| Cupcakecat666 a întrebat:

Peste 2 săptămâni este ziua iubitului meu... Iar eu nu am absolut niciun ban si nicio sursă de venit(inca sunt la liceu) sa îi pot cumpăra un cadou. El dispune de mulți bani fiind mai mare cu 3 ani decât mine si fiind student. Imi spune mereu cu un ton tăios ce ii voi lua de ziua lui, chiar daca știe ca nu am niciun ban. Astăzi mi-a cumpărat o perna mult dorita și isi dorește banii înapoi pe ea sau altfel imi va taia mie din cadoul de ziua mea, ceea ce mi se pare un lucru nu prea frumos din partea lui. Plus ca de cand mi-a luat perna spune ca dorește ceva scump de ziua lui si ma tratează aiurea. El e omul perfect pana la bani. Ce as putea face in cazul asta?

Răspuns Apreciat de Editori
| adryang78 a răspuns:

Draga mea, deși sunt bărbat și se spune că bărbații trebuie să fie solidari, sfatul meu este să pui capăt relației cu un astfel de individ. Există o vorbă: pe măsură ce crește buzunarul se micșorează inima. Este foarte clar că prioritatea numărul 1 pentru el o reprezintă banii.
Dar cel mai important aspect mi se pare felul în care te tratează. Lipsit de respect, de un misoginism feroce. Niciodată nu vei putea fi fericită lângă un asemenea om, niciodată nu te vei simți iubită, respectată, protejată. Nu te merită, iar sfatul meu este să ți-l smulgi din inimă așa cum smulgi un spin din talpă. Poate fi un proces dureros, dacă ești îndrăgostită de el, dar mai târziu, privind în urmă, te vei felicita pentru puterea de care ai dat dovadă.
Succes!

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Termini cu el. Spune-i sa isi caute una cu situatie financiara buna

| Adry05 a răspuns:

Bă cu ce dracu de superficial materialist mai stai și tu? ce să faci? să te desparți de el, e un idiot

| danbnz a răspuns:

Ce crezi ca o sa faca daca de una cu mai multi bani decat el?
La ce foame de bani are te lasa imediat.
Lasa-l tu pe măgarul asta materialist si cinic.

| darrio2007 a răspuns:

Daca stie ca tu nu ai bani, de ce ar avea pretentii la un cadou scump de la tine? Si el are bani de la parinti, fiind student. Daca tine mai mult la bani decat la tine, cred ca nu ii esti de folos decat la asternut.

| Simpatic a răspuns:

Sa te desparti de el inainte de ziua lui laughing nu, nu fa asta acum mai lasa-l putin. dar este clar ca nu va semanati adica mereu o sa fii valetul lui, intr-o relatie in care nu esti pe picior de egalitate NU ARE ROST! parerea mea.
Acum ca ai zis ca nu ai banutii, nu vad ce ai prea putea face.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ăsta nu e om, nu înteleg cum de poti fi prietenă /iubita unui astfel de om egoist, el stie ca nu a i o sursă de venit, dar totusi te presează vrea cadou, si faptul ca ti a cumpărat tie un cadou vrea banii inapoi pe cadou? Ce fel de om e acesta?, cel mai bine desparte te de el nu te merită e un om egoist numai el vrea sa primeasca cadouri bani, ce varsta ai tu? De ziua lui nu îi cumpăra nimic, nu merită asa un om cadouri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Omul perfect?
E un dobitoc. Tampenia asta cu "iti tai din cadoul tau" numai un tampit o poate spune. Cum dracu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un ton tăios, pretinde cadou de ziua lui, dorește banii înapoi, te tratează aiurea, e perfect până la bani.
Ia mai trimite-l undeva, cu banii lui cu tot. Dar repede.

| Mosotti a răspuns:

Lasa-l, cauta alt prieten, asta ai putea face. Un prieten care te iubea nu avea nevoie de nici un cadou, cadoul cel mai scump erai tu. Este un materialist rece pentru care banul e pe primul loc, il doare in pix ca nu ai bani, ce om e asta? Asa ca acum stii despre ce e vorba, nu vei face asa, vei suferi mult. Sa nu ma iei ca-l iubesti, ca sunt n barbati pe care poti sa-i iubesti, dar care sunt oameni, nu se termina lumea la un neom ca el. Nu casuna pe un fraier ca asta, fi fata desteapta.

| Mosotti a răspuns:

Nu e vorba ca il baga la parnaie, ca daca nu-l reclama nu se intampla nimic (desi daca vrei sa i-o tragi pentru nesimtire, il reclami si ia o lectie de nu o uita vreodata, ii mai tai din libertate cum iti taie el din cadou, dupa aia sa-ti faca cadouri scumpe sa iti retragi plangerea). Insa nu e cazul, paraseste-l ca e un porc, asta nu e comportament pentru un iubit, e materialism nesimtit, caracter necorespunzator, inumanitate, raceala sufleteasca.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca e omul perfect pana la bani... nu e omul perfect. E un jeg care traieste pe banii lu' mami si tati, din ce inteleg eu. Sau naiba stie cum de are bani, dar modul in care te trateaza relativ de subiectul asta... no-go!

