| DDUCKX a întrebat:

Eu am 17 ani ( in octombrie fac 18), sora mea face 12, vara viitoare vreau sa plecam in excursie in Anglia dar mama noastra nu poate sa vina cu noi. Ai mei sunt despartiti, mama avand custodie absoluta asupra noastra.
Intrebarea mea este : Pot sa ies din tara cu sora mea tinand cont ca am acordul mamei mele iar eu o sa fiu major?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este asa cum spui, respectiv ca tatal a fost decazut din drepturile parintesti, atunci este destul sa ai declaratia notariala a mamei si actele necesare, posibil ca si anul viitor tu sa poti merge cu cartea de identitate si sora cu pasaport. De asemenea tu trebuie sa ai si certificatul de cazier judiciar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vara viitoare va di după Brexit iar Anglia va avea altă politică și legislație de vize cu noi.
Depinde cu ce fel de viză ieși, de ce tip, pentru ce.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca poti sa iesi din tara daca ai acordul mamei si tu esti major. Poti suna simplu la vama si intreaba, cauta nr de telefon de la vama fie otopeni, fie alta vama, ca ei stiu exact si ai sa vezi ca asa este.

| Bizon95 a răspuns:

DA
au scos deja ca era necesar acordul ambilor parinti, acum e indeajuns un singur parinte sa fie de acord
iar daca mama are custodie absoluta atunci este echivalentul acordului ambilor parinti, atat timp cat tata nu are nici un cuvant de spus... oarecare!