| anonim_4396 a întrebat:

Salut, nu am venit aici sa imi plang de mila, de altfel nici nu consider ca am cea mai nasoala viata, simt doar nevoia sa comunic sincer cu cineva, sa fiu ascultat.
Am 29 de ani si traiesc o viata monotona si cam trista, am probleme familiale, din pacate locuiesc cu maica-mea si cu bunica-mea, cu maica-mea nu m-am inteles niciodata, toata viata ei a rezolvat problemele prin scandaluri iar bunica-mea are dementa si acum e la pat.
Lucrez la paza, am un salariu mic, suplimentare ca la balamuc, nopti pierdute, stres, stau in tensiune, ba vine control, ba sa nu se intample ceva, etc.
Am incercat sa intru in armata, 3 ani la rand am dat la soldati, am luat probele dar nu am prins loc(cei ce au dat stiu foarte bine ce zic).
Un servici bun nu gasesc, nu am facultate.
Nu am pe nimeni caruia sa-i pese de mine, neamurile vin pe la mine doar sa se laude, prietena nu gasesc, singurele de care dau sunt ori cu copii ori pe interes, desi nu arat deloc rau si nici nu sunt rusinos, probabil pentru ca sunt sarac, prieteni nu mai am deloc, am avut doi buni, unul a plecat in Spania si s-a schimbat radical, altul la Bucuresti si nu mai raspunde la telefon, fara motiv.
M-am apucat rau de bautura din cauza singuratatii si a problemelor, am inceput sa am probleme cu stomacul din cauza asta.
Am tot incercat sa plec de acasa, sa gasesc o femeie, prieteni, parca sunt blestemat nu imi iese nimic din ce imi propun, cred ca am depresie, ma simt foarte nasol psihic si si iata-ma scriind aici pentru ca nimanui nu-i pasa.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Incearca sa schimbi ceva la tine, incearca sa schimbi ceva la viata ta.
Poate nu esti in locul in care ar trebui sa fii...
Daca traiesti intr-un mediu toxic, cumva, nu prea poti evolua.
Incearca sa te muti, poate chiar sa mergi si tu in Spania, sau oriunde altundeva. La munca, ca deh, dar macar te distantezi de mediul in care ai trait, si cumva, ai esuat.
Cel putin, eu asa ma gandesc, un mediu nou, un inceput nou.
Lume noua, nu te cunoaste nimeni, poti avea un inceput nou fara teama.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Simt ca mediul in care stau imi face cel mai mult rau, fac tot posibilul sa fug de aici, ma darama psihic.
Macar de stau intr-o garsoniera darapanata si tot e mai bine, stau linistit si ma axez pe treburile mele, nu ma mai incarc cu energie negativa.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. De multe ori avem nevoie de un nou inceput.
Avem nevoie sa lasam in spate tot ceea ce ne limiteaza, tot ceea ce ne face rau.

59 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta, dar asta este alegerea facuta de tine. Sunt convinsa ca nu te-a impiedicat nimeni sa megi la scoala, sa inveti, sa faci o facultate pe gratis la buget, nici sa-ti iei 2 joburi, cand ai nevoie de bani.

La paza este munca usoara, de stat si plictiseala, deci ti-ai mai putea lua un job de weekend unde muncesti fizic, ca sa impletesti lenea si plictiseala cu utilul si sportul.

Te plangi ca nu ai bani, dar totodata cheltui foarte multi pe bautura, odata ce spui ca bei si ai ajuns sa ai probleme cu stomacul, deci bei foarte mult sir probabil numai alcool foarte tare.
Dupa cum vezi, totul, dar absolut tot ce ai scris aici sunt alegerea si dorinta ta, iar ca sa iesi din ele, tot alegerea ta va fi: sa-ti mai iei inca un job, sa-ti faci prieteni noi, sa lasi alcoolul ca sa nu mai cheltui banii si distrugi santataea samd.

