| anonimxenotome a întrebat:

Buna ziua! As vrea sa fac un credit la banca pentru o casa sau eventual prin programul 'prima casa'. Sunt șofer de camion, insa pe cartea de munca am minimul pe econimie. Imi poate da cineva cateva informatii, cam care ar fi suma maxima pe care as putea sa o scot?

13 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Am șoferi pe camion în familie și au salarii bune. Nu cred că e cazul de bancă.
Strângi bani 1-2 ani, cumperi un teren mai mic și faci o căsuță.
Șoferii pe camion au salarii de peste 1.000 euro aici. Nu te descurci cu banii ăștia?

| anonimxenotome explică (pentru ancaval):

Am abia un an pe camion, iar propietarul casei nu poate sa ma mai aștepte 2 ani. e aproximativ 40 de mii.

| ancaval a răspuns (pentru anonimxenotome):

No, fie sănătos și proprietarul.
La salar minim, nu primești prea mulți bani, nici vorbă de o casă.
E greu, na.
Nu prea m-aș băga în bancă, eu.
Caută o chirie mai ieftină, strângi bani și, într-o zi, cumperi un teren mai mic.

| ancaval a răspuns (pentru anonimxenotome):

Sau, pe comunitate nu vrei? Dormi în camion, nu ai nevoie de casă și nu mai dai pe chirie.

| anonimxenotome explică (pentru ancaval):

Sunt deja de un an pe comunitate

| anonimxenotome explică (pentru ancaval):

Pana ajung sa strang de un teten, apoi sa incep sa fac casa, o sa stea nepotii in ea?

| ancaval a răspuns (pentru anonimxenotome):

O să stai tu în ea, mult și bine, cândva rămâne la copiii tăi.
Totuși, ai salar bun, nu poți zice că nu. Amu no, depinde și ce faci cu banii, în general.
Nu ai prietenă? Poate vă faceți ceva împreună.
Să știi că se poate face multe în viață, dar e mai greu când începi.

| anonimxenotome explică (pentru ancaval):

Anul viitor am nunta. Se castiga bine, stau car de mult pot, cam 4 luni si 3 saptamani acasa. Insa totusi este greu, chiar foarte

| ancaval a răspuns (pentru anonimxenotome):

Doamne ajută! Casă de piatră, fericire!

Știu că e greu, am fost și eu în câteva curse, doar așa în plimbare și e o meserie obositoare, program, pauze, etc.
Trebuie să faci echipă cu soția și, împreună, să vă faceți ceva, sigur lucrează și ea undeva, deci are și ea ceva bani.
Eu așa zic, și chiar aș încerca, cumpărat un teren măcar de 300 mp. La mine în zonă unii au teren de 250 mp și le ajunge. Un proiect mai ieftin, doar parter, vă ajunge la două persoane. Și așa încet cumpărați bolțarii, și toate pe rând, și doar când sunt ceva bani adunați. Casa aia mică, o terminați în vreo 3 ani, fără stres, dar banca o plătiți...în câți ani? Păi știi tu unde te duce viața? Deci eu NU m-aș băga în bancă. Amu no, fiecare face cum crede.

| anonimxenotome explică (pentru ancaval):

Multum mult! Ea e încă in studii pentru farmacie. Multumim frumos si numai bine!

| Adrian5575 a răspuns:

Cel mai bine mergi la cateva banci sa iti faca oferte, ei stiu mai bine.

| IamKira a răspuns:

Cu minimul pe economie banca o sa iti ofere maxim 15000 de euro pe 30 de ani, deoarece gradul maxim de indatorare nu poate depasi 35% din salariul net. Ar fi ok daca ai avea un codebitor, altfel ar sta situatia, programul guvernamental de "Prima Casa" inca nu e bugetat pe anul acesta, abia la mijlocul lunii martie.

| anonimxenotome explică (pentru IamKira):

Oricum in jurul lunii aprilie, mai as vrea sa fac creditul.