| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte disperat sa imi gasesc si eu o prietena (sincer, as prefera una urata si tocilara decat pe cea mai populara si atragatoare fata din cauza ca sunt o fire extrem de geloasa). Insa de fiecare data cand incerc sa abordez o fata, fie sunt ignorat, fie mintit (adica serios, m-am saturat sa aud de atatea ori fraza "scuze nu am timp sa vorbesc acum dar promit ca iti scriu mai tarziu" si sa nu mai scrie, fie luat la misto. Am copilarit in umbra minciunii, nu aveam prieteni mai deloc (si nici acum nu am), eram zilnic tachinat de colegi pentru ca eram o persoana care si-ar fi dat painea de la gura ca sa aiba altul ce manca si care nu raspundea la provocari cu violenta. Si de aia am ajuns sa nu mai am incredere in nimeni (nici macar in familia mea).

Cum spuneam, de fiecare data cand intru in conversatie cu o fata primesc acealeasi raspunsuri: ori seen (sau nici macar), ori scuze ca nu poate vorbi acum dar imi scrie ea, ori alte minciuni (tind sa cred, orice scuza ar fi, ca incearca sa ma minta ca sa scape de mine). M-am saturat de chestia asta! Nu sunt o persoana foarte sociabila (adica nu ma prea pricep sa socializez, neavand prieteni am ramas mai putin "dezvoltat" pe latura asta si incerc sa evit sa fiu random) si nici nu prea imi place sa fac "small talk". M-am saturat sa tot incerc sa fac cunostinta cu persoane noi, sa ma prezint la nu stiu cate ca apoi sa nu mai stiu ce sa vorbesc cu ele a doua zi.
Am incercat si pe tinder, dar mi-am facut mai multi nervi pentru. ca am dat de toate panaramele acolo.
Dati-mi un sfat, ce sa fac in privinta asta? Cum as putea sa fac sa imi iasa, macar o data, o relatie cu o fata? (sincer sa fiu, nu imi doresc sex, vreau doar o relatie cu o fata care sa se comporte frumos cu mine) Ma simt foarte aiurea din cauza asta si de multe ori gandul asta nu ma lasa sa dorm. Si, mai ales, pe unde as putea-o gasi? (asta stiu ca suna a replica de tanar simpatic de 45 ani care isi cauta jumatatea pe sentim3nte ro, dar nu am stiut cum sa o formulez altfel).
Daca cumva vi se pare aiurea ce am scris aici si fara sens, e din cauza ca acum m-am trezit. Va dau funda, sigur.

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lasa-te mai lejer!
Intelege ca, asa cum cauti tu o partenera cat mai buna pentru tine, asa si fetele isi cauta parteneri cat mai buni pentru ele!

Femeile sunt ca ciupercile: sunt multe, sunt peste tot, unele gustoase, altele neutre, dar si multe otravitoare.
Daca vrei sa culegi ciuperci cu masina in viteza, ai slabe sanse sa-ti gasesti. Trebuie sa cobori, sa le studiezi, sa le identifici dupa caracteristici si - cel mai important - sa nu consumi din cele otravitoare, care-ti manca viata.

Si ciupercile, si femeile au mediul lor, unde "cresc". Trebuie sa le cauti pregatit si la locul potrivit.

Niciodata nu poti sti cand dai de femeia potrivita, tocmai acesta fiind frumusetea "jocului".

Nu cauta si vei gasi. Nu insista si vei fi apreciat...

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Cu disperarea asta nu o sa ajungi prea departe.
Si de vei ajunge,risti sa fi prea atent sa nu gresesti si asta va fi una dintre marile greseli.
Asta e singura ta activitate in viata? Sa-ti gsesti o prietena si apoi ea sa fie principala prioritate?
Cand esti refuzat o data,de doua ori sau chiar de trei ori,trebuie sa-ti pui niste semne de intrebare.
Undeva gresesti.
Exceptii sunt cand nu ai un aspect fizic ok,dar se poate imbunatati si aspectul fizic.
Stii ce imi place si apreciez la tine? Fata de altii incerci si asta conteaza.
Acum tu abordezi doar pe facebuck sau si face tot face?
Daca esti numai cu facebuck,as zice sa renunti.
Cand o tipa va fi interesata,iti va scrie ea si se va vedea prin entuziasmul conversatiei.
Daca incepe cu scuze,nu o mai baga in seama.
Doar nu stai sa te milogesti de ea.
Denota disperare asta,ca si problema ta, si asta e neactractiv.
Si lasa mediul online, axeaza-te pe realitate.
Pe facebuck mai merge, dar pe sentimente dai de disperate mai rau ca tine.
E logic ca au si ele o problema din moment ce au cont acolo.
O femeie ok se trezeste dimineata si deschide facebuck si are n like-uri si n cereri de prietenie.
Sunt cativa care se baga si in seama cu ea.
Cand pleaca de acasa e admirata si iar se gasesc cativa curajosi care sa se bage in seama.
Acum intelegi de ce sunt asa slective nu? Si intelegi ca uneori sunt prinse in alte conversatii de nu raspund.
Sau au treaba pur si simplu.
Sper sa reusesti, felicitari incodata ca incerci si nu te plangi doar.
Succes!

