| LoVeYoUtO a întrebat:

am o intrebare am 15 ani si ieri adica sambata am fumat... dar luni o sa ma duc la analize totale... parintii mei nu stiu ca eu fumez. Exista riscul sa iasa la analize?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De la o tigara nu vede nimeni nimic, dar esti fumator inrait si iti faci o raza la plamani atunci e alta treaba

| lorena15 a răspuns:

Daca parintii tai fumeaza sa nu ai nici-un streswinking si daca nu fumeaza le spui sca ai stat cu niste prieteni care fumeazawinking sper ca te-am ajutatsmug

| msKat a răspuns:

Daca a fost o singura tigara nu o sa se vada la analize... bafta

| AlexandruHS a răspuns:

Exista riscul sa iasa la analize monoxidul de carbon din sange.
Monoxidul de carbon din fumul de tigara ingreuneaza capacitatea plamanilor de a actiona, intrucat acesta este absorbit in sange, in locul oxigenului.
Fumul de tigara este chiar mai periculos atunci cand se iau in considerare efectele nicotinei, o alta substanta nociva ce se gaseste in fumul de tigara.
La examenul fizic, medicul poate descoperi diverse semne sau conditii asociate cu fumatul. Aceste semne includ:

colorarea maro a dintilor, degetelor sau unghiilor
aparitia prematura a ridurilor
mirosul tipic fumatorilor
tuse cronica, care produce sputa groasa verde - un semn care poate indica prezenta emfizemului.
Nu stiu sigur, insa nu mai fuma pentru ca organismul sa se "reimprospateze".
Mult Succes.

| MorenytaShuttUp a răspuns (pentru AlexandruHS):

Dupa o singura tigara nu apar aceste semne.winking

| MorenytaShuttUp a răspuns (pentru AlexandruHS):

Doar daca faci analize special pentru a afla daca fumezi (ex: raze la plamani si probe de sange). Dar cam greu sa se simta dupa o singura tigara. Daca ai mai fumat si in alte zile sau fumezi de mai mult timp se va observa sigur.winking P.S. NU MAI FUMA, ESTI INCA MIC/A SI O SA TE DISTRUGI!

| Borcan500 a răspuns:

Nu stai linistit eu fumez de la 12 ani, si pe la 15 am avut o bronsita, m-au ascultat la plamani, mi-au facut raza, analize si eu m-am sperita ca o sa is de seama mai ales de la raza, da nici pomeneal de asa ceva. Deci stai linistit ca nu o sa se vada la analize.