Acum sa o spunem pe aia dreapta: de ce ne-ar pasa noua de tine daca tie insuti nu-ti pasa?
Dupa cum spuneam, ai ajuns aici fiindca asta ti-ai dorit si asta ai ales. Acum este tot alegerea ta sa iesi din problemele si necazurile pe care ti le-ai creat si sa-ti faci o viata frumoasa si fericita posibil chiar cu o fata.

| Hollyg a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca omul asta sufera de depresie, sunt ferm convinsă ca l-ai ajutat enorm cu comentariul tău. Nu tot ce zboară se mananca, bun rau proverbul. Daca pentru tine pare usor nu înseamnă ca e la fel pentru toata lumea. Mai bine te abțineai sau formulau diferit. Nu zic ca e greșit ce spui, dar cum o spui pare ca il acuzi ca nu si-a creat o viața mai buna.

| blackann a răspuns (pentru Violleta2022):

Wow, la ce te bagi daca nu ajuti omul, il judeci si ai putea chiar sa-l bagi mai rau in depresie? incredibil, ce persoane lugubre exista.

| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Ea e o femeie de succes si foarte implinita, de aia sta non-stop pe TPU, nu o baga nici maidanezii in seama.

| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de varsta cu el, Violetta, dar asta nu-i problema ta. Daca ai familia ta nu inseamna ca nu te poti bucura de faptul ca stai cu parintii/bunicii. Doar ii spuneam sa vada partea plina a paharului. Dar ce sa inteleaga o persoana frustrata si plictisita de viata ca tine?

| Pths89 a răspuns (pentru Hollyg):

Gospodina violeta e asa cum este, nu te chinui sa o schimbi, iti vei pierde timpul și consuma energia inutil.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îmi pasă mie. Vorbim.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Inainte de oricine altcineva, TIE trebuie sa iti pese de tine. Si de unde zici ca esti?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce importanta are de unde sunt?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca as putea sa iti recomand un psiholog, dooh! Sau eventual sa te scot la o bere sa povestim. Dau eu berea. Nu, nu sunt gay. happy

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc, dar nu doresc sa ne cunoastem.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, dud, nu ne cunoastem, dar iti pot recomanda un psiholog in caz de esti printr-o zona in care am eu treaba sau am cunostinte. Nici asta nu vrei, dar totusi cauti ajutor? Ce cauti, totusi? Mie unul imi da cu virgula, sincer.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am crezut ca am fost destul de clar in postare, se pare ca nu...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai fost deloc clar. Declari sus si tare ca nimanui nu ii pasa. Cind iti intinde cineva o posibila mina de ajutor, strimbi din nas. CE VREI SA INTELEG DIN ASTA?

| J0B0MAT a răspuns:

Măcar ai o bunică. Mie mi-a murit și ultima dintre toți bunicii și deși nu credeam, e destul de nasol. Bucură-te că o ai.
Multă lume e săracă, mulți nu au servici. Deci poți să fii mulțumit și pentru asta și desigur este ok să vrei mai mult, să lupți pentru mai mult.
La armată din ce știu, anul ăsta au intrat cam toți, suplimentând locuri. Dacă vrei armată, îți sugerez să faci pregătire fizică mai multă, câteva meditații la materiile de admitere. Să îți folosești timpul în care te plângi cât de mizerabilă și nedreaptă e viața, învățând. Îți va fi mult mai bine, crede-mă.
Acum cu alcoolul sau alte dependențe este o problemă nasoală, pe care trebuie să o stopezi cât mai curând. Poți ajunge cu probleme foarte grave dacă nu ești moderat. Cunosc astfel de persoane care din cauza alcoolului sau drogurilor s-au îmbolnăvit grav sau chiar mai rău.
Nimeni și nimic nu merită să îți distrugi sănătatea sau să îți pierzi viața. Poate doar dacă am lua în calcul scenariul fantastic în care ai putea da la schimb viața ta pentru a trăi cineva pe care iubești enorm. În plus, făcându-ți rău singur, adaugi și probleme de sănătate problemelor pe care le ai deja. Ceea ce nu vrei, tu vrei să scazi din probleme, nu să le înmulțești.
Femei poți găsi, nu sunt o specie dispărută. Până la urmă vei găsi pe cineva, dar nu exact când vrei tu. Pentru că așa e viața, nu primim exact ce vrem, exact când vrem.
Trebuie să înveți să fii mulțumit de lucrurile bune pe care le ai și să lupți pentru mai bine. Ai răbdare, lucrurile nu se întâmplă peste noapte, iar atunci când ai parte de eșec trebuie să înveți să treci peste el. Cu toții avem parte de eșecuri. Ori trecem peste ele, ori cădem și mai mult.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu e toată lumea ratat terminat pentru că se văicărește.
Și da, intră în armată și ratați idioți terminați cum îi numești tu. Și ajung să fie mult mai bine decât majoritatea dintre noi, inclusiv tu. Cunosc.
Mi se pare mai ratat cineva care stă și jignește pe un site.