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca omul e student nu poti sa-l faci jeg ca traieste pe banii parintilor, este normal atat timp cat invata ca sa iasa ceva in viata, e nesimtit pentru cum se comporta cu ea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai da, e un jeg ca traieste pe banii parintilor SI se comporta astfel cu ea. Daca ar munci pentru a isi permite sa stea prin facultate, sigur s-ar comporta altfel... sau nu.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu, facultatea e facuta sa inveti, e f multi de invatat, ai timp toata viata sa muncesti pana la 65, ce sa ne grabim atat?! Eu la info aveam 6-7 materii la universitate, nu era deloc usor, abia mai aveam ceva timp liber, daca mai si munceam nu eram in stare sa termin cu note mai mari, si nici nu mai aveam liber, si pentru ce? E normal ca parintii sa te tina sa inveti, mai ales daca iti place si o faci serios! Nasol e ala care nu face nimic si sta pe banii parintilor, aia da.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Si cate dintre materiile de la info chiar iti folosesc la job? Sper ca nu esti dintre aia care considera ca notele din facultate spun ceva... fiindca NU o fac. Cei mai buni programatori pe care i-am cunoscut la facultate adesea aveau note de 6-7 la examene...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai note bune ma refer la un 7-8, nu 10. Pai si pentru un 6 trebuie sa inveti, nu gluma, la universitate sunt profi duri. Plus ca am zis, e timp sa muncesti pentru altul de la 23-25 ani (sa zic ca faci si masteru) pana la 65 ani, nu vad graba. Si daca inveti de un 6, mai ai si liber sa te mai distrezi, dupa aia 40 ani...iti va ajunge de munca. Tatal meu a fost inginer, parintii l-au tinut la fac, a avut ce a vrut ca sa invete si sa si aiba timp de el, si a facut 5 ani la poli, de la 24-25 ani a tot muncit. Un om este om daca respecta, daca stie sa se poarte, daca are caracter, nu doar daca munceste sau nu in facultate, sa-l catalogam jeg sau nejeg, asta e urat. Si daca tata si mama au bani, f bine, e placerea lor, nu vad problema, sa invete si e ok. Tu ai impresia ca a munci si de la 11 ani pentru altul e asa o bravura. Dar dupa cum am zis, omu din subiect este jeg prin caracter, putea sa munceasca de la 15 ani, tot jeg ramane.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai da, dar in majoritatea covirsitoare a cazurilor, aia care primesc de-a gata de la mami si de la tati toate fara sa depuna efort ajung niste jeguri. Vezi iorgulescu junior, vezi tiriac junior, vezi dragnea junior, si multi altii pe linga ei.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate insa nu generaliza, este una sa fi baiat de bani gata si cu caracter prost care nu faci nimic, si alta e sa fi un student serios care vrea ceva in viata, care invata, care are caracter (ca daca nu are...se leaga si de puturosenie si nesimtire), si sa ii dea parintii ce ii trebuie, dar nu sa fie familie bogata, sa aiba doar un venit bun. Iar apoi omul ala sa fie om. Insa subiectul nostru e in categoria in care ai zis, se vede dupa caracter, eu voiam sa zic la general ca nu toti sunt asa.

| Bizon95 a răspuns:

LASA-L!
e clar ca iubeste mai mult banii decat pe tine
sau chiar mai rau, iubeste mai mult banii decat orice altceva

daca totusi gresesc, sau esti prea indragostita de el... in situatia ta, cel mai bun cadou esti tu, imbracata cu o funda... NUMAI CU O FUNDAwinking

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Asta nu e absolut deloc tipul de "om perfect".
Din ce imi dau seama, tu consideri ca banii ar fi un aspect superficial intr-o relatie, dar daca nu stiti sa-i manageriati, o sa va cauzeze mari probleme. Va veti lovi de bani in fiecare zi din viata voastra.
Long story short, returneaza-i toate cadourile pe care ti le-a facut pana acum, iar de ziua lui cumpara-i o pereche de papuci si da-i-i!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să te desparți de elhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu e relație. E târg.

Exercițiu de imaginație:
- Bună! Numele meu este Bogdan și sunt Help Specialist la eMAG. Pentru mine, sugestiile sunt mereu binevenite și am văzut că și clienții noștri le apreciază. Ce vrei să cumperi azi?
- Vreau o pernă, o pernă.
- Un produs al tău a intrat în stoc limitat.
- O pernă, o pernă!
- Produsul a fost expediat.

După două luni:
- La noi găsești mai mult decât crezi. Ai fost selectată să fii prietena lui Bogdan. Ce cumperi de ziua lui?
- N-am bani, n-am bani.
- Peste 2 săptămâni e ziua lui Bogdan. Amicii noștri de pe TPU ți-ar putea fi de ajutor.

| Daniel323 a răspuns:

Poate este un moment bun sa scapi de mortul asta de foame.

| llleo a răspuns:

E strict decizia ta. daca tu tolerezi ca el sa se comporte intr-un asemenea mod, tu știi. nu ti as recomanda, totusi. ulterior te poate deranja si mai tare. spun doar. strict opinia mea. doar nu te oi duce acum la produs, scuza mi expresia, sa i iei lui cadou. e om in toata firea, ar trebui sa te inteleaga si sa constientizeze lipsa.
Spor îți doresc.

| M1989 a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa pui stop. Un om care iubeste mai mult bani de cat persoana iubita nu este o relatie de viitor. Si daca el stie ca tu nu ai bani necesari pentru ai cumpara un cadou, ar fi fost frumos din partea lui nici sa nu deschida subiectul ca ar vrea un cadou de la tine. De la un pe care il iubesti astepti in primul rand iubire nu satisfactii materiale. Tu sti ce iti doresti pe viitor. Dar eu din ceea ce spui tu nu vad o relatie de viitor. Mult noroc! Si nu te mai lasa umilita?

| Ager1977 a răspuns:

Lasă.l baltă...ce rost mai are cadoul! Daca te are pe tine? Tu esti deja cadoul lui!

| Ager1977 a răspuns:

L.ai lasat sau nu pe porcul de "iubit".Nu te supăra dar e un nesimțit ...mate nesimțit!

| Corban_Codrin_1989 a răspuns:

Tu fiind in liceu si el in facultate voi presupune ca e major si tu nu, despartete de el daca nu vrei sa-l bagi la inchisoare.