| TommyVercetti a întrebat:

Am fost inactiv in aceasta comunitate de ceva timp.Astazi doresc sa va cer sfatul in legatura cu una din problemele mele.
Tocmai am terminat clasa a 8-a.Am inceput din nou sa am probleme cu parintii mei, care mi se par foarte aroganti.Mama mea dintotdeauna s-a purtat urat cu mine, mai ales cand venea acasa de la serviciu.Intr-adevar,uneori se purta destul de ok, insa foarte rar.Este foarte egoista.Stiu ca are un venit mare, chiar daca nu e tocmai treaba mea.Nu am alti frati sau surori, motiv in plus pentru care ar trebui sa-mi mai cumpere cate ceva.Mentionez ca aceasta a promis ca daca voi lua note mari la examen,imi va cumpara un calculator(in acest moment folosesc un laptop vechi luat tot din banii primiti de la rude mai demult).Am obtinut note mari, iar mai mult ca sigur voi intra la prima mea optiune si totodata la un liceu foarte bun.Aceasta nu s-a tinut de cuvant,mai mult de atat,a inceput sa ma acuze pe nedrept.Aproape mereu vine nervoasa de la serviciu si incepe sa tipe la mine.Ii spune tatalui meu ca am sarit la ea la bataie,desi ea m-a strans de gat si a dat cu facaletul in mine pe motiv ca am tinut-o de maini(exact,doar o tineam de maini sa discut cu ea, deoarece ma scotea din sarite cu aberatiile ei). Tatal meu a intrat in concediu de ceva timp si a inceput sa bea si sa dea in mine.Acum,chiar si cand nu este beat,ii tine apararea mamei si se poarta urat cu mine:ma injura,ma loveste fara motiv.Tin sa mentionez ca banii tatalui meu ajung tot la mama.
In ziua cand am primit CD-ul cu pozele de la banchet,cei doi s-au avantat repede asupra lui, desi i-am rugat sa astepte putin.Mama mi-a spus ca m-am facut de ras dansand,desi cu totii dansam la fel.Te pomenesti ca noi in loc sa invatam pentru examen,trebuia sa invatam cum sa dansam! Si asa,a venit astazi in camera mea,a inceput sa se lege de mine si pe motiv ca ma uitam cu ochii in multe parti,insa e normal sa admir locul in care eram(e vorba de restaurantul in care ma aflam la banchet),doar nu sa stau ca un robot.
As dori un sfat din partea voastra,preferabil si din partea unei persoane care se afla intr-o situatie asemanatoare cu a mea.Mi-ar placea sa comunic cu voi si in privat,m-ar ajuta.
Nu am vrut s-o lungesc,deoarece am crezut ca este indeajuns pentru ca voi sa puteti intelege situatia in care ma aflu.
P.Stonguearintii nu au inceput sa se poarte asa de curand,dintotdeauna au fost violenti cu mine,insa acum,in loc ca situatia sa se imbunatateasca, s-a agravat.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pleaca de la nebuni daca stii ca inveti bine poti locui intr-un centru adoptiv de minori si cand vei fi adult o sa te poti stabili mai bine

| justanotheruser99 a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine, nu am fost niciodată intr-o situație asemănătoare, dar cred ca in locul tau as vorbi cu psihologul scolii/ liceul in legătură cu situația asta, el te-ar putea sfătui mai bine. Sau chiar l-aș ruga sa poarte o discuție cu părinții tai, poate reușește sa le deschidă ochii sa vadă si ei cat de mult greșesc.
In orice caz, daca se întâmpla situații de genu, cel mai bine ar fi sa ii eviți sau sa nu ii bagi in seama decât când e strict necesar.
Sau, nu stiu daca va da roade ați putea face terapie de familie, sa discutați de ce acționează violent, sau poate există stres la munca si ai tai își varsă nervii pe tine, dar in orice caz ai putea vorbi si cu rudele.
Daca situația continua sa se inrautateasca eu as suna la protecția copilului. M-as muta la rude cum ar fi bunicii si mi-aș face mai multe hârtii prin care sa îmi primesc alocatia si pensie alimentara si de intretinere de la părinți.
Orice ai face succes, sper ca te-am ajutat! happy

| TommyVercetti explică (pentru justanotheruser99):

Iti multumesc pentru raspuns.Chiar am incercat sa-i evit, sa-mi vad de treaba mea, insa chiar azi au venit la mine si au cautat scandal.In situatii de genu', chiar nu mai stii ce sa faci...Ma ameninta ca pleaca in vacanta fara mine, insa chiar mi-ar face o bucurie!

| Valentinaldoilea a răspuns:

Uff, greu.
Tatal tau, de ce a inceput sa bea? Discuta in particular cu el despre aceasta probema. S-ar putea sa fie neintelegeri intre ei si, din pacate, totul sa se descarce pe tine. Daca tatal tau va intelege ca nu e bine ca tu sa platesti "oalele sparte" de ei, situatia se va indrepta. Insa, va trebui ca tu sa ai multa rabdare in dicutia asta, iar el sa nu fie baut. Pentru inceput, nu-i pomeni de calculator. Lasa-i sa se calmeze.
In orice casa, femeia e "ministru de finante" pentru ca ea tine toata gospodaria. Si daca tata mai cheltuie si pe bautura... e normal sa i se ia banii.

| Theodora292001 a răspuns:

Sunt o gramada de copiii in aceeasi situatie cu tine. Dar ideea e ca pe TPU nu e chiar atat de intim incat sa postezi chestii din astea, adica stiu ca au mai fost cazuri cand a actionat si protectia copilului prin intermediul site-ului. Eu iti recomand pur si simplu sa nu stai in preajma lor, sa incerci sa ii eviti, daca se poate complet. Daca ai nevoie de telefon sau laptop fa o intelegere cu ei, spune-i mamei tale ca trebuie sa incercati sa rezolvati fara cearta. Nu tipati unul la altul. Vorbiti incetisor. Daca chiar ai nevoie de un laptop, pune-i sa promita ca pana in data x o sa iti ia un laptop daca intri la liceul la care vrei. Stiu ca nu s-au facut inca repartizarile, deci mai ai timp.

| BossAlcool007 a răspuns:

Fără supărare frate dar ai niște părinți retardați, și ai mei mă mai cearta, uneori mă mai bat si mă pedepsesc(pedepsele sunt tot timpul spre binele meu), dar nu mi se întâmpla ca ție. Cred ca ai tai au un risc crescut de schizofrenie, mai ales mama. Eu îți sugerez să îi eviti pe cât posibil și dacă vezi ca situația se face si mai retardata, suna dracu la poliție sau la protecția copilului ca nu se poate așa ceva, suferi degeaba din cauza unor nebuni. Pace.

| ruxii12355 a răspuns:

Incearca sa le faci un bine astef incit sa dai impresia ca vrei "sa devii mai bun"( cu toate ca deja incerci din rasputeri sa ii satisfaci) si dupa acel "bine" vorbeste cu ei si incearca sa fii cat mai hotarat posibi( daca vrei poti sa si plangi putin). Imi pare tare rau de situatia ta, dar din pacate doar cu asta pot sa te ajut... succes!