| mihai69 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Pe vremea aia era securist. Asta explică și comportamentul execrabil.

| J0B0MAT a răspuns (pentru mihai69):

Și asta e o posibilitate.

| J0B0MAT a răspuns (pentru J0B0MAT):

Acum nu voi afla niciodată ce a fost.
Iar mi-am luat ignor. crying(

| J0B0MAT a răspuns:

Hmm... troll

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Așa zic și eu de ăștia care scriu pe site-ul ăsta.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

De mine zici? Nu e la misto ce am povestit!

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, a fost un user care probabil și-a șters răspunsurile/i-au fost șterse/ nu le mai văd eu pentru că mi-a dat ignor pentru că m-am luat de el pentru că jignește lumea și l-am făcut troll.

| Danny28 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Te referi cumva la anonimull? Daca da, sa stii ca si pe mine m-a blocat doar fiindca nu eram de acord cu mizeriile pe care le debiteaza pe aici.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Danny28):

Da, nu știu cum voi mai trăi acumsad

| blackann a răspuns:

In primul rand, bucura-te de perioada cat locuiesti cu mama si bunica ta. O sa vina o vreme cand vei vrea sa le vizitezi si nu mei avea pe cine. In legatura cu restul, poti face schimbari. Nu zic ca e usor sa renunti la alcool, dar te-ai numit "sarac". Ai economisi multi bani daca n-ai mai bea. Job bun poti gasi si fara facultate. Iti spun din proprie experienta, mi-am inghetat facultatea in ultimul an din motive stupide si lucrez ca manager. (nu e cazul de glume cu videochat sau altele, lucrez in domeniul financiar). Ce limba straina vorbesti? Poate te pot ajuta. Din depresie nu o sa iesi niciodata stand in casa si band. Gaseste-ti un hobby. Nu-ti place nimic, impinge-te de la spate. Mergi la sala. Alearga in parc. Adopta un caine, iesi cu el la plimbare. Adopta o pisica, joaca-te cu ea. Ia-ti o chinchilla, un porc de guineea, un hamster, orice necesita putina afectiune si timp din partea ta. Multe lucruri mici pot ajuta la starea ta psihica. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Ai dreptate, cand nu vor mai fi va fi naspa, eu tin mult la ele dar din cauza lui maica-mea evit cat de mult contactul cu ele, maica-mea e o persoana foarte toxica doar cu mine, si cand vreau sa o ajut gaseste ea sau inventeaza motiv sa se contreze cu mine sau sa se certe.
Am mentionat mai sus ca am facut mult sport, inca mai fac dar acasa, pe la o bara de covoare, etc.
Ma bucur pentru tine ca esti pe piciiarele tale si ca ai prins o functie, mult succes in continuare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru blackann):

Dumezeule mare, tu cati anisori ai?
Dai sfaturui unuia de 30 de ani sa se bucure ca sta cu maica-sa si bunica-sa? casa ce, sa le faca piata si sa le miroasa basinile?
Lasasfaturile astea adultilor, macar pana mai cresti si intelegi ce s eintampla in viata unuia de 30 de ani

