| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Salut TPU.

Am la munca un coleg cu un an mai mare ca mine care s-a casatorit, a fost in concediu si acum s-a intors la munca. Cand a venit majoritatea colectivului i-a urat casa de piatra, eu cu inca 2-3 colegi (suntem foarte buni prieteni cu ala) i-am zis "condoleantele" de rigoare si din vorba in vorba se ajunge la capitolul viata, femei, etc etc si comentam putin (de dam o opinie mai bine zis) si situatia colegului nostru.

Prima opinie (Eu) : Bai ma bucur pentru el da, sa te legi la maini (insuratoarea asta), sa te faci sclav la banca pe 30 de ani (si-a luat si credit si casa) mi se pare aiurea. Naiba, are doar 24 de ani si e deja gata. Plus nevasta-sa e si "pocaita" stramba din nas daca aude vreun cuvant urat, e bisericoasa si e si primul cu care s-a bagat sub patura (ea a asteptat pana la casatorie sa faca ceva cu el, adica era virgina cand a luat-o). N-am nimic cu ea ca e de treaba ca om asa, dar eu unul n-as putea sa stau in asemenea conditii, nu ca as avea eu multe aventuri da sa ma leg de un om asa, sa fac credit cu ea, sa imi iau casa cu ea mi se pare exagerat. Mai bine stai cu cineva fara hartii, fara "obligatii" pentru ca pasiunea aia nu moare si daca iubesti pe cineva poti sa stai cu persoana aia si fara acte si inel pe deget care mi se pare o prostie si bani aruncati aiurea.

A doua opinie (X) : Nu-s de acord cu tine. Ce ai vrea, sa stea in chirie o viata? Si ce faci fara credit, in cat timp strangi bani sa iti cumperi casa? Omul a facut ceea ce este NORMAL si firesc cu viata lui, a trecut la nivelul urmator al vietii. Are casa, are rate la banca, masina, nevasta si pe urma o sa vina si copilul mai mult ca sigur. El isi doreste copil (baiatul a fost la casa de copii) mai mult decat iti inchipui si isi face situatia in asa fel incat sa fie el fericit si asta este.

Aici n-am mai putut si am intervenit : Bleahh, ma scarbesti cu mentalitatea asta de sluga la stapan. Omul e soldat bun, putea sa mai plece in misiuni si sa-si stranga bani, putea sa mai astepte dar asa s-a legat la cap si s-a irosit ca militar. El deja regreta insuratoarea asta, altfel de ce crezi ca intoarce capul dupa altele mai ca lumea decat ce are acasa si nici macar n-a facut un an de cand e legat, sa nu mai zic ca e prea lipit de ea adica daca se intampla ceva asta pune la suflet tot ceea ce nu trebuie sa faci in viata asta.
Spune si tu (Y) ce zici de toata "situatia" asta?

Y : Adevarul e undeva la mijloc la ce ati zis voi. Unele lucruri trebuiesc facute dar la timpul lor. Sunt unele etape ale vietii pe care putini le evita in viata asta sau le fac sub o alta forma. Totusi trebuie sa inclin "balanta" in favoarea nazistului (Eu). Daca de pe acu se uita la altele nu e ok plus pusul la suflet care este un mare dezavantaj. Si mai este o chestie pe care o stiu sigur : Femeia pana n-a trecut prin macar 2 nu se potoleste si la cum il stiu eu pe gagiu o sa intre in depresie la cat de atasat e de aia.

Eiii aici am cazut si eu si X pe ganduri daca e adevarat sau nu ce zice Y dar n-am avut timp sa dezbatem subiectul.

Voi ce parere aveti de situatie, cui ii dati dreptate?

39 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Mosotti):

Am vazut ca lumea "se plange " de modul meu de a povesti. Este ceva care nu e ok la el? Adica eu incerc sa explic situatia cu cat mai multe detalii si sa il fac pe cel care citeste sa vada actiunea asa cum a fost ea

| Emma30555 a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de oameni. Unii vor sa fie în rândul lumii, se baga în datorii, familie, responsabilității și tot tacâmul de foarte tineri, alții în schimb pun accent pe distracție, pe libertate pe lucruri mai superficiale din punctul de vedere al celor din prima categorie. Nici o categorie nu e de condamnat și nici o categorie nu are dreptate și poate nu în felul asta ajunge sa cunoască fericirea. Concluzia : indiferent de ce alegi, regreți sau alegi sa nu regreți nimic și trăiești viata asa cum vine ea.

