| AlexandruMarian2000 a întrebat:

Sunt indragostit de foarte mult timp de o colega de clasa.Mentionez ca sunt clasa a X A si imi place de ea de cand eram a IX-a.Anul trecut mereu cand vroiam sa ajung acasa mergem cu ea pe drum, discutam, mai ieseam prin parc si alte locuri, dar nu am avut curajul sa ii spun ce simt pentru ea.Cand a venit vacanta nu o mai puteam vedea, asa ca i-am zis prin mesaj ca o plac iar ea a aspus ca trebuie sa ramanem prieteni.Cand am inceput a X a si am vazut-o pentru prima oara mi-a zambit si ne-am imbratisat dupa care ne-am dus intr-un parc(ea a propus) si am discutat despre ce am facut in vacanta etc. Vreau sa zic ca nu pare distanta cu mine :vorbim, ne imbratisam si tare mult as vrea sa o sarut(sunt un baiat "cuminte").
Credeti ca as proceda corect facand asta?
Multumesc pentru atentie si ca ati citit "romanul" scris!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, n-o face, e evident ca ea nu te place in felul ala. Ea doar spera ca puteti ramane exact la fel cum ati fost si anul trecut. Probabil aia e si prolema ta, esti prea cuminte si nu se creeaza scanteia aia. Nu zic ca nu e bine sa fii cuminte, din contra, dar trebuie s-o si provoci un pic, sa o faci sa-ti duca putin dorul, sa simta ca lupta pentru prezenta ta.

| CreepyCrow a răspuns:

Chiar ai fi prost daca dupa ce ea ti-a spus sa ramaneti prieteni tu ai saruta-o. Apreciaz-o acum cat inca iti este prietena apropiata si controleaza-ti impulsurile altfel nici prietena nu o sa-ti mai fie

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-o cu inceputul si intreb-o dac avrea sa fie prietena ta si dupa aceea o saruti!

| Deaad a răspuns:

Prima greseala este ca i-ai spus asta prin mesaj.
Greseala capitala pe care am facut-o si eu(dar nu in circumstante normale, nu i-am spus-o din proprie initiativa si nu am folosit mintea, m-am luat dupa instincte si un impuls de moment).

Cand e vorba despre chestiile astea, nu i le spui virtual! Intotdeauna fata in fata.

Si a doua greseala:
Niciodata sa nu fii sigur ca te place.
Nu ai de unde sa stii.
Asta am crezut si eu si nu a fost deloc asa.
Asa ca asteapta-te la un refuz cat casa.
Pentru ca daca nu iei in calcul asta si mai e si prima chestie de genul, vei cadea psihic.Desi si asta este intr-un fel bine,pentru ca asa inveti din greseli si te face mai puternic.

Eu,spre exemplu, nu am vrut sa ascult sfaturi si daca le ascultam nu le dadeam importanta.
Voiam sa fac eu si numai eu ceea ce credeam ca e bine.
Bineinteles, a dus la esec si la depresie, dar am invatat din greselile numeroase pe care le-am facut.

Eu deja ti-am dat sfaturi.

Fa dupa cum consideri ca e bine.

Daca vrei sa o saruti...
Dar asteapta-te la o palma, la un refuz sau la un moment foarte rusinos.

| Mussette a răspuns:

Daca tu simti asta, sarut-o.
"Dac-o rupi, se ofileste
Dac-o lasi, ti-o rupe altul. "