| PleşaMihai21 a întrebat:

Salut! O sa spun pe scurt, n am
sa povestesc prea detaliat. Iubita mea este adoptata, mama si sora ei au povestit cum s-a intamplat si prin ce au trecut. Mama ei e mai in varsta, undeva la 60 si, iar sora ei 40 si ceva, care are si ea un baiat al ei, fiind de seama oarecum cu prietena mea (el abia ce a devenit major, ea mai mare fiind cu 3 ani)
Prietena mea il numeste pe el ca fiind fratele ei, asta datorandu-se faptului ca au crescut impreuna. In fine...eu am impresia ca de fapt sora ei ii este mama, iar el chiar ii este frate, pentru ca seamana amandoi intre ei. Ma gandesc ca femeia asta careia ii spune ea sora, a ramas cumva insarcinata si din cauza ca probabil ii era rusine, a lasat o in grija unui adapost, si ca mai tarziu a fost adoptata de femeia careia ii spune mama, de aici si motivul pentru care fix ei ii spune mama, pentru a nu da de banuit ca "sora" ei este de fapt mama adevarata. Fratilor, deci acesta nu este un subiect de luat in gluma, mie doar mi se pare putin aiurea ca in general sa traiesti in minciuna. Sunt persoane care le cunosc pe femeile astea și au spus ca de fapt amandoi sunt copiii femeii asta de 40 de ani, si ca este totul o înscenare. Chiar nu mi se pare corect fata de ea sa traiasca in minciună, pentru ca observ ca se fac cumva diferente intre ei. Adica pe bune...de ce ai pacali un copil ca este adoptat, doar pentru a nu pica tu prost in fata lumii ca vezi doamne ai ramas gravida atunci? Credeti ca ar trebui sa-i spun asta si ei? Adică nu neapărat sa o asigur ca sunt ei frati buni si ea e mama lor, si sa-i dau asa o idee pentru ca nu vreau sa traiasca toata viata cu impresia ca este adoptata si ca mama ei care a abandonat-o mai are alti 10 copii. Mentionez ca toti trei au probleme cu vederea (ea, fratele si "sora") doar ca la prietena mea nu e grav, si ea nu poarta ochelari. Va rog sa nu luati subiectul acesta in gluma si sa raspundeti sincer cu ce ati face si ce ati crede.

13 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ști cum e "mama nu e cine te face, ci cine te creste".Asa ca dacă ea a fost crescuta și îngrijită de femeia asta ce a adoptat-o, ea își merita statutul de mama.
Nu cred ca ar trebui sa răsucești cuțitul în rana sau sa faci pe detectivul.

| Ple?aMihai21 explică (pentru Freya1):

Omule, nu mama e problema, ci sora ei...intr-adevar, au crescut o împreuna dar baiatu e mereu tinut in brate si protejat, iar ea munceste numai pentru ei...nu cunosti situația. Asa zisa ei sora sta toata ziua acasa si nu se duce la munca, iar la munca merge doar prietena mea din casa aia, iar mama ei care e in varsta si ar trebui sa stea in grija lor, mai merge si munceste unde poate la varsta ei.

| Freya1 a răspuns (pentru Ple?aMihai21):

Sunt fata.
Lucrurile astea trebuie sa le vorbești cu iubita ta, ca nu e ok sa ii întrețină ea.Restul cu adopția și etc nu sunt discuții de purtat și nici nu va afectează pe voi ca și cuplu.In schimb, dacă ea va munci sa ii tina pe ei, sau va fi tot timpul sub papucul lor cu timpul vă va degrada relația și vouă.

| Ple?aMihai21 explică (pentru Freya1):

Multumesc, ai dreptate. La asta ma gandesc si eu mereu, si mi-a mai spus si mie cineva acelasi lucru

| CostinAlamariu a răspuns:

Ai verificat daca e macar posibil biologic sa fie frați? Adica dacă sunt 5 luni diferenta intre ei e imposibil sa fie frati

| Ple?aMihai21 explică (pentru CostinAlamariu):

Pai sunt 3 ani intre ei, cum am spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te baga în problemele familiare ale altora, cel mai bine! Poți sa ii spui eventual ca tu crezi ca sora ei ar fi de fapt mama ei și vezi ce reacție are sau ce spune în privința aceasta si poți sa ii spui inclusiv de acei vecini care spuneau ca ar fi mama respectivei. Personal asa as face în privința aceasta si îmi iau de o grija, ca am spus ce aveam de spus, restul rămâne la latitudinea persoanei ce va avea de gând sa facă.

| Ple?aMihai21 explică (pentru anonim_4396):

Da, oricum asta am sa fac, doar am sa-i spun parerea mea, dar nu cred ca am sa-i spun despre acele persoane;
Multumesc pentru calmitate

| Ple?aMihai21 explică:

Am uitat sa mentionez ca nu are tata, locuiesc doar: mama ei, "sora", si fratele ei in casa cu ea

| Mnjhtrdv a răspuns:

Suferi de scenarita!
De ce i s-ar spune unui copil ca este infiat cand asta e o trauma mare pentru el?
Daca ar fi fost cum spui tu, i se zicea ca a fost nascuta de batrana.

| TheGentleman a răspuns (pentru Mnjhtrdv):

Copiii înfiați știu că sunt adoptați, de aceea unii își caută originile

| Ple?aMihai21 explică (pentru Mnjhtrdv):

Nu ai inteles nimic. Mama ei care este in varsta acum, a adoptat o cand avea cateva luni, lucrand acolo a avut posibilitatea sa o ia fix pe ea, asa cum a avut probabil posbilitatea sa o si lase pentru fata ei care probabil i-a fost rusine sa aiba copil. S a gandit ca daca o are ca fiind adoptata, fiica ei nu va mai muri de rusine in fata lumii pentru ca lumea o stie ca adoptata. Nu sufar de nicio scenarită. Nu mai sari tu asa cu gura. A fost adoptata inainte cu 3 ani ca fratele ei mai mic sa fie nascut

| Ple?aMihai21 explică (pentru Mnjhtrdv):

Chiar a fost adoptata oricum, asta e adevarul, chiar a fost la un adapost unde femeia careia ea ii spune mama a lucrat mult timp