| forzasteaua a întrebat:

Salut prieteni..am si eu o ..intrebare mai "delicata". am 16 ani si de 6 luni fumez...dar parintii mei nu stiu de acest lucru...dar vreau sa le spun. cum sa o fac? worried

Răspuns Câştigător
| Oanyoak a răspuns:

"Salut,TPU! Am o mica intrebare...am 17 ani si de 6 luni fumez. Ce sanse sunt ca dupa 6 luni de fumat sa am cancer la gat/gura? devreo 2 zile tot simt un fel de usturime in gat, nu foarte accentuata, cam ca cea dinaintea unei raceli. Ce spuneti?" Acum hotaraste-te...ai 17 ani sau 16? Oricum ar fi uite raspunsul meu; In primul rand, urat ca fumezi de la varsta asta, in al doilea rand, urat ca fumezi si in al 3-lea rand, chiar crezi ca parintii tai vor fi fericiti cand vor auzi asta? Nu e bine crede-ma. Si eu am fumat un an de zile si apoi m-am lasat de fumat pentru ca erau bani aruncati aiurea si imi afecta sanatatea. Oricat de "cool" ar parea atunci cand fumezi, crede-ma, nu e! Hainele miros a fum de tigara, gura miroase si ea a tigari si plus nici nu da bine sa fii fumator. Eu zic mai bine sa le spui alor tai asa "mama, tata( sau cum le spui tu), m-am apucat de fumat, dar vreau sa ma las, ajutati-ma sa ma las de fumat cu niste sfaturi." Ar suna mult mai bine pentru ei si ar fi poate mult mai multumiti ca nu i-ai mintit si ca vrei totusi sa le lasi. Acum na, daca fumezi de 6 luni nu va fi greu sa te lasi de unul/una singur/a. Daca nu vrei sa te lasi de fumat, pai ce pot sa zic, incearca sa le spui ca stii ca ce faci este rau dar ca vrei sa continui sa faci asta. Oricum crede-ma, suport financiar de la ei nu o sa mai ai mult pentru ca vor crede mereu ca vrei sa iti cumperi tigaritongue. Ia-ti inima-n dinti si spune-le ca vrei sa vb ceva serios cu ei. Pentru ca altfel chiar nu ai cum sa le zici fiindca in ambele cazuri vor fi foarte suparati pe tine, deci oricum le-ai spune ca fumezi tot nervosi vor fi. Sper ca te-am ajutat!

| forzasteaua explică (pentru Oanyoak):

Nu stiu... vreau sa le zic, m-am saturat sa traiesc intr-o minciuna asa mare.dar ma tem de reactia lor de dupa ..adica mai mult de cea a mamei.ea e contra fumatului TOTAL. tata fumeaza cam de cand avea varsta mea, poate putin mai mic..deci cred ca diseara o sa incep cu el :-s (si app..pe 23 luna asta fac 17big grin. uneori zic ca am 16-cat am acum-uneori zic cat o sa am peste o saptamana laughing))

| Oanyoak a răspuns (pentru forzasteaua):

Eu zic sa nu incepi cu tatal inainte. Eu zic mai bine sa incepi cu amandoi. E mai sigur si asa nu vei fi certat de 2 ori pentru aceeasi prostie, ci doar o databig grin Eu cand le-am zis alor mei ca fumez au ramas masca in primul rand si in al doilea rand mi-a zis tata "baga tigara in gura si aprinde-o sa te vad si eu cum fumezi" si bineinteles ca nu am avut curaj si mi-a mai spus inca o data "baga tigara in gura daca nu vrei sa te pun sa mesteci tot pachetul de tigari" si am bagat tigara in gura, am tras un fum din ea si apoi am lasat-o in scrumiera sa "se fumeze singura"laughing. Ai mei au fost putin mai intelegatori pentru ca amandoi sunt fumatori dar crede-ma am fumat un an de zile dar niciodata de fata cu ei pentru ca imi era rusine. Nu le ceream bani pentru tigari si nici nu ii lasam sa simta fum de tigara pe hainele melelaughing Si plus de asta ai mei mi-au zis ca e mai bine ca nu am ales sa ii mint si ca mai bine fumez in casa de fata cu ei, decat sa ma vada vecinii ca fumez pe la colturi si apoi sa scoata barfe. Multumesc pentru fundabig grin Succes cu spunerea adevaruluitongue

21 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Uite, iti spun eu cum sa faci: te lasi de fumat si le spui ca ai fumat si ai ascuns asta, dar ca ti-a parut rau si te-ai hotarat sa te lasi de fumat si sa le spui ca i-ai mintit. Intoarce totul in favoarea ta, inclusiv sanatatea.winking

| forzasteaua explică (pentru Zenithf):

Inteleg ce vrei sa zici...ma gandesc sa ma las de fumat, dar daca ma las de fumat nu prea va mai fi nevoie sa le spun...ce crezi? big grin

| Zenithf a răspuns (pentru forzasteaua):