| felixf a răspuns:

Situtaia e simpla, omul are o karma de ars, el o va arde iar voi veti sta si veti barfi relatia lui. Pana una alta de ce va pasa? El a ales una care este ca si el. Stii ce inseamna sa cresti intr-o casa de copii, sa nu ai iubire, sa stai in mizerie. Omul nu are educatie non rate, el a invatat totul mediul unde a fost. Ce puteti voi face pentru el. Sa va rugati pentru ei doi sa o duca bine si sa-i fiti prietene cand are nevoie. In rest daca d-zeu ii va deschide ochii in viitor atunci va avea un umar unde sa planga, pe al tau sau pe al prietenelor tale. Nu fiti rele cu el. Am lucrat personal intr-o casa de copii si nu cunoasteti multi ce inseamna accea viata. Nu v-o doriti. Bafta si nu mai barfiti ca omul are acum nevoie de energia voastra poziitiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru felixf):

Suntem toți băieți și militari pe deasupra. De ce-mi vorbești la feminin?

| Ajay a răspuns (pentru anonim_4396):

Pare o discutie intre niste țațe la colțul străzii. Cum a zis cineva mai sus, săteascăhee hee
De ce e relevant că ești militar?

| Mosotti a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Ai povestit f bine, daca lui i se pare aiurea cum spui, inseamna ca nu prea intelege ce scrii.
Eu citesc oricat, ca daca te int subiectul niciodata nu e prea mult, mai ales aia "aaa scrii mult", pai cand citeste o carte de 500 pagini nu e mult? Cand zice ca se scrie mult, inseamna ca nu ii int subiectul.

Dar aia care zic "se scrie mult", cand ii vezi in real, nu ii mai opresti din vorba cu altii.

Normal ca trebuie sa dai detalii.

| felixf a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu ai precizat ce sunteti. Asa a reisest din text.

| Freya1 a răspuns:

Sa ceri o femeie în căsătorie oferindui un inel e un gest drăguț si nimic deplasat.Doar ca nu e obligatoriu o data ce il dai sa faci si nunta. Daca te iei si legal sau nu, nu conteaza, adică nu prea are nici o importanta si daca nu sunteti nici unul pe interes nu se schimba nimic.

La faza cu casa într-adevăr, decat sa dai bani la chirie lunar mai bine plătești la banca si sti ca e a ta daca nu poti sa pui toti bani o data jos ca asta e viata.Ca faci creditul la 20 sau 30 de ani chiar nu conteaza, pentru ca o casa oricum iti trebuie.Plus ca daca e militar, cumva si salariul si pensia ii sunt asigurate si nu sta cu teama ca nu va avea cum sa puna bani jos.

Da, probabil sa te casatoresti deja la 24 de ani nu e tocmai o alegere buna.Probabil nu ai apucat să experimentezi tot ce ai vrut dar asta depinde de la om la om. Daca tu spre exemplu nu esti genul ce sa umble după femei, cunosti in mare tot ce tine de viata de burlac, sau ai facut pana la ani astea tot ce consideri tu ca e necesar ca sa te relaxezi si sa experimentezi, nu prea are importanta ca te casatoresti la la 24 de ani.Dar daca e genul de timp ce a luat-o pe aia doar ca a vazut ca e cuminte si a vrut sa isi aștearnă bine culcușul e aiurea.Pare genul de timp ce își crează o stabilitate acasa ca sa stie ca are unde veni, dar nu neapărat ca iubeste.Si atunci da,o va înșela, va fi nefericit si nemulțumit, isi va dori mereu altceva si va avea o viata tristă.

Iti faci o relație serioasă si copii doar in momentul in care esti sigur de ce vrei. Daca sti ca ea e femeia potrivita, ca asta iti doresti sa faci nu ca vrei tu sa ai un loc cald, sau sa faci ca fac si restul.

| ania a răspuns:

E o prostie ca daca iti iei nevasta virgina sigur te va insela.Y are dreptate.De aceea a creat Dumnezeu barbatii, sa isi asume raspunderea unei familii, sa isi protejeze sotia si copiii nu sa ramana adioescenti toata viata cum fac unii.