| vatican300 a întrebat:

Salut, de curând m-am certat cu părinții mei, am 19 ani și doresc sa ma mut cu prietena mea, lucru pe care de altfel l-am și făcut, dar ei nu sunt de acord. Ma amenință că vin cu politia după mine, ma suna de dimineata pana seara și ma cheamă acasă, fără ca să asculte măcar o vorba din tot ce le spun, fără sa ii intereseze ca pe mine asta ma face fericit ei considera ca sunt prea "crud" pentru a face asta.

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Singura ta responsabilitate este fata de tine. Daca tu te simti fericit impreuna cu prietena ta, atunci fa ce te face fericit. Nu ai nicio responsaiblitate ca sa ii ajuti pe ei sa se simta confortabili. Parintii tai sunt niste oameni toxici care pun pe primul loc ce isi doresc ei si nu iti respecta alegerile. Trebuie sa fii foarte ferm, sa le spui foarte clar ca alegerea este a ta si ca daca isi doresc sa existi in viata lor si pe viitor, trebuie sa iti respecte alegerea. Daca te suna non stop, pur si simplu ignora-i.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti major asa ca poti pleca de la domiciliul parintilor, politia nu se implica in asemenea cazuri.
Problema este daca va puteti intretine singuri.

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai nu mai au nici o putere legala asupra ta, odata ce ai implinit 18 ani.
Amenintarile lor sunt doar ca sa te sperie, pentru ca Politia nu are de ce sa sa mai intervina, cand aude ca esti deja major.
Vezi-ti de treaba ta si spune-le ca amenintarile lor nu mai au nici un temei legal si sa inceteze cu ele.

| acerr a răspuns:

Pai daca va descurcati cu banii, ce iti mai pasa?

| mgtow a răspuns:

Inchide telefonul si lasa-i o luna sa respire. Dupa ii suni sa le zici ca nu mai esti baiatu mamei sa stai la fusta ei, le trece

| darrio2007 a răspuns:

Parintii nu iti pot face nimic, esti major. Dar cand vei da de greutati, te vei intoarce singur la ei.

| Legion7X a răspuns:

Din ce cauză?

| Adry05 a răspuns:

N-au cu ce poliție să vină dar au dreptate totuși, deja de la 19 ani să te muți cu iubi... da i guess o s-o afli singur pe pielea ta

| Fatamuntilor a răspuns:

Legal,poti pleca linistit, fara ca politia sa poate interveni!
Ai acoperire!
Insa lucrurile trebuie lamurite.
Daca tu te asculta cea ce vrei sa ii spui, cheama-i la o mediere, undeva pe teren neutru.La o terasa sa zicem!
Parinti tai, voi doi, eventual parintii fetei.Confingei ca esti cu adevarat fericit, ca ai cu ce te intretine singur, ca nu stai pe banii cuiva.

| vatican300 explică (pentru Fatamuntilor):

Fratele meu I a propus treaba asta tatălui meu, sa ne vedem și sa discutam, sa lămurim toate treburile, răspunsul lui a fost "n-am ce sa discut"

| Freya1 a răspuns:

Într-adevăr,exista posibilitatea sa nu rămâneți pe veci impreuna sau sa va descurcati mereu super bine.Dar daca simti ca te descurci, legal oricum nu au cum sa iti faca ceva.

| SimonaBubu a răspuns:

Faza cu politia nu o sa iti facă nimic ca ești major.Dar dacă eram în locul la părinții tăi îți dădeam o mare de pumni în gura și te și lasam sa pleci cu tot cu fufa aia.Stii de ce? Ei s-au chinuit sa crească un rahatel și și-au riscat tinerețea ca tu din chestiile astea sa pleci de acasă? Și cu o fata care îți va da cu șutul ca și aia are familia ei, poate în timp i se face dor de ei, ea fiind și fata și ele sunt și sentimentale..sunt fata știu ce îți spun și te va părăsi sau se îndrăgostește de altul în timp.Nu îți convine ceva la părinții tăi? Explica-le ce nu îți convine și vor înțelege pana la urma cât de comuniști, retarzi sau cum vrei tu sa faci sau zici ca ei și faci ca tine.

| FantasyBoy a răspuns:

Esti major, din ce spui tu parintii tai par sa aiba fie un intelect foarte redus, fie o boala, fie profita de tine masiv, si vor sa te tina in casa pe post de servitor. De apelat la Politie, tu esti cel in masura sa apeleze, nicidecum ei, e ilegal din partea parintilor tai sa te tina fortat in casa lor, tu fiind major, e caz penal!
Pleaca si uita de ei, nu merita nici sa intorci capul!

regis
| regis a răspuns:

Nu e neviie sa fie de acord, cat timp te poti intretine singur.