| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Sunt slaba, stiu asta, dar nu vreau sa mi se spună pentru ca pur si simplu mă doare. Am fost la bunica si ea mi-a spus ca sunt slabuta și m-am supărat. Și mi-a zis ca sunt schimbata, ca am ceva. Ideea e ca nu ii mai suport. M-am saturat sa primesc fiecare apropou, jigniri cu zambetul pe buze, sa ma prefac ca nu înseamnă nimic. Eu nu i-am spus ei ca are tatele pana la buric si pare mai batrana cu 10 ani fata de varsta reala. Bunicii mei zic sa ma duc la ei, sa ma descoase, sa le zic ce fac si apoi sa ma judece sau sa strambe din nas. M-am saturat sa le zic oamenilor ce fac sau ce vreau sa fac pentru ca lor nu li se pare nu stiu cum și stramba din nas, iar mie mi se face scarba si imi pierd din elan cand le vad fetele alea turtite de tren.
In fine. Daca un om e gras, slab, cu nas mare, pitic, urecheat, cu acnee, noi trebuie sa le spunem acel lucru? Fix lucru asta trebuie sa i-l spunem prima data cand il vedem? După am auzit-o spunand ca nu ii place cum arat, ca ce mi-am facut de mancare, dar asta nu mi-a zis in fata.
Dar tot am fost numita instabila mintal, ca nu trebuia sa ma supar. Oare sunt eu batuta in cap, handicapata, proasta ori oamenii astia pur si simplu nu gandesc?

Răspuns Apreciat de Editori
| HelpingHands a răspuns:

Tu ești revoltată, reacționezi la remarcile lor! Pur și simplu, dacă un om are un punct de vedere asta nu înseamnă că acela este adevărul despre tine! Înțelegând că există puncte de vedere și nu adevăruri absolute, vei putea să accepți o parte din ceea ce se zice pentru că unele aspecte sunt adevărate, iar cealaltă parte să n-o bagi în seamă. Neadevărul nu trebuie să te jignească. Mie dacă mi-ar veni acum un extraterestru verde și mi-ar spune, ce urât sunt, de ce m-aș supăra? L-aș întreba de ce zice asta, aș fi curios să aflu punctul lui de vedere, ca să văd cât adevăr e în el. Așa trebuie să faci cu orice jignire! Ia-le ca pe pure constatări! Poți afla ceva din ele! Mai pe scurt:

Jignirile sau laudele sunt pure constatări!

| anonim_4396 explică:

Dar asta e adevarul, sunt slaba. Nu contest. Asta au spus si ei, asta e adevarul, deci nu ar trebui sa ma doara. happy Supeer...

18 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Odată ce am slabit, replica asta o aud și eu.
Este chiar enervant, chiar și pentru o persoană care a avut la un moment dat kg în plus. Nu pentru că sunt complexată, dar este aiurea să repete ceva ce știu deja.
Interesant insă faptul că, dacă ar fi să îi spui cuiva că este gras, atunci s-ar considera ca fiind o jignire, invers nu.
Este greșit să amintești de așa zisele minusuri ale unei persoane. Însă, există persoane care o fac.
Pur și simplu, nu le acorda atenție. Nu are rost să te incarci negativ de la niște remărci nesemnificative.
Farmecul unei persoane nu constă în încadrarea într-un anume tipar, ci în a se iubi, accepta și individualiza, respectiv de a scoate tot ce este mai bun din noi.

| troleibuz a răspuns (pentru Ofiintă):

Intr-adevar. Cand aveam cateva kg in plus, oamenii se fereau sa spuna orice despre greutatea mea. Uneori chiar imi spuneau ''nu esti gras, esti pufos'' cu toate ca eram aproape obez. Cum am slabit, toata lumea imi atrage atentia si se ingrijoreaza pentru sanatatea mea. Cu toate ca acum am un stil de viata foarte sanatos. Uneori persoanele slabe sunt dezumanizate pentru ca exista proasta asta idee ca daca esti slab, ai mai multe avantaje pe plan social, poti sa devii model si alte prostii.

| Ofiintă a răspuns (pentru troleibuz):

