sunt cele mai grave.ca nimeni nu are cum s-o inteleaga.ca restul habar nu au prin ce trece.intr'adevar, habar nu au.pentru ca nu exista 2 persoane care sa treaca prin acelasi lucru.chiar daca asa pare.la fiecare e altfel.desi pare aceeasi situatie. dar la fiecare persoana in parte sunt alti factori.alt mediu.alti martori.alte motive. s. a. m. d. dar punandu-ti capat zilelor nu rezolvi nimic.nu renasti a2a zi si dispar toate problemele, stai linistita.aia e doar in desenele animate.ca trece tiru' si trenu' si turma de tauri turbati peste el si ii cade un bolovan de 10 tone in cap si nu pateste nimic.realitatea e alta.
ai grija ce faci.si incearca sa gandesti mai matur data viitoare cand ai vreo problema.nu toate au o solutie, dar unele trec cu timpul...

| Alphawolf a răspuns:

Emily081: Esti egoista daca ai avut idei de sinucidere si nu te-ai gindit la cei dragi pentru ca pentru maicata(si nu doar maicata) probabil tu esti toata averea ei. Tu le dai putere la parinti de a lucra, lupta, zimbi, etc si fara tine si parinti tai ar simti aceeasi tristete care tu ai simtito atunci cind te-ai taiat la mina. Este normal ca si-a pierdut increderea si nu te scapa din ochi deoarece maicata este trecuta prin viata si stie ca nu sunt motive de sinucidere indiferent de persoana sau de situatie. Iubirea nu este totul, poti iubi o persoana asa de mult ca nu poti sa iti inchipui viata fara ea iar traind impreuna cu acea persoana intr-o perioada de 5-10 ani este posibil sa o urasti din toata inima. Gindeste pozitiv in orice moment si fii perseverenta ca vor veni si zile fericite si iti vei multumi ca traiesti iar intimplarea in care ai vrut sa-ti iei viata ti se va parea o "mare prostie"

| Ionutzsa a răspuns:

Incearca sa faci orice altceva atunci cand esti trista. Suna-ti prietenii, iesi in oras, asculta muzica, tipa, daca vrei sa fi singura iesi afara sa-te cu rolele/cu bicicleta, plimbate daca nu. In orice caz nu mai fa prostii din asteawinking Io zic ca nimic pe lume nu merita sa ne luam viata!

| vampirika a răspuns:

Esti Emogirlrolling on the floorsau emoboyrolling on the floor :O

| AlecSSyA a răspuns:

Iti voi da un sfat prietenesc:Incearca sa ii recastigi increderea mamei tale, cere-i scuze si promite-i ca nu se va mai intampla.Nu lasa nici o suparare sa te aduca in starea aceasta, cel putin controleaza-te.Succes!

| alisaaa a răspuns:

Mai, nu trebuie sa gandesti atat de negativsad, si eu am avut momente foarte triste dar pentru asta nu mi-am facut rau, de fiecare data cand eram trista, in impas, singura, ma gandeam sa ii scap pe altii de mine, dar mai apoi ascultam muzica mea deprimantabig grinsau uneori metalbig grinsi apoi imi spuneam :TRAIESC PENTRU CA URASC si TRAIESC SA LE FAC VIATA ALTORA UN COSMAR devil, deci un motiv bun sa merg mai departe, eu traiesc pentru mine si pentru cei cativa prieteni care inseamna totul pentru mine chiar daca eu mai putin pentru ei.viitorul oricum se va schimba, in bine categoricwinking, deci nu mai gandi niciodata asa de negativsadwinkingtongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De cite ori iti mai vine sa te gindesti ca sint suferinte mult mai mari decit o banala dragoste care oricum se consuma la virsta asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nu mai ntelege, nu? :-

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne, cum ai putut sa o indurerezi si sa o sperii atat de mult pe mama? Pe mama, fiinta cea mai draga, cea mai buna si cea care ti-a dat viata? Draga mea, pentru nimeni nu merita sa iti iei viata. Nici o suparare sau durere nu ar trebui sa te duca cu gandul la moarte. Toate problemele au o rezolvare, trebuie doar sa te apropii de mama ta, sa iti fie prietena, ca sa poti sa ii spui toate problemele, grijile si durerile tale. Doar mama poate sa te mangaie, sa iti dea un sfat bun sa te tina in brate cand plangi. Cere-ti iertare si promite-i ca nu o vei mai speria niciodata si ca vei avea incredere sa ii spui orice problema, chiar si cand suferi din dragoste. Fii sigura ca si ea a suferit in viata si, va stii sa te sfatuiasca si sa te ajute sa treci peste toate si sa te protejeze. Acum cel mai important lucru pentru tine, este sa inveti. Ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vino la mine ca te tai eu.cu o vergea de salcie in loc de cutit sau lama.si te lasa tristetea subit. o sa tot zambesti intruna, n-o sa mai cunosti tristetea. vreau sa te ajut.serios.mi-e mila de tine.