"Acum 6 ore | blackann a răspuns:
In primul rand, bucura-te de perioada cat locuiesti cu mama si bunica ta".

| Vântulalb a răspuns:

Te-ai apucat de bautura in loc sa te apuci de carte.
Esti la paza? Ai timp berechet sa inveti.
Lasa visele de armata.
Baietii care sunt la noi la paza stau in chirie si isi permit. Nu sunt platiti de noi, ci de firma de paza. Deci, este de unde. Cati bani bei? Ia pune-i deoparte. Femeile nu se uita la betivi.
Iarta-ma, sunt dur, dar asta vad eu, asta e situatia. Trebuie sa te trezesti, sa iesi din comoditatea familiei: mama gateste, mama spala, mama plateste impozitele la casa, facturi, etc. Ia incearca sa vezi cum e singur.

| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

Boss, fac treburi, platesc facturi, aduc mancare in casa, nu sunt asa cum crezi tu.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Vântulalb):

Esti la paza? Ai timp berechet sa inveti.

Corect, am avut si eu job din asta la 20 de ani, cica stres laughing))) sunt ore state degeaba efectiv, in anul in care am lucrat la paza am citit 60 de carti si am dat la facultate dupa in alta tara
Sta cu mama, are un job de frecat menta dar sta paranoic ca il vor femeile doar pe interes
Ce interes sa ai de la un om ca el?
Aici e o problema de mentalitate
Mentalitate de victima

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Caută una care te acceptă așa cum ești și însoară-te cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa cum am mentionat nu am venit sa imi plang de mila, simt nevoia sa conversez cu cineva.
interesante raspunsurile, majoritatea constructive, judecand dupa ce ati scris aici cred ca in tot individualismul asta social care se tot promoveaza, mai exista si oameni empatici.
Problema e ca nu stiu de unde sa pornesc, probabil ar trebui sa merg la psiholog sau alcoolici anonimi. Chiar, stiti gluma aia?
-Am inteles ca aici ajutati alcoolicii
-Da.
-Ne mai trebuie si noua 10 lei sa luam o sticla de vin. big grin
@Violetta, vad ca esti foarte activa aici pe site, te gasesc la majoritatea intrebarilor, deduc ca ai o viata personala frumoasa, ocupata si plina de entuziasm...

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar o viata foarte frumoasa si implinita cu tot ce mi-am dorit alaturi de sot si copii, muncind cand am chef, ca am angajati care muncesc pentru mine si imi permit sa stau cat doresc. unde doresc happy

In ce te priveste, constat ca tu esti de fapt un misogin sadea, daca esti incapabil sa accepti pana si un sfat de la o femeie care-ti spune adevarul in fata, fiindca nu suporti sa fii criticat si nici sa iesi din puturosenia in care te complaci.
Dupa cum vad nici in armata nu esti capabil sa intri, deci ai si acolo "bube" care nu te fac un soldat adevarat.
Dar tine-o tot asa cu alcoolul si misoginismul si mai vorbim pe la 50 de ani, cand tot cu maica-ta o sa stai si probabil tot pe pensia si spinarea ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai venit aici sa o arzi in bascalie nu sa vorbesti ceva calumea, macar sa faci tu un sfert din cat sport am facut eu pana la varsta asta, am mai zis o data.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si la ce ti-a ajutat 8 ani de facut sala? Ai facut muschiuleti sa prinzi muste?
Ca femei nu ai prins, asta o confirmi chiar tu sau gurita ta proasta si alcoolul a indepartat pe toata lumea?
Ai totusi 30 de ani si ar trebui sa-ti fie rusine sa comentezi ca nu le pasa oamenilor de tine, acdn stai pe spinarea a doua femei batrane, cu casa, masa si treburile toate facute.
Esti ditamai barbatul care te vezi neajutorat si vii pe un forum de copii, ca sa ceri ajutorul?
Fiindca ei ca adult cand ti-am explicat si ti-am spus adevarul in fata, te-ai transformat in misogin si ai raspuns urat.
Ai mare grija ca acest comportament misoginist, iti va aduce numai necazuri in viata.
Ia-ti de munca baiete si nu mai stai pe spinarea a doua femei batrane, plangandu-te ca esti neinteles si neajutorat, ca esti ditamai putoarea de barbat!

