| anonim_4396 a întrebat:

Hey!
O intrebare asa ca de la om la om am si eu.
Voi mai credeti in asa zisa'parinti spirituali' daca stiti la ce vreau sa ma refer,adica cei care te cununa, nasii pe vremea parintilor nostri erau considerati ca fiind parinti spirituali, a doua familie.Intreb pentru ca de exemplu eu cand o fi sa ma insor,nu cred ca o sa am la cine apela,din simplul motiv pentru ca cu baiatul nasilor parintilor mei nu am tinut legatura,nici nu tinem,schimb de numere de telefoane,sau macar id de mess,eu am incercat da am vazut ca el nu vrea,am zis sa nu mai incerc, eu sunt o fire prietenoasa, dar cand vad ca persoana respectiva da inapoi numai incerc.Erau ani de zile la inceput cand ne duceam fie paste sau craciun.dar de cativa ani buni nu mai tinem legatura,cand era zi de sarbatoare a numelui, il am pe taicamiu, nu veneau si asa s-a rupt.Si zic ca nu mai are rost sa apelez la el cand o fi, fiecare cu ale lui treburi e mai nou acum in aceasta era a vitezei.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lumea e intr.o contiuna schimbare, nu te poti axa pe unele persoane doar pentru ca ai avut o legatura familiara inainte, noi oamenii ne schimbam, asa ca daca ai vezi ca te tin la distanta treci mai departe si fa noi prietenii, infiripa noi relatii, accepta schimbarile din jurul tau fara a te implica prea mult emotional, sunt lucruri firesti

| Aneke a răspuns:

Eu nu cred in "parintii spirituali", toata chesta asta mi se pare o mare tampenie.

| MayanMistica a răspuns:

Ohhh daca ar fi sa scriu despre nasii mei de cununie (cei actuali) as scrie pana maine si tot nu as termina. Si doar de bine. Nasii nostril sunt tineri, mult mai tineri decat noi.El imi este ruda de sange iar ea parca nici nu zic ca n-a fost toata viata in familia noastra. O consider ca o sora chiar daca prin alianta imi vine verisoara. E cela la fata asta : pot discuta cu ea toate cele si cum oameni suntem mai gresesc si eu chiar daca sunt mai in varsta. Si ea ma cearta dar nu cu rautate si ma invata din experienta ei de viata.Si vicerversa. Stiu ca atunci cand au acceptat sa ne cunune au facut-o din tot sufletul si asta se vede. Ma bucur din toata inima ca au acceptat onoarea sa ne fie nasi. Si tot asa doresc si altora care vor sa se casatoreasca.

| Krosom a răspuns:

Nu, sincer n am vorbit cu nasu de acum 3-4 ani. S a despartit de sotie, nu prea venea la zile ocazionale, choar ne a si ars de bani.dar nu toti nasii sunt asa. Unii aduc cadouri... vin la onomastici etc.