| OhGodWhy a întrebat:

Ma simt gol, simt ca nu mai stiu ce sa fac.Sunt prins intr-un cerc nonstop de munca somn si iarasi munca.Altceva nu fac,adica nu am timp sa fac.
Nu am prieteni,nu am iesiri noaptea sau ziua,cand am si eu un pic de timp liber ba il petrec pe calculator ba am treaba prin casa.
Nu stiu cum sa fiu social, sau sa-mi fac prieteni cu aceeasi interese.
Nu-mi place sa ies afara prea mult, sau sa socializez prea mult.Imi e rusine cateodata sa incep o conversatie cu o fata care-mi place.
Cred ca cauza este meiul in care am crescut.Traiesc intr-un satuc cu 4000 si ceva de locuitori, si de cand ma stiu oamenii au fost rautaciosi si invidiosi pe noi, adica familia mea pentru ca am reusit prin munca grea nonstop sa avem magazine care merg bine plus alte investitii.La scoala am fost tot timpul tachinat si hartuit de copii care tot timpul voiau sa ma enerveze si sa ma fac sa sufar.Plus ca am fost de cand ma stiu mai rusinos si foarte usor de enervat.Mai a fost si ca tatal meu a avut un obicei sa urle pentru orce greseala char si daca nu era a mea la mine, si mereu mi-a fost frica sa incerc ceva nou sau pur si simplu sa fac ceva singur.Pentru ca tot timpul au fost restrictii si certuri in familie.Nu spun ca nu-l iubesc sau ca el nu ma iubeste.Dar mereu a fost teama asta de a nu face ceva gresit care sa-l faca nervos si sa ma certe in fata lumii si sa ma faca de rusine.As putea scrie o carte intreaga dar nimeni nu va citii.
Multumesc celor care au citit pana aici.
Intrebarea finala este ce sa fac cu viata mea.Imi doresc sa fi fost o alta persoana sa am o alta personalitate, sa nu duc lipsa de tupeu si curaj in a face ce vrea.Nu am fost niciodata in tara asta mai departe de 200-300 de km distanta.Nu sunt prea trecut la 20 de ani.Si nu stiu catre ce sa ma drept.
Nu-mi place afacerea familiei pentru ca este o munca continua, care daca incetezi s-o faci pentru o saptamana dai faliment.Deci nu stiu daca voi reusi vreodata sa fac ceva in viata.

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
de ce nu te multumesti cu ceea ce ai? esti sanatos? ai maini/picioare/ochi/urechi..deci esti sanatos si existi, pentru asta ai trebui sa multumesti bunului Dumnezeu si parintilor tai. daca esti major, detaseaza-te de parinti si incepe-ti o afacere/o slujba care sa iti capteze atentia si sa iti dea satisfactie ca traiesti..esti major, vorbeste cu a ta familie si cerele un sfat/o indrumare..de ce toti cei care au posibilitati financiare se plang? ai facut foamea? stii ce inseamna? ai umblat dezbracat/peticit? cred ca totuyl este in mintea ta si ca trebuie sa te controlezi..nimai tu poti sa faci ca totul sa dispara din mintea ta si sa o iei cu inceputul.
descatuseaza-te in fata cuiva/vorbeste cu un preot/cu mama/tata/frate.
O zi frumoasa sa aihappy

Răspuns utilizator avertizat
| caramela a răspuns (pentru jimmiesrustled):

Ai dat de inteles ca ai de toate dar totusi nu esti impacat...era vorba sa te simti multumit cu ceea c e ai ..ca nu duci lipsa de nimic, oare daca nu aveai aceste facilitati, ce mai ziceai? oare te mai plangeai? si nu trebuie sa fi ironic ca eu nu am fost..am cautat sa iti raspund asa cum am crezut de cuviinta.
O seara bunahappy

Răspuns utilizator avertizat
| caramela a răspuns (pentru jimmiesrustled):

Scuze..nu mai vede babahee hee totusi ai fost un pic acidwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Polaris a răspuns:

Fugi de rutină. Rutina înseamnă putrezire și moarte. Fugi cât mai ai timp.
Mulți se mulțumesc cu genul ăsta de viață mediocră și liniștită.
Tu nu ești mediocru.
Și citește. Cititul e mai productiv decât munca.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Welcome to the club!
Nu ai ce sa faci, pur si simpu asa esti tu, asa sunt si eu.Dar din fericire, eu am renuntat sa mai gasesc solutii, sunt prea slaba pentru a ma lupta cu asa ceva.Gaseste-ti fericirea in munca ta.
Si daca gasesti vreun leac, sa mi-l spui si mie.

| OhGodWhy explică:

Scuzati greselile de gramatica!

| Bogdan1986 a răspuns:

Salut,stai linistit si eu sunt cam in aceeasi situatie ca a ta, diferenta este ca eu am 27 de ani si oricat as incerca sa stabilesc o legatura cu cineva nu reusesc, o vreme m-am strofocat sa gasesc o explicatie dar pana la urma am abandonat.Intre timp,daca tot am o viata asa monotona am zis ca macar sa fac ceva ce-mi face placere,asa ca pe langa munca-casa,munca-casa,am inceput sa exersez la orga,cant melodii usoare care mie imi plac,ma uit la filme pe net(si nu dinalea...laughing si in principiu continui sa traiesc...ah si mai e ceva,am inceput sa-mi fac rugaciunea seara.Din cate imi dau seama este o problema cu increderea in cei din jur si de aceea ducem o viataedentara, antisociala, etc. Sfatul meu e sa te apuci de o activitate care sa-ti faca placere si sa uiti ca viata asta e atat de nenorocita cu unii ca noi, in timp ce altii sunt satui de femei, chefuri si altele si sa te accepti asa cum esti.Probabil cintr-o zi o sa iasa soarele si pe strada noastra.Mult succes!