| anonim_4396 a întrebat:

Legat de vaccinul anti-covid...am auzit că sunt vaccinuri separate pentru fiecare categorie de vârstă. Aș dori să știu dacă este adevărat, iar în cazul în care este, motivul.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu, sunt separate neaparat, cel putin la Pfizer nu.
Se spunea ca astra zeneca ar fi fost pentru cei de peste 60 ani, dar dupa aia ar fi zis ca e pentru oricine.

| Floridori a răspuns:

Motivele tin de posibilele efecte adverse si de impactul acestora asupra organismului.
Spre exemplu, existe limita de varsta de 65 de ani in anumite tari, in altele de 60 sau chiar 55 pentru vaccinul AstraZeneca, deoarece unul dintre efectele adverse pare ca este aparitia trombozei, iar evident, riscurile de a dezvolta tromboza sunt mai mari in cazul celor mai in varsta sau cu afectiuni relationate.
Unele tari, au decis, insa, ca nu exista riscuri atat de mari pentru a impune o limita de varsta.

In cazul copiilor de 12-15 ani, vaccinarea se face momentan numai cu Pfizer/BioNTech deoarece numai acesta a obtinut o aprobare pentru aceasta categorie de varsta.
In cazul copiilor si adolescentilor se iau in calcul alte criterii avand in vedere ca se afla in plina perioada de dezvoltare.

Răspuns utilizator avertizat