Ba da, gandeste-te ca ei au aflat deja, sau ca banuiesc ceva, si apoi nu te simti nici tu bine ca i-ai mintit, nu? Nu este neaparat sa le spui, dar eu cred ca, daca le spui cum trebuie, vor aprecia faptul ca ai fost sincer si eviti alte neplaceri.

| forzasteaua explică (pentru Zenithf):

Cred ca mai pe seara imi iau inima in dinti si ii spun tatei, apoi... o sa ii spun si mamei.

| Zenithf a răspuns (pentru forzasteaua):

Poti incepe asa, spui ca ai facut o greseala sau ceva rau si vrei sa te corectezi, sa renunti la raul ala, si ca te simti prost ca le-ai ascuns asta, apoi ii zici si ce ai facut. Sau poti fi mai direct, depinde cum vorbiti voi.

| Roxana121 a răspuns:

Mai fata mai bine te-ai lasa de otrava asta, care iti face rau decit bine, stiu ca e la moda" sa fumez, sa bei, sa...
dar nu la virsta ta. Te sfatuiesc sa nu zici nimic parintilor, si se te lasi de fumat incetu cu incetu.succes.

| BiuL a răspuns:

Mai bine te lasi de fumat. Daca vrei sa continui spune-le mama tata vreau sa va spun sincer dar va rog nu va enervati. acum catva timp am stat cu niste colegi in pauza si mi-au dat o tigara sa gust iar eu de curiozitate am incercat si acum am devenit depedent, stiu ca nu e sanatos, dar momentan nu ma pot lasa.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Eu zic sa te opresti din fumat ca nu face bine la organism

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Spune-le chiar tu adevărul, e mai rău dacă află.
Minorii nu au ce să caute cu ţigări!
Lasă-te de ţigări, îi fac rău corpului tău!
Te pup!

| Larisssaa a răspuns:

Te vor certa!
1. Le-ai ascuns timp de 6 luni că fumezi.
2. Că fumezi.

Încearcă să dai ˝ apropouri ˝ -- Adică întreabă-ţi părinţii ce ar zice dacă fumezi. Dacă răspunsul este bun, continui discuţia. Dacă nu, spui ˝ ok ˝ şi taci. laughing

| DaRaspund a răspuns:

Nu e bine sa fumezi. Daca vrei totusi sa le spui i-al de o parte pe cel cu, care comunici mai mult si pur si simplu zi-i!

| DunkelheitBu a răspuns:

Te vor certa, intreaba-i daca te-ar lasa

| AdrianIonut100 a răspuns:

Frate esti intr-o incurcatura mare.Depinde daca parintii tai sunt intelegatori ca daca nu nu o sa iasa bine.
Dar totusi ai incredere si gandeste-te ca poti sa o faci chiar daca fumatul nu este sanatos.

| cristyblondu a răspuns:

Mai bine lasa-te de ele si numai trebuie sa le spui nimic. daca le spui poti sa o incurci rau depinde ce fel de parinti ai.eu daca ar fi sa fumez si le-asi zice alor mei a-si fi mort.da daca sunt de treaba incearca pe ocolite cu cel cu care te intelegi mai bine si pana la urma spune-i si vezi ce zice.cei care zic spune adevarul in fata spun prostii

| Bogmina a răspuns:

Mai bine te lasi de fumat in cel mai scurt timp ( incearca macar )! big grin
..Si cit despre parinti n-o sa mai stie de cele 6 luni!

| MeTiN2SeVeRiN a răspuns:

Depinde ce fel de relatie ai cu ai tai.
Daca ai o relatie deschisa spune-le ceva de genu': Stiti eu am vrut sa incerc sa vad cum e cu fumatul deoarece am auzit la colegii mei ca te calmeaza si ca iti creeaza o stare de buna si am incercat si eu odata... dupa depinde de reactia lor daca reactia e una calma(? ii cunosti si iti vei da seama de asta ) spune-le si sti-ti ca mai trag si eu cate una cu ri in pauza sau eu stiu pe afara...happy

| gineldllk a răspuns:

Ai belito cu mama ta ori te bate ori te ceartă sau cel mai rău nu-ti mai da bani si nu te mai lasa nici pana la magazin sau sa iesi din curte in cazul daca esti de la tara

| Toader_Anca_1993 a răspuns:

Uite eu una nu fumez dar tatal meu da!
EL MI-A SPUS CAND ERAM MICA sa nu fumez si am ascultat sfatul lui! Dar in primul rand mi-a spus cum au reactionat parintii lui cand au aflat ca fumeaza! Intr-o zi cand a venit de la scoala a intrat in casa parintii erau acolo ei nefumatori au simtit miros de tigari si l-au intrebat daca fumeaza el a recunoscut si nu i-au facut nimic! Avea tot la fel 16 ani! Sper ca raspunsul meu sa te ajute! DEci mai bine spune-le!

| MarinRobertMarian a răspuns:

Te-as sfatui sa le spui ca adevarul e cel mai bun! Si...sa te lasi de fumat!winking