| anonim_4396 a întrebat:

am o mare problema..Deci am fost astăzi cu tata la garaj si el fiind ocupat cu treaba am zis sa ii umblu prin mesaje.El avea treaba cu alta femeie si nu cu mama acolo erau mesaje gen iubirea mea veșnica etc. Acum nu stiu daca sa il mai consider tatăsad.Ce sa fac acum? Ii spun mamei sau ce va rog spuneti-mi sa stiu ce fac. Daca ii zic mamei ii distrug viata dar cred ca trebuie sa stiesad Ofer funda!

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Arata-i mesajul sa vada ca sa nu mai traiasca in minciuna, e mai dur sa o tina in pasul asta

| William a răspuns:

Ai putea sa il santajezi, dar nu direct. Il intrebi cine este persoana careia ii trimite mesaje iar apoi il intrebi daca nu vrea sa iti cumpere ceva (ce vrei tu).

| ywar a răspuns:

Ii trimiti scrisoare in 3 exemplare lui taica-tau si ii spui ca stii tot si ca daca nu vrea probleme 10000 euro in 3 zile, banu' jos.
Acum ce sa zic. serios! De ce te bagi?

| Lawliet14 a răspuns:

Esti sigur ca e vorba de o alta femeie? Daca da, atunci eu cred ca in cazul de fata mama ta chiar trebuie sa stie chiar daca va fi dureros. Aici e vorba de un lucru mai direct.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intinde-i o capcana tatalui tau. Eu as inlocui numarul amantei cu numarul meu pentru a-mi fi mai simplu sa aflu gandurile lui si pentru a reusi sa-l controlez foarte usor, aceasta actiune implica multa durere dar merita pentru ca efectul sa nu fie un scandal sau un eventual divort. Dupa ce crezi ca totul iti e clar, mergi si discuti cu el. Atunci ii poti spune tot ce simti privindu-l in ochi, la randul tau tu trebuie sa-l intelegi si sa-l asculti, urmand ca amandoi sa luati o hotarare. El va fi constient de greseala facuta, fapt pentru care tu nu trebuie sa ii ceri explicatii, ele isi vor face aparitia daca e cazul. Promisiunea o veti face amandoi, el ca va incheia orice legatura cu acea femeie si va incerca sa nu se mai abata de la casnicie, iar tu ca nu ii vei spune mamei de ceea ce s-a intamplat stric pentru durerea ce o poate simti. Daca tatal tau se simte amenintat de ceea ce ii spui, iar decizia lui e divortul cu atat mai bine, nimeni nu va mai fi mintit. E posibil sa fi tu motivul pentru care ei stau impreuna. Chiar daca mama ta va afla si indiferent de orice s-ar intampla, tu vei fi persoana care va suferi cel mai mult. Sa speram ca tatal tau a avut doar o scapare, nimic mai mult.

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Mama ta trebuie sa stie, nu mi se pare normal sa traiasca in minciuna.
Inainte, discuta cu tatal tau, spune-i ca ai aflat despre relatia lui cu o alta femeie. Spune-i sa renunte la ea si sa-si vada in continuare de familie. Daca vezi ca va continua asa dupa acea discutie, trebuie sa-i spui mamei tale. Ea va sti ce sa faca in asemenea situatie. Fie ca va afla mai devreme, fie ca mai tarziu, tot va fi un soc pentru ea, deci...
Ce pot sa-ti spun sigur este ca parintii tai nu o sa mai fie niciodata la fel.
Succes!

| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Asta este cel mai dureros lucru! :-(
Ar trebui sa discuti cu tatal tau serios si sa ii spui ca fara sa vrei "i-ai vazut mesajele".
Intreaba-l de ce face asta? Ce nu are mama ta si aia are?
Spune-i ca daca mama ta nu vrea sa afle sa o paraseasca pe aia sau ii vei spune tot, in fond, are dreptul sa stie, chiar daca va fi foarte suparata si distrusa!
E foarte urat ce face tatal tau!
Bafta!
Sper sa se rezolve problema asta!

| lastOne a răspuns:

Atat timp cat mama ta este fericita si tatal tau se poarta frumos cu ea, sfatul meu ar fi sa nu iti bagi nasul in relatia parintilor tai. Nu ai dreptul.

Cel mai probabil o sa provoci un divort si o sa te alegi cu o familie dezbinata. Lasand la o parte toata durerea pe care o sa o provoci mamei tale.

E o vorba care zice: "ce nu stii nu-ti face rau".

| Lindoro a răspuns:

Este foarte dureros atunci cand esti inselat/inselata.Mama ta are tot dreptul sa afle.

| Zacase a răspuns:

Zi-i lu` tactu`, apoi santajeaza-l. Daca ai pus asemenea intrebare parerea mea e sa lasi lucrurile sa decurga natural un timp. Cand mai cresti ii zici mamei tale. Daca ai 18 ani si nu stii ce sa faci e trist sad.
Apropo, vorbeam serios cu santajatul, mai faci si tu un ban de buzunar, si treci mai usor peste faptul ca nu ii zici mamei tale. O da, data viitoare nu mai cauta in mesajele parintilor, in ale iubitei da, dar nu in ale parintilor...

| Al3xbC a răspuns:

Ai doua solutii:sa ii spui mamei tale si sa te alegi ori cu un divort in familie ori cu negarea si nervii tatalui tau sau a doua solutie:ii iei iar telefonul cand nu vede si trimiti mesajele de pe telefonul lui pe telefonul tau(asa ai dovezi)plus copiezi numarul amantei.iti ascunzi telefonul sau il tii numai cu tine.a doua zi te duci la tatal tau si ii spui asa,, stiu ca ai amanta, am si dovezi asa ca ai doua optiuni 1. o lasi pe amanta si te comporti mai frumos ca niciodata cu femeia careia i-ai jurat iubire si fidelitate si ea niciodata nu va afla prostia pe care ai facut-o ori varianta a doua ii spun tot adevarul, ii arat dovezile te faci cu un divort, obligatia pensiei alimentare, impartirea bunurilor si ura propriului copil.Sunt curios daca amanta ta va mai sta langa tine cu averea ta injumatatita, obligatie pensie alimentara si cu un copil care va face tot posibilul ca tot internetul sa stie ce c...va este ea si numarul ei te telefon.''

| CezaraEM a răspuns (pentru Al3xbC):

Bun raspuns!
Mi-a placut :-)))

| CristianTheBest a răspuns:

Ia-l deoparte pe taicatau si zii ca stii. Daca vrea sa nu ii zici lui maicata, s-o lase pe aia happy.

| Crisan22 a răspuns:

Mama ta,ar trebui sa afle acest lucru,pune te tu in locul ei, trebuie sa ii explici, ce se intampla, e pentru binele sau, nu cred ca a gresit cu ceva ca sa merite una ca asta.