| qwertpro a întrebat:

am si eu o intrebare la voi.Pana acum am avut un prieten pe care il consideram cel mai bun,tineam foarte mult la el chiar daca eram prieteni doar,eram gata sa fac orice pentru el,mereu cand vedeam ca e trist s-au suparat,incercam sa il ajut cu orice,lasam toata treaba doar ca sa pot sta cu el,ma straduiam sa il ajut cu tot ce pot,ba chiar am renuntat si la unii prieteni si am respins multe invitatii doar pentru a putea sta cu el,desi chestia nu era reciproca.El ma mintea des,si desi promitea ca nu o mai face,tot o facea,imi dadea seen de multe ori,ma respingea cand eram in preajma altora,cateodata chiar se prefacea ca nu ma vede prin scoala, mereu vroia ca sa ne petrecem timpul doar pe pc sau pe telefon, desi eu voiam si in lumea reala, dar ieseam foarte rar.Mereu cand il chemam undeva, el gasea o scuza ca sa nu iasa, si daca plecam cu altcineva undeva, el se cam supara.Prin februarie am avut o inmormantare, si evident ca o perioada de timp nu eram in apele mele, si atunci chiar peste 5 zile dupa inmormantare, el a vrut sa renunte la mine, ca iarasi nu am facut ceva ce i-a placut, dar imi era si mi-e greu atunci.Cu vreo luna in urma,am plecat la o tabara,si credeam ca acolo ne vom petrece timpul in realitate, dar nu a fost asa.El mereu fugea de mine, evita sa vorbeasca cu mine, de parca eram straini.Cand il chemam sa iesim undeva la discoteca de exemplu, el zicea ca nu vrea ca nu-i place la discoteca, sau la plimbare, pe cand daca altii il chemau el pleca repede si nici macar nu ma chema.Statea mereu cu oricine numai nu cu mine.Peste 4 zile,fiind foarte furios,am inceput a face ca el,nici eu nu-i atrageam atentie,insa pe el nu-l interesa de loc,si intr-o noapte i-am zis ca sa nu mai vorbeasca cu mine,in speranta ca poate asa o sa putem vorbi despre asta, dar el a zis ca daca asa vreau, asa sa fie, ca el nu e de vina cu nimic.A 2 zi,nu mi-a zis un cuvant,nimic,absolut nimic, nici macar nu il interesa de ce m-am suparat.Din cauza examenelor a trebuit sa plec acasa in mijlocul taberii, dar nu i-am putut spune ca el mereu fugea de mine, si nici sa-i las un mesaj nu puteam din cauza ca el dadea telefonul unui baiat si el ar fi putut sa stearga intetionat mesajul ala ca sa nu il vada.Totusi,el nici macar nu m-a intrebat de ce am plecat, plus ca am plecat ca ma simteam foarte urat ca proceda asa cu mine.Cand a venit de la tabara,m-a blocat pe unele siteuri de socializare fara ca macar sa-mi zica ceva,dar totusi am vorbitu cu el.M-a facut pe mine vinovat pentru toate, ca eu ma bag peste tot unde se baga el, si in acea zi am iesit cu un prieten la plimbare ca sa-i cer un sfat, dar pe prietenul asta cel mai bun nu l-am chemat ca stiam ca nu o sa vrea ca mereu gaseste scuza.Cand vin acasa,i scriu ca am revenit, si desi a citit mesajul, nici un raspuns, si a 2 zi mi-a dat block peste tot si gata.Peste cateva zile,am vorbit cu el prin intermediul unei prietene, si el mi-a zis ca cica mi-a dat o ultima sansa, si ca am gresit ca am iesit cu acel prieten fara sa-i dau ceva detalii, si a zis ca e punct.Asta a fost o luna in urma, de atunci nici macar nu mi-a zis nimic, nici macar de ziua mea nu m-a felicitat ieri.Si cel ma interesant, ca a inceput sa se comporte cu mine asa, cu o zi inainte de a pleca la tabara, cand i-am adus produsul pe care i l-am comandat eu.Pana sa vina produsul, se mai comporta ok, dar dupa ce i l-am dat, era cu totul alt om.Eu mi-am cerut scuze,dar el nu,si poate e si vina mea,dar doar a mea? Chiar si asa,imi este greu,i duc dorul, as vrea sa mai fim prieteni, si ma doare ca a procedat asa, ca a renuntat la mine caci nu am facut odata cum a vrut el.Ma simt oribil cand ma gandesc la faptul ca eram asa prieteni, si acum pe strada cand o sa il vad, va trebui sa ma prefac ca nu il stiu.Prieteni nu prea am.Voi ati trecut prin asa ceva?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| StefanStefan3000 a răspuns:

Intr-un fel te inteleg chiar daca nu am trecut prin asa o 'poveste'. Din primele randuri mi-am spus o parere pe care mi-o afirm dupa ce am citit tot.Pui prea mult efort intr-o relatie cu scopul de a primi aceeasi atentie si aceeasi bunatate de la prietenul tau, constient fiind ca lucrurile nu merg asa bine (corecteaza-ma daca gresesc). Si eu sunt vinovat pentru ca am INVESTIT timp si efort intr-o relatie care speram ca se va implini, la fel semi-constient ca nu se va intampla..Am sperat pana in ultimul moment si am fost 'faultat' cu raspunsul.E o greseala pe care as vrea sa nu o mai repet, dar asta e se intampla. Cel mai important este sa inveti ceva din aceasta prietenie..Bafta in continuare

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Confunzi relatia de prietenie cu altceva. Daca esti prieten nu inseamna ca ai obligatii. Pui prea mult la sulfet si prin asta iti faci rau doar tie. Sfatul meu este sa investesti in tine, sa te dezvolti spiritual si intelectual, sa intelegi pe fiecare om in parte, si sa nu pui pe nimeni la suflet. Nu vreau sa imi imaginez daca ai o iubita de care sa fi super indragostit si sa te lase, pariez ca nu o sa poti trece peste. Asta trebuie sa schimbi la tine.

| cristimihailov a răspuns:

Saluta-l usor din cap si mergi mai departe.

Nu trebuie sa fie cu nervi. Trebuie doar sa te ierti pe tine si sa mergi mai departe in viata ta. Fara el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prieteniile nu pot dura 1 viață. tu il pupai in pl in timp ce el nu dadea 2 bani pe tine
capul sus, fa-ti o iubită o sa te ajute mult