| anonim_4396 a întrebat:

De multe ori auzim oameni care mor in somn. Nu e bizar, infricosator acest lucru? Pai atunci ar trebui sa ne fie frica sa mai dormim. Se poate muri in somn din nimic, sau trebuie sa ai vreo boala? Eu cateodata am tendinta, pe persoanele dragi sa le trezesc din somn (mai ales dimineata sau peste zi, nu noaptea) daca mi se pare ca dorm prea mult, sau ma uit la ele sa vad daca respira. Stiu ca nu e frumos sa deranjezi somnul cuiva, dar asta e, ce sa fac, mai bine nu stiam ca se poate muri in somn, poate eram mai linistit si nu aveam atatea ganduri negre : doarme sau a murit.

Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Majoritatea persoanelor care mor in somn mor pentru ca au o boala cunoascuta (sau nu). Nu se moare din senin, in somn... Doar daca se face stop cardio-respirator in somn, pe baza unei aritmii sau a unui infarc. Lucru care se intampla extrem de rar.
Poti sa stai linistit, moartea asta in somn nu vine din senin, ai zis-o de parca somnul ar fi cauza morti, nu e asa.
Si cum a zis si sweetys, daca e sa mori, mori si uitandu-te pe geam, nu poti sa traiesti mereu cu frica de moarte.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se poate muri si in timp ce mananci, sau bei apa, sau te uiti la televizore, sau mergi pe strada, sau muncesti, sau razi. In general, se moare in timp ce traiesti si daca ne-am gandi mereu la moarte, nu am mai avea timp sa traim.
Adultii care mor in somn au de obicei probleme cardiovasculare, desi uneori nu stiu de ele.

| T0T a răspuns:

Mai bine mori în somn, măcar așa poți muri visând...

| danay72 a răspuns:

Nu moare cineva, decât dacă are o problema de sănătate grava. Nu trebuie să te îngrijorezi. Dar e frumos gestul ca te gândești la cei dragi și vrei sa nu li se întâmple nimic.

| johnnny123 a răspuns:

Nu este deloc bizar, și nu este cu nimic mai înfricoșător decât să mori când ești treaz.

De ce să-ți fie frică să mai dormi? Nu somnul cauzează moartea. Dacă mori în somn, mori dintr-o cauză care te-ar fi ucis la fel de bine și când erai treaz. Doar întâmplarea face ca evenimentul să se producă în timpul somnului.

Este ca și cum te-ai teme să mai faci duș pentru ca ai auzit de un om care a facut infarct în timp ce făcea duș.

| sweetys a răspuns:

Probabil persoanele care mor in somn sufera de o bolala pe care nu an descoprit-o la timp si. Poti sa mori si in timp ce stai si privesti pe geam. Daca e sa mori, o sa mori si de la o intepatura de albina, daca nu e timpul sa mori poate sa dea trenul peste tine si tot nu mori.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Poti sa mori in somn la fel de usor cum poti face un infarct treaz, o moarte subita.

| adistan a răspuns:

Din cauza viselor se poate face infarct chiar daca esti sanatos. te poti speria atat de tare incat sa faci un stop cardiorespirator. oare de cate ori nu ai visat ceva atat de urat incat sa te trezesti tremurand de frica?