| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Cristi am 16 ani si trec printr. o perioada ft dificila sad. Parintii se tot cearta de ceva vreme.nu se mai inteleg.Ma gandesc ca daca ei se vor desparti eu nu stiu cu cine o sa raman. ii iubesc pe amandoi foarte mult.nu as putea trai fara unulo dintre parintii langa mine sad

As vrea niste sfaturi ca sa pot trece peste perioada asta crying( Va multumesc

Răspuns Câştigător
| kaylla a răspuns:

Indiferent daca ei se despart sau nu, tu, tot copilul lor vei ramane si ei te vor iubi in continuare la fel de mult. Fiind doar un copil, poate sunt anumite lucruri pe care tu nu le stii despre parintii tai. Incearca sa gandesti pozitiv si sa vezi partea buna a lucrurilor! Crezi ca ar fi mai bine daca ar sta in aceeasi casa certandu-se tot timpul? Sa fie intruna scandal, cearta, panarama si chiar batai?! Nu crezi ca e mai normal in momentul in care nu se mai inteleg sa divorteze?! Tu trebuie sa fii alaturi de amandoi si sa le explici ca de acum ai 16 ani si ai vrea sa fii la curent cu deciziile lor. Discutati ca o familie si luati hotararea cea mai buna! Nu te impotrivi divortului ca astfel nu o sa faci decat sa-i ranesti mai tare. Explica-le doar ca nu esti de acord si ca asta este ultima solutie! Mult succes si rabdare!

5 răspunsuri:
| EvilThoughts a răspuns:

Buna...
Daca se despart tu vei avea de ales cu cine vei ramane(asa se procedeaza cu copiii care au trecut de 10 ani) dar sa nu ne gandim la asta.Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ei despre deciziile pe care le au in vizor.Nu te deprima.Arata-le ca daca se vor desparti tu vei suferii enorm si ca nu vrei sub nici o forma ca familia voastra sa se destrame.Totusi esti mare si le poti vorbi deschis despre orice. Este normal sa iti fie teama de o oarecare despartire dar trebuie sa intelegi k daca nu se mai inteleg deloc nu pot sta impreuna.Parintii mei s-au despartit cand eu aveam doar 2 ani si jumatate. Vreau sa iti spun k nu imi amintesc aproape nimic de cand erau ei impreuna. Tata venea mai mereu sa ma vada pana la varsta de 7 ani.de cand nu l-am mai vazut s-au impinit 6 ani si nu exista zi in care sa nu ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca nu s-ar fi despartit.cu toate ca tata nu a mai dat nici un semn de viata sunt impcata cu gandul k poate, daca r fi ramas impreuna si s-ar fi certat nu mi-ar fi fost de niciun folos.asa ca :CAPUL SUS! exista copii mult mult mai ghinionisti decat tine car nu si-au cunoscut niciodata parintii si car au avut momente in care ar fi dat orice pentru o mama/un tata. bucura-te de ceea ce ai pentru ca s-ar putea sa nu ai pentru mult timp.cu toate astea nu te gandi direct la divort. poate certurile vor disparea cu timpul dar oricum mai bine ar fi sa porti o discutie cu ei in care asa le faci cunoscuta parerea ta.multa bafta si sper ca te-am ajutat.bye bye:d

| Minks a răspuns:

Nu esti singurul care treci prin situatia asta. Consoleaza-te cu gandul ca totusi esti norocos fata de cei ce isi pierd un parinte. Tu inca il poti intalni, chiar daca nu e langa tine. Eu zic sa gandesti rational, daca se mai poate, sa le expui faptul ca ai trece greu peste despartirea lor. Poate se vor gandi si la tine. happy

| DeathIncarnate a răspuns:

Imi pare rau de tine...dar asculta-l pe radduu

| bunica18 a răspuns:

Tensiunile si certurile dintre parinti ne afecteaza pe fiecare foarte profund. Insa nu fa din asta o drama, traieste-ti anii asa cum poti mai bine, vorbeste cu prietenii tai ca sa mai uiti de "necazuri" si mai mult roaga-te la Dumnezeu sa ii ajute sa nu se mai certe. Sfintii Ana si Ioachim sunt de mare ajutor, citeste macar o data pe saptamana acatistul lor si nu-ti fa griji. Oamenii mari se mai cearta asta nu inseamna ca vor divortza...trec si ei printr-o criza, trebuie ajutati, invita-i la o plimbare prin oras, sa va amintitzi de vremurile bune. Mult curaj

| radduu a răspuns:

Fa-ti o gagica