| Tds92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce vrei de la site-ul asta, fa-ma sa inteleg? du-te ia-ti viata pune un streang de gat, si la ce te-a ajutat sportul pe tine, ai ajuns la 30 de ani locuind cu maicata, cum dmz mamii ei de treaba crezi tu ca mai poti face o casa cu o femeie, tu esti sanatos la cap, ca la corp spui ca esti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și eu care credeam că eu am o viață banală pentru că nu am întâlnit în real life criminali, că există extratereștri, nu pot vedea sau nici nu există nici demoni și nu voi ajunge nicicând un super erou. Deci am intrat pe acest site cu dorința de a afla niște chestii, dar am ajuns să aflu că nu sunt singura în Univers cu probleme existențiale, frustrări și dureri ci că toată lumea pe aici suferă. Dacă ai nevoie de cineva cu care să vorbești, contactează-mă. Am zis că nu mai fac din astea, dar dorința mea de supererou și om dornic de asculta oamenii nu vrea să dispară. Deci vorbesc serios, contactează-mă dacă ai nevoie de o vorbă caldă. Sau măcar să te descarci. Dă-mi mesaj pe private pe această aplicație, eu încă mă mai chinui să învăț cum funcționează și deci nu aș vrea să-mi las nr de telefon în public, dar ți-l las în private și mă poți contacta oricând ai nevoie de un sfat sau când vrei să te descarci.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru vorbele bune, apreciez. Tu cu ce probleme te confrunti?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Gânduri mii. Paradoxuri și banalitate/normalitate. Și frustrare că unii au prea multe pe când alții prea puține. Nu mă înțelege greșit, știu că și săracii dețin alte chestii, cum ar fi iubirea, neteama(deoarece nu mai au ce să piardă), ba chiar o puritate aparte (nu zic că nu sunt și săraci care devin infractori, criminali, răi, duri deoarece viața te învață într-un fel sau altul să te descurci, și fiecare are libertatea lui de a alege ce vrea să facă, să stea și să-și după traiul așa, visând la zile mai bune cândva sau dând în cap ca să trăiască și ei).

Însă mă oripilează discrepanța asta prea mare în care alții au 10 case și nici nu le locuiesc, pe când alții dorm în frig sau chiar pe asfaltul din parc.
Nu mă deranjază nici ăia cu 10 case dacă le-au muncit cu sudoare frunții și apoi le închiriază, făcând un bine și altuia, însă sunt unii care au 10 case și în niciuna din ele nu există liniște, pace, fericire și iubire, există haos și depravare. Nu mă deranjază nici dacă nu ar exista prea multă iubire sau fericire, până la urmă viața nu e perfectă, e cu bune și altele mai puțin bune, însă cei cu vieți perfecte sau aproape perfecte din punct de vedere material și cu suflete depravate mă rănesc pe mine. Pe mine personal mă doare să știu că există astfel de oameni în Univers. Și până la urmă cine sunt eu să-i judec, îmi spun, și am dreptate, sunt un nimeni și ei au și ei dreptul să trăiască, însă îți mărturisesc că dacă ar exista doar ei aș fi ok, dar văzând discrepanțele astea reale și multe de la ăia bogați și meschini la ăia care vor doar să respire că altceva nu au ce să-și dorească, mă doare crunt, mă înfurie și mă face apoi să văd și mai multe și mai multe paradoxuri sucks in this real and stupid life.

