| 888Word999 a întrebat:

Oameni buni nu stiu ce sa fac, as vrea sa muncesc in vacanta asta de vara la tata la serviciu, la brutărie, la pâine, am mai muncit si acum doi ani tot intr-o vara ca vara trecuta am fost in spital ca am o problema de sanatate. La scoala învăț chiar bine, vreau sa urmez si o facultate, si urmează sa fiu a 12 a, vreau sa muncesc o luna ca celelalte zile libere de vacanta vreau sa stau si eu acasa, sa ma relaxez si sa învăț la psihologie, la materia pe care o aleg la bac. O sa învăț prin august, chiar viața mea este o aglomerație totala sunt si obosită psihic, oricum părinții mei sunt cam zgîrciți cu banii, in special tata, el este inginer la o moară, acolo este si o brutărie la care voi munci. Majoritatea persoanelor care ne cunosc ne cred înstăriți, dar mereu ai mei se vaită de bani si uneori tata nu are "monei "sa-mi dea la scoala pentru pachet, dar de obicei îmi da 5-10 lei. Tata intra in datorii din cauza vilei la care ne.am mutat acum 3 ani, plus pavele in curte, ma rog, uneori n-avem nici mâncare in frigider si nu exagerez. Majoritatea banilor s-au dus la aceasta casa care oricum o voi părăsi peste un an când ma voi duce la facultate si îmi voi cauta un rost in viata, m-am saturat ca ai mei sa se vaite de bani, dar concluzia este ca si-o fac cu mana lor. Au atâta lăcomie de a face avere dar sunt zile in care nu avem ce mânca, au fost zile in care m-am culcat flamandă si nu exagerez.M-am saturat sincer sa se certe si sa zica mereu ca nu au bani si mama mereu sa imi faca capul calendar "ca nu vezi ca nu avem bani, ca am plătit pentru pavele si porti!" M-am saturat pana in gât de aceste vorbe de atâția oare cat sa mai suport... eram mulțumită si cu un apartament cu 3 camere ca suntem 4 membri in familie, dar sa nu ne luam mâncarea de la gura pentru o casa mare care oricum va fi părăsită. Apreciez efortul părinților dar realitatea isi spune cuvântul, si ma satur sa ma tot întrebe mama de ce am cheltuit banii când ies si eu o data la 3 luni la un suc cu prietenii ca pana la urma sunt tânără am si eu dreptul meu. Nu este o rusine sa muncești si chiar vreau sa stau pe banii mei si sunt mândră de mine ca încerc sa lupt in continuare, eu vreau sa am o viata normală si in prezent si in viitor, am apreciat mereu decența, si v.am împărtășit vouă sa ma descarc si eu, as vrea si eu niste sfaturi va rog si sa ma înțelegeti cat de cat, va rog frumos, acord funda! happy

2 răspunsuri:
| victorr_3274 a răspuns:

Fara suparare, dar parintii tai sunt niste...nu stiu cum sa ii numesc, snobi? S-au intins mai mult decat le permite patura. Si eu am fost sarac mereu, dar niciodata nu mi-a lipsit mancarea. Mai cunosc pe altcineva care s-a imprumutat la banca pentru ca sa-si renoveze apartamentul happy Parerea mea e ca datoria parintilor e sa asigure un camin si hrana copiilor, iar ei daca iau mancarea de la gura copilului pentru o vila, un palat sau o masina sunt cam...cocalari.

| Cosulcuflori a răspuns:

Ti se pare ca ai probleme?
Iata aici: https://morgana1953.wordpress.com/din-ziua-de-azi/