| theeternal a răspuns (pentru ROB3RT89):

Păi în real life nu știu cum. Mi se pare ciudat sa abordez necunoscute.
Și am și alte activități. Sunt student și 99%din timp mi-e ocupat de facultate și învățat. Deci nu am timp să hoinăresc. Și nu prea sunt dispus sa aștept pana cade din cer, ca nu o sa se întâmple.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru theeternal):

Se mai intampla sa vina ele la tine,dar foarte rar se intampla asta.
Nu trebuie sa hoinaresti,abordezi din mers.
Find sutudent, ai destule oportunitati.
Fa-ti prieteni, iesi des.
Prin intermediul lor cunosti persoane noi, evident si fete.
Daca nu ai iesit pana acum din zona de comoditate, ar cam fi cazul sa o faci.

| theeternal a răspuns (pentru ROB3RT89):

Merg la evenimente dar nu prea am timp de nimic în ultima vreme. Party - urile și ieșitul în club nu îmi plac. Iar sa abordez asa pe strada mi se pare dubios.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru theeternal):

Atunci plange-te in continuare!

| RAY a răspuns:

Si alea asa zis urate cum le numesti tu te resping? personal si eu urasc oamenii disperati, enervanti, sacaitori, grabiti pamantului

| T0T a răspuns:

Păi întrebarea mea e de ce ești așa disperat pentru asta? Disperarea ta nu îți face bine. Fetelor nu le plac băieții disperați și de asemenea fiind disperat înseamnă că îți limitezi standardele și după vei regreta când vei da de o scorpie și o vei accepta. Adică stai, tu ai 45 de ani? Uite ce e, tipelor le plac băieții aventuroși, ăia răi și tupeiști și rebeli de obicei. Tu nu pari genul. Pari plictisitor și mai ai și 45 de ani și mai ești și un disperat ce ar accepta orice. Ți se pare că o tipă caută asta? E normal ca la vârsta ta să vrei doar o parteneră ca să îți mai ocupi timpul cu ea, să nu fii singur, însă încearcă să ai o atitudine mai puternică. Eu ca băiat nu aș sta cu o tipă disperată, decât dacă am ce obține de la ea.

| theeternal a răspuns (pentru T0T):

Nu am zis că am 45 de ani (am abia 21 LOL). Am zis că replica pe care am folosit-o părea genul de replică pe care ar folosi-o unul de 45 de ani. (aia despre jumătate). Sper că ai înțeles acum.

| T0T a răspuns (pentru theeternal):

Ah am înțeles. Păi cu atât mai mult nu ai motive să fii disperat. Mă bucur măcar că te vezi destul de obiectiv și poate așa vei realiza mai bine unde este problema.

| Freya1 a răspuns:

Poate ca iti doresti prea mult un luctu si atunci pari disperat.
Nici o fata nu o sa accepte o persoana prea geloasa si posesiva iar daca tu spui asta de la inceput si te comporti ca a tare o sa fuga toate de tine asta in primul rand.In al doilea rand trebuie sa te gandesti ca orce om are nevoie de ceva ce sa i se potriveasca si merite asa ca nu trebuie sa iti scazi pretentiile doar pentru ca te gandesti tu ca nu poti sa aspiri la mai mult.Gaseste-ti o fata asemanatoare tie sau chiar una retrasa si incearca sa comunici cu ea lejer intai ca si prieteni apoi in timp propune-i mai mult ca daca esti disperat pe o relatie fata se sperie si fuge

| Clorox a răspuns:

E trist daca nu esti in stare sa-ti rezolvi singur problema, mai ales problemele de genul.
O fata niciodata nu ti-ar da ''seen'' daca ai fi frumos, ai avea bani sau ai fi cineva. Cel mai probabil esti urat, asta este motivul principal pentru care fetele te lasa cu ochii-n soare, vad ca stii sa scrii, ma uitam la asta petru ca multe fete te lasa cu vazut doar pentru ca nu stii sa scrii.
Nu ma pot gandi la altceva momentan, ah da. Faza e ca esti prost (Nu ma refer la prost, prost...) esti bun, asta e problema, cand ajuti oamenii pici de prost si te ia toata lumea in ras.
Iubirea niciodata n-o s-o gasesti pe site-uri sau pe nu stiu ce aplicatii, ai nevoie de prieteni cu care sa iesi, prietenii tai au la randul lor alti prieteni, prin prieteni faci cunostinta cu alti prieteni si tot asa, asa ai sanse mai mari sa dai de o fata care te-ar place pentru cine esti pentru ca te-ai vedea cu ea, nu doar text si nu mai stiu ce prostii.
Nu prea stiu ce sa-ti mai zic, e vorba si de caracterul tau, daca tu nu stii cum sa te comporti cu o fata asta te aduce intr-o lumina naspa, trebuie sa stii ce le place sa auda, sa stii sa le respecti.
Prima problema este ca ai cerut parerea noastra, gandeste-te putin, daca o fata te-ar place ar face-o pentru ca o atrage caracterul tau, nu ce zicem noi, degeaba iti explic eu tie ce si cum sa faci daca chestiile astea nu vin de la tine. Fii adevarat cu ele, daca nu te place inseamna ca nu-i fata potrivita si daca o face pentru cine esti cu adevarat inseamna ca ea e aleasa (In cele mai multe cazuri, avem si exceptii bineinteles).
Pe scurt daca nu ai viata sociala si nu ai cu cine sa iesi ca sa cunosti alte persoane o sa te manance singuratatea de viu.

| theeternal a răspuns (pentru Clorox):

Îți garantez că nu sunt urât. Prost, cu atât mai puțin. Și chiar am o personalitate interesantă, poți discuta cu mine o grămadă de subiecte. Problema e ca sunt foarte distant și nu știu sa încep sau să mențin o conversație.

| Clorox a răspuns (pentru theeternal):

Nu tu hotarasti daca esti urat sau nu, trimite-mi o poza in privat si-ti zic eu daca esti urat sau nu.
In fine, faza e ca trebuie sa inveti intr-un fel sau altul cum sa vorbesti si cum sa mentii o conversatie, eu am invatat din esecurile personale. E foarte, foarte mult de explicat.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

`sincer, as prefera una urata si tocilara decat pe cea mai populara si atragatoare fata` prin asta va rezulta voua ca are 45 de ani? Problema nu esti tu e normal sa socializezi cu ele dar nu este normal sa te lase cu seen probabil acest motiv este pentru ca nu sunt atrase fizic de tine sau probabil intelectual. Incearca sa te porti ca un domn si nu-ti pierde niciodata speranta sunt atatea fete tu trebuie sa le cauti iar cele tocilare nu prea ies din casa... Mult succes

Privind intrebarea ta pe o femeie o cuceresti usor dar o pastrezi greu, fetele sunt interesate si de cum arati si cum gandesti. Incearca sa-ti faci un caracter `elegant` o fata nu se cucereste in mediul virtual presupun ca ai incercat si real dar mai incearca, sa intalnesti fericirea dureaza doar 1 secunda

| theeternal a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am deja un caracter elegant, încerc sa vorbesc cât mai corect și mai frumos cu toată lumea. Ma și îmbrac elegant adică nu o sa ma vezi pe mine cu țoale de fuckboy pe stradă. Și ii știu pe alții care își tratează prietenele cu lipsa de respect. Și totuși, au succes.

| Iunix a răspuns:

Aite-mă pe mine peste 26 de ani...

| petitconseil a răspuns:

N-am nevoie de funda.Inteleg ca esti foarte gelos dar cu ce ocazie daca si asa esti singur? Poate ca fetele alea care incerci sa vorbesti tu cu ele simt gelozia ta aiurita si nu vor sa se complice.Gelozia e o boala urata tare, nici unei femei nu ii place un barbat extrem de gelos care sa o urmareasca mereu si sa ii stie fiecare miscare. Tine cont ca nimeni nu-ti apartine in totalitate niciodata.Fii si tu mai optimist, oricum nu gasesti o fata exact cand vrei tu, chiar daca acum esti disperat, n-o sa gasesti nimic la disperare.Mai bine zi si tu asa ''cand o fi o fi si gata''.Si fii mai putin insistent, incearca sa vorbesti cu fetele in limita normalului, adica intrebari banale,''ce faci?''esti bine?''ce ai mai facut? ''e posibil sa ne cunoastem mai bine?'' chestii de genul.Succes!

| Mari03 a răspuns:

Fiecare fata are propriile "criterii". Insa cam nici o fata nu este atrasa de disperare si persoane demne de mila. In primul rand consider (poate gresesc) ca nu este important sa ai ca iubita o fata, ci sa ai ca iubita exact fata de care esti indragostit. Pur si simplu trebuie sa fi pe placul ei ca sa fie cu tine. Dar ai grija ca e cu 2 taisuri. Pentru ca o persoana care te iubeste cu adevarat nu va vrea sa te schimbi