Cum spuneam ăsta a fost un exemplu de paradox, eu le cam simt pe toate și mă cam înfurie toate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Societatea capitalista este o societate consumerista, asta se promoveaza iar ca sa faci asta iti trebuie bani, de aia toti oamenii sunt innebuniti dupa bani. Poti trai decent si cu un salariu mediu pe economie dar atat timp cat se promoveaza consumerismul oamenii asta vor vrea sa cumpere en-gross prostii care nu le trebuie sau pe care le folosesc 2-3 saptamani dupa care abia le mai folosesc sau deloc, ca de exemplu iti cumperi un telefon de 6000 de lei ca sa stai pe Facebook, wpp, si sa navighezi pe net, asta poti face si cu unul de 600 de lei dar na, iar ne lovim de consumerism.
Cumparam lucruri scumpe care nu ne trebuie doar sa putem fi si noi in randul lumii.
Cu un salariu mediu pe economie poti trai decent si manca mancare ok fara sa te imbolnavesti dar daca sistemul este de asa natura ai impresia ca niciodata nu e de ajuns si mereu vrei mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hmm, în prima parte parcă m-ai descris pe mine, nu mai am loc în casă de lucruri pe care să jur dacă am pus mâna vreodată sau mi-au trebuit :'))) Am lucruri mii, iar eu când folosesc orice din casă le folosesc doar tot pe cele două trei, cele mai cozy, confortabile și pe care simt că le cunosc cel mai bine, dar mna' casa e burdușită crunt. Și sper să nu par a fi și materialistă, pentru că nu mă aruncă totuși banii din casă, dar evident nu sunt nici la extrema sărăciei, însă uneori o simt acea sărăcie tocmai din acea cauză, pe care o descrii tu în a doua parte, parcă simțind presiunea societății că trebuie să fac aia ori aia, că de, ia uite, frate cum vecina/verișoara/prietenii mei au reușit, au dres, au făcut, oare eu de ce nu-mi permit și ajung într-o zonă în care sincer nici nu-mi place, și în care trebuie să cumpăr și mai mult și mai mult. Să obțin și mai mult (că de parcă esența, savoarea stă doar în lucruri materiale) Ba chiar recent am găsit niște informații într-o carte în care se spunea că de obicei oamenii cu încredere joasă în ei înșiși tind să poarte zorzoane (prin zorzoane descria toată această podoabă a secolului 21 : casa de fițe, mașina de fițe, haine care mai de care, bijuterii și make-up, care cel puțin autorul ăsta le includea tot la fițe și chestii compensatoare pentru încrederea lipsă, pentru a alimenta acel self rănit și nesigur), și citându-l acum "Altfel, de ce ar avea nevoie lumea de ele? Avem haine pentru a ne proteja de raze uv, de ploaie, de intemperii, de a fi normali în societate și a nu părea Adam și Eva, avem nevoie de o casă pentru a ne odihni, a avea o siguranță împotriva fițelor vremii și de a ne crește copiii, avem ba chiar și nevoie de un job pentru a supraviețui și fiecare a ajuta la prosperitatea și altruismul societății, însă tot ce depășește acest spectru oare să nu fie prea mult, prea exagerat?

