Întrebare recomandată | Vania12 a întrebat:

Parintii mei sunt despartiti de doi ani, tati a inselat-o pe mami, iar dupa un timp a plecat in alta tara si nu a mai vrut sa vorbeasca cu ea. Acum dupa acesti doi ani, el, mi-a marturisit ca este impreuna cu X (cea cu care a inselat-o pe mami, adica amanta) si mi-a zis sa nu zic nimanui. Sigur e cu ea ca o aud vorbind cand il sun. Problema este urmatoarea : ma simt ingrozitor pentru ca eu ii ascund asta mamei, ea nu stie ca el este cu amanta. Nu vreau ca mai tarziu sa afle mami si sa ma urasca pentru asta, ce sa fac, ajutati-ma, ma gandesc mereu la asta, abia adorm noaptea. Eu nu vreau sa supar pe niciunul... Sper sa ma puteti ajuta!

28 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu este corect si nu a procedat corect tatal tau, te-a pus intre ciocan si nicovala.
Dar crezi ca mama ta nu isi da seama ca el are pe cineva? de ce se fereste tatal tau?
Preseaza-l pe tatal tau sa vorbeasca cu mama ta. daca nu o face, ii zici ca o vei face tu.
O zi bunahappy

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Parerea mea e sa nu-i zici, ei fiind divortati ea oricum nu are ce sa mai faca si doar o ranesti aiurea. iN CAZ De afla, prefa-te ca nu stiai nimic din toate astea.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai zis ca parintii tai sunt despartiti, fiecare are voie sa-si refaca viata asa cum doreste.
Cel mult poti vorbi tati si sa-l rogi sa te,, elibereze'' de povara!

| sofisis a răspuns:

Spune-i tatalui tau ca nu e corect ce face si nu e matur ca el sa fie speriat sa ii spuna mamei tale adevarul.
Spune-i ca ori ii spune el, ori ii spui tu, pentru ca nu e normal ca el ca tata sa te puna sa iti minti mama pentru ca e el las.
Daca vrea sa divorteze si sa isi refaca viata, sa aiba curajul sa faca lucrurile astea fara sa te puna pe tine in situatii de genul asta.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

A trecut cuiva prin cap ca omul ala a facut asta intentionat? Da,e o mizerie din partea lui sa bage un copil la jumatate si nu dovedeste decat ca e un las, dar poate a fost intentionata treaba. A mers pe ideea ca e un copil si o sa spuna mai devreme sau mai tarziu iar el nu o sa fie nevoit sa o faca. Il mustra constiinta pentru ce face si nu are curajul sa spuna el asta, personal. Asa ca parerea mea este sa ii spui tu frumusel tatalui tau ca nu vrei sa o minti pe mami si daca el nu ii spune intr-o saptamana, sa zicem, o sa ii spui tu. Nu e un lucru rau sa ii spui si nu trebuie sa iti minti mama in legatura cu asta. Sunt adulti si nu e cazul sa te bage la jumatate in conflictele lor.

| Daniellllll1 a răspuns:

Din moment ce sunt despartiti de 2 ani.Nu cred ca mai au ce imparti unul cu celalalt.Amandoi au dreptul sa-si refaca viata.Stiu ca e greu pentru tine, dar asta e...

| HaHaGirl a răspuns:

Daca ei sunt probabil divortati,nu? de atat timp, crezi ca mama ta nu e constienta ca tatal tau are pe altcineva? poate a si trecut peste tot ce a fost intre ei si daca mama ta va afla, cu siguranta nu se va supara pe tine, tu nu ai nicio vina plus ca, eu una, consider ca e destul de normal sa-si refaca viata fiecare, femeia cu care a inselat-o tatal tau pe mama ta acum nu se mai numeste amanta pentru ca tatal tau nu mai e casatorit cu mama ta presupun, deci e liber sa-si refaca viata atata timp cat isi indeplineste in continuare obligatiile de tata.

| Alexandra4500 a răspuns:

Spune-i adevarul, ca totusi au trecut 2 ani, iar timpul vindeca ranile.

| malvinacroft a răspuns:

Chestiunea asta cu sa nu ii spui pentru ca o ranesti e o problema falsa. O sa afle sigur la un moment dat si os a fie suparata pe tine ca nu i-ai spus. E mult mai usor pentru tine sa ii spui si sa ii lasi sa isi rezolve probleme singuri, ca oameni maturi ce sunti, in loc sa incerci sa le rezolvi tu. Tu ai tot dreptul sa vorbesti cu tatal tau si sa il iubesti, si la fel cu mama ta. Tu esti singura care nu ai de ce sa te simti vinovata, si nici nu trebuie sa faci asta. Logica asta cu :"nu ii spun ca sa nu se supere" ar trbeui sa o tii minte si pentru restul vietii, ca e mereu gresita. Nu protejezi pe nimeni cu ea, dar iti faci tu singura probleme, acolo unde nu sunt.

| Horologer a răspuns:

In aceasta cauza ar fi bine sa te gandesti la ce e mai bine pentru tine.Nu cred ca ai vrea sa ramai doar cu un parinte.Cu asta am spus totul. Sper sa se rezolve totul.Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| iBaws a răspuns:

