| Ianoctav a întrebat:

Am o întrebare la care chiar am nevoie de un răspuns rapid! Deci eu sunt într un grup de sportivi de vreun an dar eu sunt mai tăcut și înafară de salut si pa, eu nu vb altceva cu băieții aia. As vrea sa ma integrez, mai ales că noi mergem în competiții și cantonamente prin toată țara și mă simt ff rău să stau singur. Ei sunt de treaba, problema e la mine! Ce as vrea sa va spun e că a venit un băiat nou care e f ok si vb cu toți. Simt că mi l as putea face prieten, dar efectiv nu stiu despre ce sa vorbim (discuțiile despre competiții sau chestii despre sport sunt epuizate). Va rog să mi spuneți cum m as putea integra încet încet în acest grup(colegii se comportă frumos cu mine, dar ei între ei se comportă f natural si as vrea sa fie la fel si cu mine) si in al doilea rând cum m as putea împrieteni cu acel băiat? Spuneți mi cum sa l abordez, ce sa discutam..chiar cred că îl pot avea prieten! Dau FUNDA celui mai bun răspuns!

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Vine cu timpul. naturaletea asta. la antrenamente in general se leaga amicitzii. poate iesiti dupa.
timpul le rezolva pe toate. poate ca e bine ca nu faci pe figurantul. vezi intai ce faina se macina la moara aia, pe urma incet incet o sa te apropii de ei. prietenia e o chestiune de incredere care se capata cu timpul. asa e natural.

2 răspunsuri:
| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Cred ca adevarata ta problema este increderea in sine si in ceilalti si eliminarea fricii de a fi respins sau a fricii de a nu gresi. Indrazneste sa fii imperfect! Daca nu reusesti sa schimbi nimic la acest capitol, vorbeste si cu un psiholog. Succes!

| Vixen33 a răspuns:

Eu zic sa incerci sa stai si tu langa ei cand vorbesc (daca se strang mai multi sa vorbeasca), sa fii atent la ce vorbesc si sa incerci si tu sa te bagi, dar sa nu pari nici bagacios, dar nici sa nu scoti nicio vorba. Dupa vor credea ca esti cu nasul pe sus sau ceva daca nu vorbesti, dar cred ca esti doar timid. In fine... Incearca sa fii placut happy da.le impresia ca esti de treaba