O persoană care alege să slăbească, o face pentru ea, prin urmare, aceasta nu simte nevoia de remărcile celor din jur.
Niște dudui imi repetau excesiv faptul că am slăbit. Devenise enervant, chiar și pentru o persoană care nu a făcut vreodată tam tam din greutatea pe care o avea, fie că eram mai plinuța sau mai slăbuță.
Trecuse o perioadă de când am slăbit, așa încât, nu mai era vreun element de noutate. Ce să vezi, ma intalnesc cu respectiva și incepe iar se se lege de greutatea mea. Imi zice că nu intelege cum reusesc să tot slăbesc. O spunea de parcă lunar pierdeam kg laughing
În esență, ele erau deranjate de faptul că am reușit să slăbesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca un om e gras, slab, cu nas mare, pitic, urecheat, cu acnee, noi trebuie sa le spunem acel lucru? Nu, dar așa fac copii mici de 5 ani, și oamenii prost crescuți.
ori oamenii astia pur si simplu nu gandesc? Exact, ei nu gândesc, că nu au cu ce. Așa că este bine să ții cont de asta, și să nu iei în seamă cele spuse de cei ce nu gândesc, indiferent cine sunt ei, bunici sau nebunici.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asa sunt babacii. Atat inteleg, atat vorbesc. Nu au bun simt.
Pe vremea lor, copiii nu primeau respect deloc, iar adultii "aveau dreptate" indiferent cat erau de prosti.
Poti fi rea cu ei, atunci va fi distractiv. Nu ii lasa sa ti se urce in cap.

| Superior a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu generaliza. Bunicul meu e un om super, mereu o dam in discutii faine la bauta big grin

| zurick a răspuns:

Hey happy
Perfect de acord cu tine, aspectul fizic al unei persoane ține de persoana respectivă care își cunoaște corpul și dacă se accepta așa cum e, e perfect pentru mine.
E normal să te superi, însă nu știu cât te ajută, pentru că ei au trecut de vârstă la care își mai pot schimba cu ușurință mentalitatea. Dacă continui să te superi, ție îți faci rău, nu altcuiva deși da, e perfect normal să te deranjeze.
Ai grijă să nu o dai într-o tulburare de alimentație din cauza a celor spuse.

| Dismally a răspuns:

Unii oameni sunt lipsiti de bun simt dar nici tu nu trebuie sa te superi din atat, o faci pentru ca este un lucru care te deranjeaza la tine. Daca iti spune cineva ca esti fata te superi? Sau ca ai parul blond spre exemplu? Nu cred, asa ca n-ar trebui sa te agiti asa pentru atata lucru, e greutatea ta, parerea celorlalti despre ea este irelevanta.

| Emma30555 a răspuns:

Important este ca tu sa te placi și sa te accepti asa cum ești. Trebuie sa lucrezi la personalitate și eventual sa cauți mereu haine care sa îți vina bine, sa te avantajeze. Majoritatea fetelor și femeilor vor sa fie mai slabe. Bunica e bătrână, lasă tu de la tine, ea în fond ține la tine și nu realizează ca tu ești asa sensibila...

| Sophieka a răspuns:

Buna

Pur si simplu oamenii astia gandesc limitat...Sunt batuti in cap.

Am avut si eu parte de trairile acestea ale tale in copilarie... Eu eram aia slaba, si restul umflati si femeile cu tate pana aproape de buric.

Ei sunt persoane nerealizate, care au trait in mediocritate si cauta sa se mandreasca cu ceva in viata prin ceilalti...Iar tu fiind fiica respectiv nepoata lor... Cauta sa ajungi cine stie ce mare ministra / directoare / doctorita, care arata perfect si gandeste si traiesti in stilul in care ei ar vrea.

Ei bine, ce nu stiu ei, ca n-au de unde, e ca asa nu se poate...

Daca e sa fi intr-o functie "importanta", atunci va fi pentru ca tu iti doresti cu adevarat... Esti copil sau tanara si inca nu stii ce vrei de la viata, ca n-ai cum, la o varsta frageda si lipsita de experienta si maturitate.
Dar ai toata viata sa alegi ce vrei sa faci, sa schimbi ideile, planurile, drumul si sa fi asa cum iti place.

Eu cred ca ai putea sa dai drumul si sa le spui ce gandesti, si sa incepi sa raresti vizitele la bunici ca nu merita.

Chiar daca iti e ruda, nu inseamna ca trebuie sa ii suporti toata viata... Unii au niste rude, de nu le mai trebuiesc dusmani sau pe altcineva care sa ii streseze suplimentar.

Tu iubeste-te pentru ceea ce esti si nu te lasa injosita de niste oameni care sunt jos... Ei nu au cum sa te ridice pe tine, nu au cum sa te sprijine, pentru ca ei sunt jos si incearca sa te coboare la nivelul lor.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ești doar sensibila. Sunt convins că bunicii nu-ți spun in nume de rău sau cu scopul de a te jigni. Pe timpuri, femeia grasa - "trăia bine", iar aia slabă "trăia rău cu bărbasu", (am auzit chestia asta acum ceva timp, tot undeva la tara laughing ) probabil de aici vine 'judecata' bunicii.
Cât despre aspectul fizic? Contează să fii sănătoasă și să-ți placă ce vezi in oglinda.

| Superior a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Femeia slaba cu thick thighs e cea mai sexy.

| yooshi a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Efectiv incetati sa invalidati sentimentele oamenilor.Nu e "sensibila", bunica ei e un om oribil pentru ceea ce spune si face, nu conteaza ca ea crede ca nu o jigneste.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru yooshi):