Funny, când am început, nu să urăsc umanitatea, ba chiar să-mi devină indiferentă, după mii și mii de conflicte cu umanii, de aici și dorința de refugiu în propria lume și trăind doar eu pentru mine și doar eu cu mine, apare viața să-mi spună că totuși conversațiile deep chiar cu niște necunoscuți sunt divine. Pe lângă faptul că opiniile și informațiile sunt confruntate și descoperi noi perspective, noi analize și noi informații, pe care uneori le-ai descoperi și singur, dar e mult mai revelator cu mai multe minți și spirite, e mult mai fain prin conversații deep.
Dacă mai sunteți dăștia, umani deep cu discuții deep și subiecte deep, scrieți. M-aș lansa pe eternitate în conversații de genul. Conversații care să te lase mereu cu un semn de întrebare dar și cu o clarificare, sunt divine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In loc sa copiem mentalitatea din tarile de nord unde oamenii bogati au case simple, haine simple, masini ieftine, mananca normal, nu au basini si freze si cum ai zis tu, zorzoane. Sunt inteligenti, fac sport, merg mult cu bicicleta, la noi daca mergi cu bicicleta esti luat in bascalie.
Copiem mentalitatea din vest care a devenit mai comunista decat in Rusia, femei masculine, barbati efeminati, smecherii, bemveuri, lanturi la gat, tupeu de meltean, prostie multa, si alte propagande comuniste de care sunt pline filmele si serialele de pe Netflix.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aia cu bicicleta e reală, mai ales dacă ai kg în plus, nici nu ai îndrăzni să te urci pe una, cât de partea cu femei masculine și bărbați femei nu am o problemă, și poate unii o fac tot din compensații, bine, nu zic acum extremele, dar unii sunt ba chiar forțați să fie așa, adică nu știu eu una mă dau pe mine exemplu și dacă aș vrea să fiu feminină corpul nu-mi permite, trăiesc doar cu încălțăminte sport de la bărbați și nu pot purta rochii, la kg mele aș arăta nașpa și atunci mă conformez cu ceea ce găsesc, în copilărie aveam niște frustrări dar am trăit toată viața așa încât mi-a devenit obișnuință și nu m-aș vedea vreodată prea feminină, am vrut ba chiar să mă rad și-n cap laughing dar totuși am zis că le-ar sta bine fetelor și femeilor slabe laughing și cumva acest stil plus lipsa figurii paterne, plus kg extra care au venit cumva cu prejudecățile "ia uite, ăla e gras, deci are forță" m-a făcut cumva să-mi doresc să fiu mai masculină și ba chiar să mă descurc singură, să fac și unele chestii pe care alte femei poate nu le făceau, acum nu zic nici că pun gresie sau instalez țevi laughing
La fel și cu bărbații femei, poate ăia care se machiază sau cine știe ce mai fac sunt exagerați, dar sunt și bărbați care au crescut fără mamă poate și atunci cumva vor să compenseze toată viața acea lipsă prin a se purta ei mai femeiesc, ori alții poate au fost chiar judecați în copilărie cine știe, poate un tip era mai jucăuș și se dădea de mic la fete și poate familia lui a interpretat totul prea exagerat și l-a agresat sau constant l-a judecat atunci și-a eliminat masculinitatea și a început să fie o femeie, sau poate un alt bărbat l-a agresat și din acea zi a urât toată viața bărbații așa că pentru el era important să devină el femeie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cand vorbesc de femei masculine si barbati efeminati nu ma refer la orintarea lor sexuala, ma refer la cuplurile moderne, ea puternica masculina si dicteaza tot, el epilat pensat, ingrijit ca muierile si gateste pentru ea.

| Jus7t a răspuns:

@Violetta

Ma femeie, cum de nu ți-ai luat ban?
Ce ii dai la admina sa stai pe site?
Ești atât de... ferească.

| Danny28 a răspuns (pentru Jus7t):

Cum sa isi ia frate ban? Nu vezi ca pe site-ul asta cei care spun tampenii si abereaza non-stop nu patesc niciodata nimic?

| Wr3nch a răspuns (pentru Jus7t):

Lumea comenteaza la raspunsurile ei si se face interactiune, aka mai multi oameni vad aceleasi reclame obosite si face site-ul bani.

| MorcovMajestic a răspuns:

Cica dai de femei doar pe interes laughing) ce interes sa aiba de tine, un paznic fara bani care sta cu mama?
Maturizeaza-te ca o femeie pe interes nici nu se uita in directia ta, nu ai unde tu sa dai de asa ceva
Afirmatia asta atat de simpla spune foarte multe despre tine

| Editocroci a răspuns:

Nici eu nu mă înțeleg cu ai mei, știu cum e. Și eu am o bunica la pat dar nu locuiește cu noi. Schimbă locul de muncă dacă nu-ți convine, poți lucra și în altă țară dacă găsești salariu bun și condiții de muncă mai bune. În armată au loc tot felul de abuzuri, asta vrei?
Eu am facultate și degeaba, am fost concediată de una mai slab pregătită decât mine care a ajuns ilegal șefă iar serviciul meu era stresant, prost plătit și mai aveam și mediu de muncă ostil așa că am renunțat la el.
Ba se găsesc servicii bune, mai ai de căutat.
De vreme ce ți-au răspuns atâtea persoane la întrebare înseamnă că sunt oameni cărora le pasă de tine. Neamurile care vin la tine doar să se laude nu le mai primi.
Mai ai de căutat până îți găsești femeia potrivită, nu e ușor.
Nici eu nu mai am prietenii pe care îi aveam acum 3 ani dar am cunoscut alți oameni. Poate ăia 2 de care zici tu nici nu-ți erau prieteni.
Dacă nu renunți la alcool vei avea probleme grave de sănătate, caută ajutor.
Odată mi-a zis cineva că nu-i pasă nimănui de mine în afară de părinții mei. Așa o fi, de aia încerc sa-mi pese în primul rând de mine nu de alții.

| Hollyg a răspuns:

E suficient ca iti pasa tie, daca nu ti-ar fi pasat nu ai fi scris nici macar aici, semn ca totusi ai speranța ca lucrurile vor fi mai bune. Daca totusi speri la ceva mai bun, ar trebui sa iti faci un plan, sa încerci sa iesi din zona de confort si sa o iei la pas către necunoscut. Încearcă sa începi prin a remedia cea mai mare problema pe care crezi ca o ai. Nu -ti place locul de munca? Caută-ti altceva, nu-ti gasesti? Schimba țara, schimba tot mediul im care trăiești, ia-o de la zero. De multe ori cele mai frumoase experiențe vin din afara zonei de confort. Te inteleg, am fost in punctul in care esti tu, acum am o viața relativ buna si depresia tot nu-mi da pace, singurul lucru care ma ajuta sa merg mai departe e ca nu am renunțat in fata depresiei. Si stii cum am reușit? Mi-am dat seama ca lupta cea mai mare nu e cu problemele mele sau cu mediul înconjurator, oportunități sau eșecuri, ci cu mine însumi. Asa ca pentru simplul fapt ca nu ai renunțat pana acum, capul sus si lupta in continuare, caci sunt convinsă ca o sa reusesti.

| Tds92 a răspuns (pentru Hollyg):

Iti dai seama, astuia de a pus intrebarea ii pasa de multe persoane din viata lui laughing asta ma amuza la unele persoane se plang din nimic si cer ceva ce ei la randul lor n-ar oferii nimanui

| Tds92 a răspuns:

Esti deja un late bloomer cauta pe net sa intelegi ce inseamna, va trebui sa te obisnuiesti cu ideea ca deja ai murit si ca traiesti degeaba! cu consumul exagerat de alcool nu e de glumit, fiind si sedentar o sa devii obez si atunci chiar ca iti pui funia de gat, treaba ta, mai rareste-o

| anonim_4396 explică (pentru Tds92):

Nu sunt sedentar, am 8 ani de sala, am facut inot, fotbal si karate.

| Tds92 a răspuns:

Spui ca te doare stomacul de la alcool, vezi peste cateva luni sa nu te doara in stanga si dreapta, asa pe reprize, iti zic prieteneste ce am patit eu, din cauza consumului de bere exagerat si viata sedentara, asa ca ai mare grija daca esti la inceput cu asta, poate iti da de gandit, tu faci ce doresti ca esti troll sau nu

| Tds92 a răspuns:

Aaa ai avut sansa sa te schimbi, acum 5-10 ani si nu te-ai tinut de treaba ca era greu, iar acum jelesti pe TPU, ca viata si cartea e grea si ca numai suporti traiul cu maicata si bunicata la comun, macar multumeste-le ca nu te-a aruncat de acasa ca pe un gunoi de la 20 de ani in sus ca aveau tot dreptul prietene

| marysioldea1122233 a răspuns:

Daca ai probleme cu bautura este un grup la care poti sa mergi. Se numeste Alcoolici Anonimi
Sper sa ti fie de folos raspunsul si nu ti pierde speranta. Putea fi mai rau.