Tatăl tău greșește foarte mult în ceea ce face. Nu ar trebui să te implice pe tine în acest lucru. Tatăl tău a greșit implicându-te pe tine în asta. Ar trebui să-i zică el mamei tale tot adevărul. Dar dacă zici că el ți-a zis să nu îi spui mamei tale, este posibil ca el(tatăl tău) să mai simtă ceva pentru mama ta, și nu ar vrea să afle ca să nu o rănească. Totuși nu-i spune mamei tale și spune-i tatălui tău să înceteze cu asta. Dar dacă te frământă acest lucru spune-i, și termină cu asta.

| Pandaandra a răspuns:

Eu spun sa ii spui mamei clar pentru ca tatal tau va parasit pe tine si pe mama ta in favoarea alteia! si nu a mai vorbit cu voi! mama e mama

| Vania12 explică:

Nu ii pot spune tatalui sa vorbeasca cu mami si sa ii zica ca sta cu amanta, el nu vrea sa vorbeasca cu mami despre absolut nimic.

| Vania12 explică:

Cum zice Adry 05, sa nu ii zic ca o ranesc, da, stiu ca nu o sa.i fie usor sa afle asta dar nu mai pot sa ma prefac ca nu stiu nimic, ma simt vinovata, sunt stresata mereu, nu mai imi e foame, am slabit...

| Derffey a răspuns:

Suna-l pe tatal tau si spune-i sa vina acasa la voi doua ca vrei sa vorbesti cu ei neaparat. Cand ajunge pune-i pe amandoi sa te asculte si spune tot ce ai pe suflet, spune tot ce te framanta. Sunt parintii tai, mereu o sa te inteleaga. big grin

| Foxy45 a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau si incearca sa-i lamuresti ca esti pusa intr-o situatie nasoala, si daca vrea sa mai comunicati, lasa sa-i spuna totul verde in fata mamei tale! Care ar mai fi motivul sa ascunda, daca mama ta deja stie de inselaciune si cu siguranta nu va mai vrea sa se impace? Dar eu oricum cred ca ea stie, deci posibil ca degeaba te ambalezi in privinta faptului ca ascunzi ceva.

| xSimona a răspuns:

Te sfătuiesc sincer, să îi spui mamei tale. Ea și- a "refăcut" viața? Dacă tatăl tău a ales să o înşele atunci pe mama ta, a fost decizia lui, și dacă a vrut să rămână cu așa-zisa amantă, mama ta trebuie să știe adevărul. Nu are rost să îi ascunzi, ea ar face orice pentru tine. Multă baftă ✌

| MihaiSergiu a răspuns:

Spune-i adevarul mamei tale.

| GabyEsteAici a răspuns:

Eu zic sa nu spui nimic si ce-l mai probabil mama nu e interesata de viata tatalui tau din momentul in care s-au despartit

| alexandra1029 a răspuns:

Spnei tatalui tau ca ceea ce a facut nu a facut bine si spune-i si mamei tale

| ThisWorldSucks a răspuns:

Daca mama ta afla ca tatal tau mai sta cu amanta si pe tine te intreaba daca ai stiut ceva, vei spune ca nu ai stiut nimic

| gabrygabita a răspuns:

Eu zic ca daca ei doi sunt despartiti nu au motiv sa isi ascunda cu cine sa ea/el. Eu iti sugerez sa ii spui mamei tale atunci cand esti sigur%100 si cand ea este in toane bune, incearca sa te bagi pe 'sub pielea ei' vei vedea ca va fi inganduisoare, asa fac si eu cu parinti can am facut o boacana sau vreau sa imi ia ceva nou. Sper ca ti am fost de ajutor.

| onegirlM a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau. Spune-i ca nu procedeaza corect.Civilizat ar fi sa tina legatura si cu mama ta pentru binele tau si sa nu-i ascunda asemenea lucru. Faptul a fost consumat (despartirea). Si probabil mama ta banuieste ca tatal tau e cu femeia respectiva, dar nu vrea sa-ti marturiseasca.

| Anuta07 a răspuns:

Si parintii mei sunt despartiti iar eu stau cu mama mea. eu zic ca ar trebui sa ii spui mamei tale adevarul deoarece ea a ramas langa tine atunci cand tatal tau (care nu ar trebui sa ii spui asa dupa ce a afacut) te-a parasit.Eu zic ca ar trebui sa fii langa mama ta! Succes. sper ca te-am ajutat!

| sansan a răspuns:

Elibereazate asta este sfatul meu, spune mereu adevarul

| mario2016 a răspuns:

Dupa mine eu zic sa procedezi in felul urmator :
Zii tatalui ca te aflii sub presiune. adica ca tii secrete fata de mama si spune-i ca nu poti suporta asta si daca te intelege va fi foarte bine. sper ca te-am ajutat. Fundita? happy

| IriIrinUKA a răspuns:

Convingel pe tatal tau ca nu este bine ce face. Fal sa-i spuna mamei tale adevarul!