Foarte Adevărat ce zici

| troleibuz a răspuns:

Nu esti batuta in cap, handicapata sau proasta.
Orice lucru care ti se repeta de prea multe ori devine agasant.
Important e sa te placi tu. Restul... cati oameni, atatea pareri. Neimportante.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Uni oameni așa sunt ei judecă nu ai ce face in privința asta așa sunt ei ăsta este felul lor de a fi trebuie sa intelgi că ori cât de mult te vei chinui și vei Răbada cu așa oameni va fi in zadara nu vei putea săi faci sa intelega ca nu este normla ceai ce spune-i ei și fac Dar exista o soluție foarte buna poți sta departe de așa oameni iar in felul asta nu vei mai fi judecată de oameni ăștia deplasați ai grija de tine nu mai pune la suflet și inima nu-i mai lua in seamă lăsai sate judece sate jignească înjure cât vor ei el vede totul el nu doarme Nicidoata happy

| Saiko10 a răspuns:

Iti pasa mult prea mult.

| TheDarkDragon a răspuns:

Atata timp cat tu esti ok cu felul cum arati, si esti sanatoasa, e problema ta ce faci cu fizicul tau, iar daca nu iti convine cum arati, poti lucra pentru a ajunge la o schimbare. Acum in legatura cu bunicii tai... Depinde si de felul in care iti fac aceste remarci. Poate sunt doar ingrijorati si iti vor binele, dar in cazul asta ar putea vorbi frumos cu tine, si daca ar sti cum sa vorbeasca nu cred ca ar ajunge sa te jigneasca. Daca atunci cand ei vb cu tine despre subiectul asta o fac intr-un mod jignitor, spune-le pe fata ca e strict problema ta si faci ce vrei, iar daca nu inteleg de buna, evita sa te mai vezi cu ei, eu cel putin asa as face. Ideea e ca in Romania foarte multa lume nu a evoluat prea mult pe plan intelectual, iar mai ales batranii (nu generalizez, dar o buna parte din ei) au niste fixuri de care nu pot scapa, si nu realizeaza ca lumea nu e doar alba-neagra. In acest caz in perspectiva lor daca bagi in tine ca animalul = voinic si sanatos, daca nu bagi in tine = esti parlit vai steaua ta, dar nu realizeaza ca in unele cazuri ceea ce lor li se pare ca e bine, poate cauza mai rau, sau ca pur si simplu oamenii sunt diferiti. Poate asa ai tu metabolismul, pur si simplu mancarea multa nu te ingrasa. Deci, ori te impaci cu ideea ca asa sunt ei, ori pui tu piciorul in prag si te iei de ei (nu sa faci scandal sau ceva, sa le explici frumos situatia), ori ii eviti pe cat de mult posibil.

| DenqOO a răspuns:

O sa ai timp sa te ingrasi stai linistita. Nu ii mai baga in seama. Cati ani ai?
Nu, marea parte nu gansesc. Si cand o sa mai pui niste kg pe tine or sa iti zice "Ce te-ai ingrasat asa"/

Era o poveste o familie avea un cal
1. mergeau toti 3 pe langa si lumea zice, uite ce prosti sunt nu merge nici unul pe cal
2. se pune sotia, lumea zicea, uite ce sclav e sotul
3. se pune sotul pe cal, ce lispa de cavalerism din partea sotului.
4 se pune copilul, ce copil razgaiat si obraznic de nu ii lasa pe cei batrani pe cal

Concluzia este ca niciodata nu o sa poti sa ii multumesti pe toti din jurul tau

| yooshi a răspuns:

Bunica ta e un om oribil.Nu e vina ta, daca esti sanatoasa e perfect, sentimentele tale sunt valide!
Nu e gresit sa gandim ca unii oameni sunt urati, sau sa ii criticam in mintea noastra dar daca spui unei persoane asta, imi pare rau dar esti de ultima speță. Unii oameni trebuie sa invete sa isi pastreze parerile pentru ei, mai ales daca nu au fost intrebati.

| Glenky a răspuns:

Asta e logica batranilor din Romania. Nu trebuie s-o iei in seama pe bunica ta. Ei inca cred ca obezitatea reprezinta sanatate desi aduce atatea afectiuni cu ea.

| Lauramee a răspuns:

Sa nu ti pese..asta trebuie sa fa ci

| Claudiu_Clau_1984_gIBZ a răspuns:

Nu gandesc

| Elena1432567890875 a răspuns:

Și mie îmi spune mama asa. Și pe mine ma deranjează, eu nu as putea sa spun vorbe legate de aspectul fizic al cuiva, ma gândesc sa nu supăr. Dar mai bine slaba decât grasa. Dar indiferent de greutate, sufletul omului trebuie sa conteze. Ai grija de tine și nu te mai consuma pentru asta.