| M1989 a întrebat:

Salut lume. Acum ceva vreme, mai exact 2016 septembrie am facut o semiparezafaciala. Am urmat timp de 2 luni tratament cu cortizoni si medrol. Pentru corpul meu fiind un tratament puternic nemailuand medicamente niciodata. Luam foarte multe pastile pe zi cred ca in jur de 20 de pastile fiind foarte puternice imi creau stare de lesin si pofta de mancare. Faptul ca nu aveam voie sa mananc abosut nimic sarat nu ma saturam niciodata. Aveam cosmaruri, visam ca plangeam de foame. Dat fiind faptul ca simteam nevoia de a manca non stop am luat in 2-3 luni in jur de 15 kg. Ideea este ca orice as face nu pot slabi. Si inainte aveam complexul de faptul cum arat. Dar acum ca am mai luat 15 kg in greutate ma face sa ma vad ciudat. Si ciudatul ala de rau. Cum sa scap de acest complex?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

In primul rand trebuie sa inveti sa te accepti asa cum esti, nu sa te vezi de fapt cum te vad altii, ai complexe ca ce? Ca nu te plac altii? Da-i naibii, ce treaba ai tu cu ei? Ori te plac cum esti, ori sa dea cu praf de mers, deci scapi de complex gandind ca nu e cazul sa ai un complex ca nu te plac unii si altii, adica sa constientizezi ca nu trebuie sa conteze opinia lor, altfel nu scapi. Insa pentru sanatatea ta trebuie sa dai jos acele Kg. Nu slabesti ca nu faci ce trebuie, trebuie sa mananci mai putine Kcal decat arzi, trebuie sa iti calculezi Kcal si sa mananci mai putin decat arzi. Daca arzi 2400 Kcal, mananci 1400 si slabesti cam 4-5 Kg lunar.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te ai îngrasat de la medicamente, trtebuie sa vorbesti cu un medic nutritionist, el o sa i ti faca un regim o schemă de regim adaptată nevoilor tale, dar problema este daca poti tine acest regim, deoarece daca înca m ai i ei pastile o sa te ingrasi din cauza ca o sa ai poftă de mincare. Este foarte greu sa te tii de un regim foarte greu. Ce varsta ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu dieta dlui dr Călin Mărginean.

| Mosotti a răspuns:

Ca dieta poti mancar orice, baza sa fie carnea slaba fripta de ex piept pui fara piele, pulpa curcan, peste, ceva paine integrala ca are fibre si vitamine, minerale, legume multe 1 Kg/zi in medie crude proaspete, 2 fructe maxim pe zi, ceva branzaturi, oua. Evitat alimente cu indice glicemic mare, zahar, faina alba si tot ce e din ea, cartofi, orez alb, spaghete albe. Si calculezi sa ai 1200-1400 Kcal/zi, ai nev de un cantar de bucatarie electronic de 100 lei din cora, ai valorile pe produse, iti faci singur dieta fara sa dai bani la altii. Eu asa am facut, un 3 mese pe zi ordonate, ceva miscare daca poti, daca nu, ajunge si dieta. Ai mancat mult de la medicatie, daca reusesti sa stopezi pofta asta mare, scapi cum am spus. Dar vointa, dedicare, motivatie, altfel nu faci astea. Iti calculezi, ia un consum de un 2400 Kcal/zi si o dieta cu 750-1000 sub ca sa dai un 3-4, 5 Kg/zi. Cam asta e. Odata ce slabesti, si complexele se vor diminua, pe langa atitudinea care ti-am spus-o ieri sa o ai.

| Mosotti a răspuns:

Nu pe zi, pardon, pe luna 3-4, 5 kg. Daca iei mai departe medicatia sai ai pofta aia tampita, si nu poti, este nasol. Nu te saturai nu de la lipsa de sare, nu te saturai ca, cortizonul urca rezistenta la insulina, nutrientii nu mai intrau bine in celule si era ca si cum nu mancai cat trebuie, in loc sa se duca acolo, se duceau direct in tesutul adipos ca si cum era exces nenecesar. Dacaa nu mai iei medicatia, ai scapat, urmezi ce am spus. Poti sa te duci si la nutritionist, sigur, faci cum doresti.

| alina2k18 a răspuns:

''Ideea este ca orice as face nu pot slabi''
I highly doubtwinking
''Cum sa scap de acest complex?''
Te accepti asa cum esti sau mananci mai putin.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru alina2k18):

Măi Alina, tu nu intelegi nimic dar dai sfaturi total aiurea, mai bine taci decît sa vorbesti asa tîmpenii, tu nu întelegi omul bolnav, nu ai cum.

| alina2k18 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Vezi ca nu am ajuns sa-mi dai tu sfaturi mie, ok?winking

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru alina2k18):

Dar cine esti tu

| M1989 explică:

Heiiiiii nu va mai certati. Ideea este in felul urmator ca din cauza medicamentelor mi sa deraglat metabolismul, arderile sunt foarte slabe. Pot sa nu mananc o saptamana ca tot nu slabesc. Si mai este si problema ca eu nu pot mesteca mancarea bine, si se mai intampla sa o mananc nemestecata ceea ce in organism nu este bine. Dar na fiecare cu problemele lui. Numai ca este greu, ca atunci cand te vezi cu un cunoscut sa iti zica mama dar te-ai ingrasat nu gluma. De la 75 kg am 90kg pe 1.78 cm. Ce ma deranjeaza maxim este ca parca la fata m-am ingrasat cel mai mult. Si ma simt ciudat.