| MarkoRhone a întrebat:

Salut TPU! Am si eu o problema. Am început sa cumpăr telefoane stricate, apoi sa le repar si sa le vând pentru a face un profit. Problema mea este ca părinții mei nu sunt de acord cu asa ceva, pentru ca ei cred ca poate un telefon pe care il repar e furat si după ma aleg cu amenda dacă ma găsește politia. După imi spun ca sunt prea disperat de bani si ca ei ma vor ajuta mereu financiar. Problema e ca la momentul actual vreau sa imi iau niște ochelari VR "Oculus Quest 2", iar acei ochelari costa 2000 de lei. Dacă le zic ca vreau să-mi cumpăr ochelarii astia, imi spun sa imi vad de scoala, ca se rezolva. Dar aici e problema. Eu încerc sa fac sa fie cât mai bine, dar pur si simplu nu ma descurc. Am note average, 6, 7, 8 si rareori 4. N-am ce face, am făcut si meditații si tot nimic. Pur si simplu nu se prinde de mine materia. Iar acum sunt într-o situație in care nici la scoala nu ma descurc, si nici nu pot sa fac propriii mei bani fără sa mi se spună ca fac un lucru rău. Ce as putea sa fac? Le-am explicat deja ca vreau sa imi cumpăr ce vreau eu fără sa mi se spună "Vezi-ți de scoala", dar nimic. Am si eu nevoie de un răspuns serios.

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Daca iti place sa faci asta, axeaza-te pe chestia asta, uita-te pe net la tutoriale, vezi ca sunt si cursuri free pe Youtube, pe google, etc...
Investeste in asta si in pasiunea ta, cand mai strangi niste bani poti chiar sa-ti cumperi echipamente si kit-uri pe care poti face tot felul de experimente, mai apoi te poti inscrie la un curs foarte bun care tine de domeniul tau, unde la sfarsit poti obtine o diploma.
Daca nu iti place scoala, tot ce trebuie sa faci e sa-ti dai silinta sa inveti cat pentru a trece si sa inveti pentru a lua note cat mai mari la materiile din care dai examen/bac.
Daca te tii de treaba, la sfarsitul liceului (dupa ce iei bacul), daca nu vrei sa mergi la facultate, poti sa te angajezi intr-un gsm service de exemplu sau multe alte locuri, sau poti chiar sa-ti deschizi firma si sa faci o afacere din chestia asta.
E foarte bine ca ai o pasiune si ca vrei sa faci bani, parintii tai au o mentalitate de turma si vor sa te faca sa fii ca toti ceilalti robotei, care dupa ce termina liceul (deoarece nu stiu sa faca nimic), se baga musai sa faca o facultate, iar din acel procentaj, marea majoritate fac o facultate si activeaza pe alte domenii, iar altii sunt someri ca nu au de lucru.
Nu trebuie sa fii ca restul, parintii tai ar trebui sa fie mandrii ca te ocupi cu asa ceva si ca nu fumezi/bei/te droghezi, tu chiar vrei sa faci ceva.
Sfatul meu e sa continui si sa nu dai inapoi orice s-ar intampla, daca faci asta, o sa spargi norma si o sa ai o viata mult mai buna decat parintii tai ti-ar putea oferii vreodata.

| MarkoRhone explică (pentru raMLesS):

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns si pentru incurajare! Asa o sa fac. Cu ajutorul tau, am capatat si niste stima de sine. Multumesc!

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Urmeaza-ti inima...
Repara telefoane. Chiar si pe ascuns. Iar daca ia tai totusi observa asta, zi-le ca orice meserie isi are riscul ei. Si ca ar trebui sa fie fericiti ca incepi sa te descurci de unul singur.
Oricum, e foarte frumos ca vrei sa te descurci de unul singur sa iti iei acei ochelari VR, ca nu mergi pe calea usoara a banilor primiti de la parinti.

| MarkoRhone explică (pentru cristi202):

Cred ca zici bine. Iti multumesc pentru ca mi-ai spus sa imi urmaresc inima. Asta o sa fac, in caz de o sa ma prinda ai mei, o sa le zic ca toate job-urile au niste riscuri. Sa ai o zi faina in continuare!

| cristi202 a răspuns (pentru MarkoRhone):

Cu multa placere! La fel iti doresc!

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai au dreptate. Multe din acele telefoane stricate sunt de fapt furate, si nu ai ideea daca nu cumva atunci cand le repari apar pe radarul GPS-ului de urmarire, sau apar ca sunt in functiune la furnizoruld e telefonie, iar daca sunt urmarite de politie, se ajunge usor la tine.
Poti face operatiunea asta de reparatie daca iti faci firma legala, in care omul aduce telefonul si primeste un bon fiscal pe numele lui, pana primeste telefonul inapoi, reparat. In acest fel, tu nu mai poti fii acuzat fiindca vina este doar a celui care ti-a adus telefonul la reparat, fiindca pe bon el a decarata ca este propietarul telefonului.
Daca esti inca elev, este bine sa-ti vezi de scoala si invatat, ca poti face bani mai tarziu, cand termini cu invatatul. Cei cativa lei nu-ti vor completa educatia si nici nu-ti vor contribuii la cariera pe care trebuie sa ti-o construiesti in viitor.
Toti ne dorim lucruri pe care nu le putem avea azi, dar cu munca cinstita si legala, se pot face maine sau intr-un viitor apropiat.
In orice caz, este bine sa intrii in viata asta a om cinstit, nu cu dosar penal pe viata, implicat in furtul de telefoane.

| xGamerZ212 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu ești plecata cu capul, ce vorbești tu acolo face parte din filmele Matrix

| mihai69 a răspuns:

Cine puii mei ar fura un telefon stricat?!?

| Freya1 a răspuns:

E bine ca ai o pasiune, ca te descurci într-un domeniu si e păcat sa il risipești.Nu stiu daca e chiar ok sa cumperi ieftin si sa vinzi scump dar poti sa te axezi pe reparații de telefoane pur si simplu.Gasesti tu clienti.

Singura chestie ce ma deranjează in întrebarea ta, e risipa de bani pe lucuri cam inutile parerea mea. Daca vrei sa fi pe bani tai si poti sa ii faci de la vârsta asta, fa-i cu un scop.Adica strangei si realizeaza ceva.Strangei pentru a deschide in viitor o afacere, pentru a-ti lua o masina, o locuinta, pentru a investi in tine.

| MrAM a răspuns:

Legat de scoala incearca sa o termini daca poti, asta in contextul in care crezi ca te ajuta referitor la ce anume vrei sa faci pe viitor. Din pacate la noi se merge pe principiul daca nu ai carte nu ai parte si o diploma iti poate garanta si un loc de munca chiar daca nu ai experienta necesara, ce-i drept mai putin acum. Insa daca crezi ca ti-ai descoperit vocatia eu zic sa nu te iei dupa parintii tai si sa investesti in tine si in ceea ce iti place sa faci.

https://www.youtube.com/watch?v=yTcsXDYOKeI

| xGamerZ212 a răspuns:

Pai,ai putea sa faci asta fara stirea lor, si profitul vine din ambele parti, ei nestiind ca tu iti faci,, afacerea,, cat despre telefoanele furate...nu se oboseste nimeni sa le caute chiar de ar fi asa.

| MarkoRhone explică (pentru xGamerZ212):

Asa o sa fac bossule. Mersi de sfat!